7 požymiai, rodantys, kad esate ambivertas
2016-01-22 12:02Kolegos mano, kad jūs esate labai ramūs, o draugai mano, kad – vakarėlių siela? Jeigu manote, kad šis teiginys yra apie jus, tai psichologai jus priskirtų ambivertų tipui. Tokių dualių asmenybių iš tiesų pasaulyje yra labai daug. Gali būti, kad net daugiau nei tikrųjų introvertų ir ekstravertų. Pastarieji asmenybių tipai iš tiesų yra kraštutinumai, kai yra labai stipriai išreikštos vienokios arba kitokios charakterio savybės.
Mokslininkai mano, kad maždaug du trečdaliai pasaulio gyventojų yra ambivertai. Tai kategorija žmonių, kuriai iki šiol skiriamas mažiausias dėmesys. Galbūt todėl, kad ji kelia mažiausiai problemų?
Norite sužinote, ar jūs esate ambivertas? Nuoširdžiai ir ilgai negalvodami atsakykite į 5 klausimus. Kiekvieną atsakymą įvertinkite balais nuo 1 iki 5. 1 reiškia, kad visiškai sutinkate su teiginiu, o 5 – visiškai nesutinkate su pateiktu teiginiu. Klausimai:
- Man nepatinka atkreipti dėmesį į save.
- Man patinka pradėti pokalbius su žmonėmis, kurių dar nepažįstu.
- Man patinka leisti laiką vienam, tik su savo mintimis.
- Nesu linkęs pakovoti už save.
- Man patinka vadovauti.
Jeigu vidutiniškai įvertinote bent 3 klausimus, tai greičiausiai esate ambivertas.
7 požymiai, rodantys, kad esate ambivertas:
- Draugai ir pažįstami niekaip negalėtų apsispręsti, ar jūs labiau introvertas, ar ekstravertas. Ir ne tik jiems, bet ir jums patiems sunku pasakyti, kokiam psichologiniam tipui labiau tiktumėte. Taigi, jeigu atrodo, kad turite ir introvertų, ir ekstravertų savybių, greičiausiai esate ambivertas.
- Bendravimas su kitais žmonėmis sekina, tačiau per ilgas buvimas vienam mažina produktyvumą. Šiems žmonėms patinka bendrauti su draugais ir susipažinti su naujais žmonėmis, bet kartais jie jaučia, kad nori pabūti vieni. Tačiau tik ne per ilgai, nes per ilga vienatvė kelia nemalonius jausmus ir mažina darbingumą.
- Iš tikrųjų jums nepatinka pokalbiai apie nieką. Nereikšmingi pokalbiai šių žmonių negąsdina, nors iš tikrųjų jie tokio bendravimo nelabai mėgsta, nes jis neatrodo nuoširdus. Tačiau jie supranta, kad tokie pokalbiai gali būti įžanga į prasmingesnius pokalbius.
- Sunku priimti sprendimus. Šiems asmenims labai sunku priimti sprendimus, nes jie juos analizuoja ir mintyse, ir dar privalo aptarti su draugais, šeimos nariais ir mylimaisiais.
- Jūs nesate drovus, tačiau mieliau liekate stebėti situaciją nuošaliai. Ambivertai kartais mėgsta būti dėmesio centre, tačiau taip pat jiems patinka sėdėti nuošalėje ir stebėti viską iš tolo. Šie asmenys moka išklausyti, turi išlavintą intuiciją, bet nėra drovūs ir kuklūs – jiems patinka ir pagyrimai, ir pripažinimas.
- Tam tikrose situacijose ambivertai gali pranokti patys save. Amerikiečių psichologas Danas Pinkas didžiausiu ambivertų privalumu įvardija mokėjimą vienu metu būti pasitikinčiais savimi ir ryžtingais, bet taip pat draugiškais ir šiltais.
- Ambivertai dažnai sutinka žmonių, kurie yra tokie patys, kaip ir jie. Žmonės yra linkę bendrauti su panašiais asmenimis. Tačiau ambivertai ir šiaip dažnai sutinka panašių charakterio savybių žmonių. Taip yra dėlto, kad ambivertų pasaulyje gyvena daugiausiai, introvertų – mažiausiai, o ekstravertų – šiek tiek daugiau negu introvertų.
Ambivertams nereikėtų stengtis tapti nei labiau ekstravertiška, nei introvertiška asmenybe. Jie turėtų ir toliau lavinti savo prigimtinius gabumus prisitaikyti prie bet kokios situacijos. Jie yra nepaprastai universalūs, todėl dažniausiai būna tiek labai geri tėvai, tiek darbuotojai, tiek draugai ir mylimieji. Jeigu ambivertas bandytų per ilgai būti ekstraverto ar introverto padėtyje, jį ilgainiui tai išsekintų. Ėjimas prieš savo tikrąją prigimtį paprastai gresia nuoboduliu arba perdegimu.
Trumpai apie kiekvieną asmenybės tipą:
Ambivertas
|
Introvertas
|
Ekstravertas
|
Mokantis prisitaikyti skirtingose situacijose – gerai jaučiasi tiek būdamas vienas, tiek bendraudamas su žmonėmis.
|
Energijos suteikia buvimas su savimi, vienumoje.
|
Energijos suteikia išorinis stimuliavimas – žmonės, aplinka, veikla.
|
Turi gerus komunikacinius įgūdžius, intuityviai žino, kada reikia kalbėti, o kada geriau patylėti.
|
Jaučia labai stiprų poreikį pabūti vieni, kad atkurtų pusiausvyrą po intensyvaus bendravimo su kitais žmonėmis. | Kalbėdamas suformuluoja mintis. |
Stabilios nuotaikos – nei per daug ekspresyvus, nei per daug santūrus.
|
Kalba tik tada, kai turi, ką pasakyti. | Jį motyvuoja oficialūs apdovanojimai, pripažinimai ir palankūs komentarai.
|
Mokantis prisitaikyti. Gali pakeisti savo elgesį, kad tiktų konkrečiai situacijai.
|
Pagalvoja prieš ką nors pasakydamas. Kiekvieną mintį iš pradžių apmąsto.
|
Draugiški, paprastai apie tokius žmones sakoma, kad su jais labai lengva bendrauti.
|