Daug žmonių nemėgsta sakyti: „Ne!“. Tačiau visada sakydami: „Taip!“, jie nukenčia patys ir nesijaučia laimingi, kai yra priversti daryti kažką, ko visai nenori, užuot skyrę savo dėmesį ir laiką vertingesniems dalykams. Visada sutikti nėra pats geriausias sprendimas, todėl reikia mokytis kartais atsisakyti.

 

ne

7 patarimai, kaip išmokti pasakyti: „Ne!“:

 
  • Nelaukti, kol viskas atsibos. Užgniaužti jausmai turi tendenciją vieną dieną prasiveržti. Smulkmenas galima ignoruoti, bet jei antroji pusė, draugas, šeimos narys ar kolega jus labai liūdina arba nuolat visko prašinėja, tylėti nereikėtų. Neleiskite, kad tai tęstųsi, kol taps nebepakeliama. Pakalbėkite apie tai, kai abu būsite ramūs ir gerokai anksčiau, kai bus susikaupę daug pykčio.
 
  • Nesijausti kaltiems. Neįmanoma visada sakyti: „Taip!“. Net geriausi draugai ne visada sutinka daryti tai, ko kitas prašo. Gali būti, kad jūsų draugui atrodo logiška prašyti jūsų ko nors, bet jums gali atrodyti visai kitaip. Tikri draugai supras, kaip jaučiatės ir sugebės priimti atsisakymą. Visi nori padėti savo draugams, bet tai nereiškia, kad dėlto reikia aukoti asmeninį gyvenimą ar dar ką kita. Jeigu tai, ko jis prašo, atrodo per daug, visiškai normalu atsakyti: „Ne“.
 
  • Jeigu prašantysis asmuo negali priimti neigiamo atsakymo, supraskite, kad tai jo, o ne jūsų problema. Kai kurie žmonės galvoja tik apie save, yra labai egocentriški ir daug reikalaujantys ir kitų. Draugus jie supranta kaip kažką savaime suprantamo, todėl nevengia juos apkrauti įvairiais prašymais. Jeigu toks žmogus nesupranta griežto jūsų: „Ne!“, reikėtų susimąstyti, ar jūsų draugas nėra būtent toks žmogus.
 
  • Gerai pagalvokite apie tai, kodėl nusprendėte pasakyti: „Ne!“. Kai dar kartą apgalvojate visas realias priežastis, kodėl negalite sutikti, jaučiatės labiau užtikrinti savo būsimu sprendimu, todėl atsisakyti tampa šiek tiek lengviau.
 
  • Stengtis, kad jūsų „Ne!“ nuskambėtų mandagiai ir maloniai. „Ne!“ neturėtų nuskambėti šiurkščiai ir nemandagiai. Geriausiai atsisakymą pradėti žodžiais: „Norėčiau, kad galėčiau, bet…“ arba „Tikrai negaliu, nes…“. Logiškas paaiškinimas, kodėl nesutinkama, padeda prašančiajam suprasti jūsų priežastis ir nesijausti įskaudintam to neigiamo atsakymo.
 
  • Kai esate atsipalaidavę, pakalbėkite apie savo ribas draugystėje. Net geriausi draugai turi tabu ir ribų, kurių nereikėtų peržengti. Nereikėtų piktnaudžiauti kitų žmonių gerumu ir būtų gerai išsiaiškinti, kas kitam jau yra per daug. Jeigu manote, kad ribos buvo peržengtos, geriausia pakalbėti apie tai kuo anksčiau, o ne laukti, kol nuoskaudų susikaups tiek daug, kad galiausiai vieną dieną sprogsite.
 
  • Jeigu negalite pasakyti: „Ne!“, net jeigu norite taip pasakyti, pasistenkite išsiaiškinti, kokios priežastys, jus sulaiko. Kai kurie žmonės nemoka pasakyti: „Ne!“, nes jiems trūksta pasitikėjimo savimi. Jeigu turite šią problemą, rekomenduojama nedelsti ir spręsti ją kartu su psichoterapeutu, patarėju asmeninio gyvenimo klausimais ar kitu kvalifikuotu specialistu.