Jeigu reikėtų ant popieriaus lapo aprašyti visas savo gyvenimo meiles, greičiausiai paaiškėtų, kad visi jie turi kažką bendro. Kodėl kai kurie asmenys traukia labiau nei kiti? Koks žmonių tipas labiausiai patinka? Vieni rimtus santykius užmezga tik su meniškos prigimties asmenimis, o kiti skiria pasimatymus inteligentiškiems, rimtų profesijų atstovams. Kai kuriems patinka šviesiaplaukiai mėlynomis akimis, kitiems – tamsiaplaukiai rudomis akimis. Ilgainiui žmonės patys supranta, kokie žmonės labiausiai traukia, tačiau nuo ko tai priklauso?

 

"įsimylėjėliai"

Pasirodo, viską lemia ne tik asmeninis skonis ar sutapimai. Sielos bičiuliais tampa tokie asmenys, kurie atitinka moksliškai pagrįstus ir psichologinius kriterijus. Konkretus žmonių tipas gali patraukti daugybę kartų, bet nebūtinai tai yra geriausias variantas. Niujorkietis santykių konsultantas Evanas Marcas Katzas pataria, kad pradėdami naujus santykius žmonės turėtų kreipti didžiausią dėmesį į žmogaus asmenines savybes. „Svarbiausias dalykas… yra būti su partneriu, su kuriuo galima jaustis gerai“, – teigė E. M. Katzas, rašoma yahoo.com/health.

 

6 dalykai, kurie lemia, kad traukia konkretaus tipo žmonės:

 

  • Šeima ir draugai. „Ar turite porą?“ – tai pirmas klausimas, kurį užduoda šeima, draugai ir bendradarbiai. Paskui jie pradeda domėtis, koks jis arba ji yra. Artimiausios aplinkos žmonės daro didžiulę įtaką ir formuoja asmeninę nuomonę apie tai, koks turėtų būti būsimo partnerio tipas. Štai pavyzdys: vaikinas papasakoja šeimai, kad pradėjo susitikinėti su mergina, kuri sparčiai kopia karjeros laiptais ir randa mažai laiko jam. Tada namiškiai jam gali patarti susirasti mielą, paprastą merginą, kuri skirs daugiau dėmesio. Jeigu vaikinas pritars šeimos narių nuomonei ir jų nuomonę pradės laikyti kaip savo, tai parodys, kaip artimieji formuoja tipą žmonių, kurie galėtų būti jo potencialūs partneriai.

 

  • DNR. Meilės santykiai su pusbroliu šiais laikais laikomi neleistinais. Tačiau panaši genetika gali padėti rasti tinkamą partnerį. Daugelis partnerį renkasi pagal išsilavinimą, socialinę klasę, rasę, religiją ir kitus dalykus. Kolorado universiteto mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, ar partnerių pasirinkimas įvyksta genetiniame lygmenyje ir stebėjo 825 baltųjų heteroseksualų poras. Jie palygino abiejų partnerių genomus ir nustatė, kad panašią DNR turėję asmenys dažniau būdavo kartu. Vis dėlto išsilavinimo kriterijus, renkantis partnerį, yra svarbesnis nei genetika.

 

  • Jūsų antrininkas. Ieškoti partnerio, kuris būtų labai panašus, atrodo narciziška, tačiau tokie žmonės paprastai patenka į traukiančių žmonių kategoriją. Psichologai aiškina, kad labiausiai traukia žmonės, kurie primena mus arba mūsų tėvus. Žmones traukia tai, kas atrodo pažįstama. Buvo atliktas tyrimas, per kurį dalyviams buvo išdalintos priešingos lyties asmenų nuotraukos ir reikėjo įvertinti jų patrauklumą. Tarp tų nuotraukų buvo viena, kurioje buvo dirbtinai sukurtas portretas žmogaus, turintis panašius veido bruožus į kurio nors dalyvio. Įdomu, kad dažniausiai dalyviai patraukliausiu išrinkdavo tą žmogų, kurio veido bruožai būdavo panašiausi į jų, į mamos arba tėčio. Taip yra dėlto, kad tėvai yra pirmieji žmonės, kurie turi mūsų pasitikėjimą. Kitų veiduose mes ieškome tokių pačių bruožų, kurie taip pat kelia pasitikėjimą.

 

  • Gyvenimo istorija. Tipą sudaro vaikystės patirtys, santykiai su tėvais, buvę partneriai. Nemėgstamos tėvų savybės (temperamentas, valdingumas) nesąmoningai traukia, renkantis partnerį. Sunku patikėti, bet panašių neigiamų savybių turintys žmonės atrodo lyg būtų seniai pažįstami, todėl patrauklesni.

 

  • Kūno chemija. Net aktyviai neieškant partnerio, hormonai ir kūno chemija siunčia tam tikrą signalą potencialiems kandidatams į širdį. Antropologė ir santykių konsultantė Hellen Fisher mano, kad žmonės renkasi partnerį, kurio cheminiai junginiai papildo jų pačių. Pasak mokslininkės, skiriami 4 asmenybės tipai pagal cheminius junginius organizme. 1) tyrinėtojas, turi daug dopamino (cheminis junginys, didinantis motyvaciją ir skatinantis ieškoti malonumų), yra smalsus ir mėgstantis nuotykius. 2) statytojas, turi daug serotonino, yra ramus, konservatyvus ir mėgsta laikytis taisyklių. 3) vadovas, turi daug testosterono, yra logiškas ir susikaupęs. 4) derybininkas, turi daug estrogenų, yra užjaučiantis ir lakios vaizduotės. Asmenybių tipai, kurių kraujyje vyrauja vienodi cheminiai junginiai, traukia vienas kitą, tačiau priešingybės taip pat kelia susižavėjimą.

 

  • Kūno kvapas. Prabangūs kvepalai vilioja potencialius partnerius, tačiau ir natūralus kvapas spinduliuoja vidinį seksualumą. Genetiniame lygmenyje kūnas padeda išsirinkti tinkamiausią partnerį. Pagal kvapą žmones traukia priešingybės. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad žmonės kitų asmenų kūno kvapą įvertino geriau, kurių MHC genai buvo priešingi jų pačių.