7 dalykai, kurie nutinka kūnui žiemą
2020-12-04 09:10Vėsi oro temperatūra žiemą dažnai sulaiko mus uždarose patalpose ir daro mus labiau pažeidžiamus virusams ir bakterijoms, tačiau ir be šių žiemiškų negalavimų, šaltas oras ypatingai veikia mūsų organizmus daugeliu neįtikėtinų būdų. Ne visi šie dalykai yra kenksmingi sveikatai. Vienas geriausių dalykų, kalbant apie žiemą, yra tas, kad šalčiausiu metų laiku yra lengviausia numesti svorio. Taigi, sužinokime, kaip mūsų kūnas reaguoja į sezoninį temperatūros sumažėjimą.
7 dalykai, kurie nutinka kūnui žiemą:
- Liežuvis dirba daugiau nei paprastai. Dėl žemos lauko temperatūros mūsų lūpos labiau sausėja, todėl nesąmoningai mus skatina dažniau jas apsilaižyti. Tačiau, nors tai ir suteikia momentinį palengvėjimą, bet dėl tokio įpročio lūpas gali atrodyti suskirdusios. Seilės išgaruoja labai greitai, todėl lūpos tampa dar sausesnės nei prieš tai. Be to, seilėse yra daug fermentų, kurie yra per stiprūs švelniai ir jautriai lūpų sričiai, todėl atsiranda diskomforto jausmas.
- Gali skaudėti dantis. Jeigu jūsų dantys yra jautrūs, tuomet, išėję žiemą į lauką, kai yra labai šalta, galite pradėti jausti stiprų, veriantį skausmą. Šaltas oras gali pasiekti nervus giliai dantų viduje, todėl dantys pradeda skaudėti. Odontologai pataria šaltuoju metų laiku stengtis kvėpuoti pro nosį, o aplink burną apsivynioti šaliką, kad burna išliktų šilta iš apsaugotų jautrius dantis nuo geliančio žiemos šalčio.
- Gali pakilti cukraus lygis kraujyje. Šaltas oras skatina kūną išskirti streso hormonus, kurie didina cukraus kiekį kraujyje. Daugeliui žmonių, kai temperatūra lauke nukrenta, taip pat padidėja cukraus lygis kraujyje, nes, kai lauke labai šalta, mes esame mažiau motyvuoti išeiti į lauką ir daugiau pajudėti. Sumažėjus fizininiam aktyvumui ir padidėjus cukraus kiekiui kraujyje, gydytojai rekomenduoja mankštintis namuose žiemą, kad cukraus kiekis kraujyje taptų normalus.
- Gali nukristi šiek tiek svorio. Nors tiesa tai, kad daug žmonių žiemą priauga svorio, bet organizmui lengviau deginti kalorijas, kai yra šalta. Kuomet mūsų organizmas prisitaiko prie žemų temperatūrų, mes gaminame šilumą ir sudeginame papildomos energijos. Kol mes drebame, kad prisitaikytume prie šalčio, mes taip pat sudeginame daugiau kalorijų, kad generuotume šilumą.
- Gali atsirasti daugiau raukšlių. Negalime kaltinti vien tik žiemos dėl daugėjančių raukšlių, bet tiesa ta, kad mūsų oda yra jautresnė pažeidimams šaltuoju metų laiku. Šaltą žiemą ore sumažėja drėgmės lygis, todėl mūsų oda pradeda sausėti. Ji negali sulaikyti pakankamai vandens, todėl ilgainiui praranda elastingumą, išsausėja ir atsiranda raukšlės.
- Regėjimas gali pablogėti. Mūsų akių būklei žiemą padidėja rizika pablogėti. Mes dažnai pamirštame nešioti UV spindulius blokuojančius saulės akinius šaltuoju metų laiku, bet saulė, atsispindinti nuo sniego, gali rimtai pakenkti mūsų regėjimui. Plonas ašarų plėvelės sluoksnis, kuris dengia mūsų akis, yra labai jautrus sausam orui ir vėjui, todėl akys gali tapti skausmingai sausos. Gydytojai rekomenduoja, būnant žiemą lauke, naudoti dirbtines ašaras.
- Gali greičiau iškilti dehidratacijos pavojus. Žiemą mes retai jaučiame troškulį ir pamirštame gerti pakankamai vandens. Šaltu oru mes mažiau prakaituojame, todėl mažiau geriame, manydami, kad skysčių organizmui netrūksta. Tačiau troškulio nejautinas nėra ženklas, kad organizmui reikia mažiau vandens. Labai svarbu išgerti pakankamai skysčių kiekvieną dieną, nepriklausomai nuo metų laiko.