Šventės ne tik džiugina, bet ir gali susilpninti imuninę sistemą. Tačiau mažiausiai ko norisi – tai susirgti per šv. Kalėdas ar Naujuosius metus. To galima išvengti, jeigu net šiuo metu nepamiršite pagalvoti apie savo ir artimųjų sveikatą!

 

sveikata

7 priežastys, kodėl sergame per šventes:

 
  • Valgome per daug saldumynų. Kalėdos neatsiejamos nuo skanėstų (imbieriniai meduoliai, keksiukai, pyragai, kava su pienu, daug cukraus, riebalų ir angliavandenių) netrukus atsiliepia juosmens apimčiai. Yra įrodymų, kad cukraus vartojimas sumažina organizmo atsparumą infekcijoms. Rekomenduojama net švenčių metu riboti saldumynų suvartojimą ir rinktis sveikesnius užkandžius.
 
  • Atsiranda organizmo dehidratacija. Dėl šalto oro nesusergame, susergame dėl sauso oro, nes tai palanki terpė pasigauti infekciją. Rekomenduojama naktį, prieš einant miegoti, įjungti oro drėkintuvą, dieną stengtis gerti daugiau vandens, odą tepti drėkinamaisiais losjonais. Niežtinti, sausa oda sukuria palankias sąlygas infekcijoms plisti.
 
  • Pasikeičia miego įpročiai. Lankomės vakarėliuose, einame miegoti vėliau, ilgiau miegame rytais. Pasikeitę miego įpročiai kai kuriems žmonėms gali sukelti galvos skausmą. Be to, vakarėliuose valgomas maistas, kuris neleidžia gerai išsimiegoti. Moteris, kurios eina miegoti ir keliasi kasdien panašiu metu, miega 8 val. per naktį, rečiau kamuoja migrena ir galvos skausmas būna ne toks intensyvus.
 
  • Daugiau laiko praleidžiama namuose. Prieš šventes padaugėja darbo, todėl daug darbuotojų dirba viršvalandžius biure. Laisvalaikiu taip pat vengia eiti į lauką, nes šalta. Tačiau, kai trūksta natūralios dienos šviesos, tampame mieguisti, mažiau judame, susilpnėja imuninė sistema. Nukrinta vitamino D lygis. Vitaminas D skatina imuninių ląstelių, su bakterijomis kovojančių baltymų, gamybą. Suaugę asmenys, kurių vitamino D lygis organizme yra žemas, yra labiau linkę dažniau sirgti. Japonų tyrimai parodė, kad vaikai, kurie vartojo vitaminą D, turėjo mažesnę riziką susirgti gripu, negu tie, kurie vartojo placebą.
 
  • Kalėdų eglė sukelia alergiją. Simptomai, kurie negerėja arba pablogėja švenčių sezono metu, gali būti alergija. Kai kurie žmonės yra alergiški visžaliams medžiams. Alergija gali nekamuoti, kol šalia nėra tokių augalų. Kai kuriuose medžiuose yra mikroskopinių pelėsio sporų, kurios sukelia čiaudulį ir nosies niežulį. Jeigu Kalėdų eglė sukelia čiaudulį, rekomenduojama rinktis dirbtinę arba tikrą eglę palikti garaže savaitę, kad išdžiūtų ir tik tada nešti į namus papuošti.
 
  • Dažniau lankomės prekybos centruose. Apsipirkinėjant prieš šventes neišvengiamai tenka liesti pinigus, durų rankenas, naudotis bankomatais, ant kurių yra daug bakterijų. Tos bakterijos gali sukelti viduriavimą ir kitas ligas. Niujorko universitetas ištyrė, kad ant dolerių banknotų yra per 3000 rūšių bakterijų, kurios gali sukelti skandžio opą, plaučių uždegimą, stafilokoko infekciją ir apsinuodijimą maistu. Jei įmanoma, reikėtų mūvėti pirštines, liečiant durų rankenas arba pirkinių vežimėlius bei gerai nusiplauti rankas su vandeniu ir muilu, prieš valgant prekybos centre.
 
  • Aplanko šventinis liūdesys. Normalu ir nieko blogo jaustis šiek tiek vienišiems, kai aplinkui visi linksminasi ir džiūgauja. Žmonės, kurie neturi socialinių ryšių, gali žiūrėti televizorių, matyti šeimas, švenčiančias kartu ir dėlto jaustis dar labiau izoliuoti, nusiminę ir prislėgti negu kitu metų laiku. Taip nutinka, nes kraujyje padaugėja streso hormono, kortizolio, kuris slopina imuninę sistemą. Kilus įtarimams dėl depresijos, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją, kuris pasiūlys terapiją arba vaistus. Jeigu tai ne depresija, bet slogi nuotaika – gali padėti savanorystė arba ryšių su senais draugais atnaujinimas. Galbūt tik to ir reikia, kad pajustumėte Kalėdų dvasią ir išliktumėte sveiki!