Gausiai traiškanojančios akys – simptomas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį. Kita vertus, ne visada išskyros iš akių yra kažkas neįprasto. Akyse dieną ir naktį gaminasi išskyros, padedančios pašalinti nereikalingas medžiagas. Naktį, kai akys nemirksi, šis natūralus procesas sustoja, todėl prabundama traiškanotomis akimis.

 

akys

Normalu, kiekvieną rytą prabudus vidiniuose akių kampučiuose rasti šiek tiek traiškanų. Tačiau jeigu akys traiškanoja ne tik miego metu, bet ir dieną bei traiškanų būna labai daug, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti kokios nors akių ligų simptomas.

 

6 priežastys, kodėl traiškanoja akys:

 
  • Akių infekcija. Įvairios infekcijos (blefaritas (akies voko uždegimas)) gali sukelti akių sudirginimą, akių traiškanojimą ir išskyras. Pavyzdžiui, gali sulipti blakstienos ir rytą gali būti sunku atplėšti akis. Tuomet gali padėti šilti kompresai ir gera akių vokų higiena (vokus valyti specialiai akių sričiai pritaikytu valikliu ar švelniu prausikliu). Tada ir vaistų vartoti nereikės.
 
  • Peršalimas. Virusines akių infekcijas, tokias kaip akių konjunktyvitas, gali lydėti peršalimas ir dėlto akys gali būti paraudusios, ašarojančios, iš jų bėgti išskyros. Peršalimas paveikia visas gleivinės membranas galvoje. Akių būklė pagerėja, kai peršalimas praeina. Nedelsiant kreiptis pas gydytoją reikėtų, jei išskyros iš akių tampa žalsvos spalvos.
 
  • Alergija. Konjunktyvitas gali būti bakterinės arba alerginės kilmės, dėl pastarojo akys parausta, tampa vandeningos, atsiranda tąsių išskyrų. Šiuo atveju gali padėti antihistamininiai akių lašai. Kilus įtarimams, kad galbūt esate alergiški kažkam ore (pabandykite uždaryti langus, kai lauke daug žiedadulkių ir naudoti oro valytuvą).
 
  • Užsikimšusi liauka. Akys gamina ašaras visą dieną. Per didelė drėgmė nusausinama per viršutinės ir apatinės akies dalies ašarų taškelius (lot. punctum). Jeigu šie kanalėliai yra užsikimšę, ašarojimas gali būti stipresnis. Gali prireikti medikų įsikišimo. Dažnai ši problema kamuoja vaikus, bet suaugus praeina.
 
  • Išsausėjusios akys. Nuolat ašarojančios akys – sausų akių požymis. Šiuo atveju ašarų liauka, kuri gamina ašaras visą dieną ir drėkina akis, pradeda veikti per daug intensyviai. Kai smegenys nusiunčia signalą liaukai, kad akys yra sausos ir joms reikia daugiau drėkinimo, ašarų pasigamina net per daug. Todėl be jokios priežasties akys gali pradėti gausiai ašaroti. Tai gali kartotis ne vieną kartą per dieną, nes akys nuolat išsausėja. Šią problemą galima išspręsti naudojant dirbtines ašaras.
 
  • Seni ir nešvarūs kontaktiniai lęšiai. Lęšiuose gali būti bakterijų ir virusų, kurie gali patekti į akis arba kontaktiniai lęšiai gali būti nešvarūs dėl kasdienio naudojimo ir akys gali pradėti stipriau traiškanoti. Jeigu laiku nekeičiate ir nevalote kontaktinių lęšių, reikėtų nedelsiant senus lęšius pasikeisti į naują porą.