Apsipirkti internetu kaip niekada greita ir patogu. Elektroninės parduotuvės vilioja didelėmis nuolaidomis, akcijomis ir kitais gerais pasiūlymais. Apsipirkti internetu – lengviau nei paprasta, nes reikia turėti tik banko kortelę ir prieigą prie interneto. Apsipirkinėjant internetu lengviau nei įprastose parduotuvėse prarasti saiką. Kai kuriais atvejais tai tampa priklausomybe. Kaip žinoti, kada pirkimo įpročiai tampa žalingi? Ką tuomet daryti? Kaip susitvarkyti su augančia skola?

 

"pirkiniai"

11 požymių, kad esate priklausomi nuo apsipirkinėjimo internetu:

 
  • Naršyklėje visada laikote atidarytą skirtuką su pilnu pirkinių krepšeliu. Viskas, ko reikia, tai tik paspausti mygtuką „pirkti“. Galiausiai tą daiktą ir nusiperkate.
 
  • Kasdien patikrinate elektroninių parduotuvių akcijas ir naujus pasiūlymus.
 
  • Gaunate daugiau reklaminių laiškų negu asmeninių.
 
  • Kai mėgstamiausia elektroninė parduotuvė paskelbia apie išpardavimą, atrodo, kad iš džiaugsmo gali sustoti širdis.
 
  • Jūs slapta apsipirkinėjate darbo vietoje.
 
  • Gaunate siuntinių, kuriuos pamiršote, kad buvote užsisakę.
 
  • Dirbate namuose arba pasiimate laisvą dieną, kai kurjeris turi atnešti siuntinį, kad aplinkiniai neįtartų jus turint problemų.
 
  • Namuose prisikaupė daug dėžių nuo prekių.
 
  • Apsipirkinėjimas įprastose parduotuvėse kelia nerimą.
 
  • Esate netyčia nusipirkę tą patį daiktą kelis kartus.
 
  • Pamatę užrašą „išparduota“ stipriai susinervinate.
 

6 patarimai, kaip įveikti priklausomybę nuo apsipirkinėjimo internetu:

 
  • Užduoti sau 3 pagrindinius klausimus. Priklausomybę nuo apsipirkinėjimo internetu  ne visada pats žmogus gali atpažinti. Tačiau jei kyla tokių minčių, reikėtų užduoti sau keletą klausimų. Kiekvieną kartą prieš patvirtindami pirkimą paklauskite savęs: „Ar man iš tikrųjų reikia daugiau negu vieno šio daikto?“. Jei dažnai perkate daug tokių pačių prekių, visada pagalvokite dusyk, ar jums tikrai reikia tiek daug vienetų. Po to paklausti savęs: „Kaip aš jausiuos, kai nusipirksiu tą daiktą ir gausiu siuntinį?“. Normalu jausti džiaugsmą ir pasitenkinimo jausmą, tačiau jeigu pirkiniai sukelia perdėtą euforiją – tai jau vienas iš priklausomybės požymių. Trečia, paklausti savęs: „Ar aš turėsiu slėpti pirkinius nuo kitų?“. Jeigu norite teisintis dėl savo pirkinių arba juos paslėpti nuo šeimos ir draugų, pagalvokite, kas iš tikrųjų verčia jus jausti kaltę, gėdą ir kitus negatyvius jausmus.
 
  • Atsisakyti reklaminių laiškų. Suvaldyti priklausomybę nuo apsipirkinėjimo internetu gali padėti toks paprastas dalykas, kaip reklaminių naujienlaiškių, automatinių įspėjimų apie išpardavimus ir nuolaidas atsisakymas. Reikėtų prisiminti, kad dažniausiai nepakanka tiesiog ištrinti nepageidaujamus elektroninius laiškus ir perkelti juos į šiukšlių dėžę arba brukalo skyrelį, nes juos vis tiek galima atidaryti ir peržiūrėti. Geriausia naudoti vadinamąją „jei nematau, tai ir galvos neskauda“ strategiją. Jei nežinosite, kur šiuo metu vyksta išpardavimas, tai ir nekils pagunda be reikalo išlaidauti.
 
  • 24 valandas pagalvoti prieš patvirtinant pirkimą. Impulsyvių pirkinių gali padėti išvengti paprastas veiksmas arba susilaikymas nuo pirkimo kuo ilgesniam laikui. Prisikrovę elektroninių pirkinių krepšelį, neskubėkite patvirtinti pirkimo. Užuot tai darę nueikite nuo kompiuterio, atsijunkite nuo internetinės parduotuvės paskyros, uždarykite naršyklės langą arba palaukite 24 valandas, prieš dar kartą peržiūrint pirkinių krepšelį. Tai pakankamai laiko, kad protas ir jausmai nusiramintų ir būtų galima dar kartą ramiai apgalvoti, ar iš tikrųjų tai norite pirkti, galbūt kai kurių pirkinių galima apskritai atsisakyti. Kartais viskas, ko norisi, tai patenkinti poreikį rinktis prekes, nors sąmoningai to ir nesuvokiama. Trokštamas, dominančias prekes galima pažymėti ir išsisaugoti kompiuteryje. Vėliau bus galima jas peržiūrėti ir apgalvoti, ar jų tikrai reikia. Tai gali padėti išvengti impulsyvių pirkinių, dėl kurių jau netrukus pradedama gailėtis.
 
  • Išvalyti slapukus ir naršymo duomenis. Tai padaryti ypač rekomenduojama tada, kai dažnai lankomasi elektroninėse parduotuvėse. Kadangi internetinės reklamos yra nukreiptos į vartotojus, patariama naršyti kaip nežinomas asmuo arba ištrinti slapukus. Norint išvalyti slapukus iš kompiuterio arba mobiliojo telefono reikia nueiti į nustatymus ir paspausti užrašą „trinti istoriją ir naršymo duomenis“.
 
  • Parsisiųsti blokuojančias interneto programėlės į išmaniuosius telefonus. Kai apsipirkinėjimas internetu tampa rimta problema, reikėtų ne parsisiųsti vis naujas elektroninių parduotuvių programėles į išmaniuosius telefonus, bet – blokuojančias programėles, kurios padės sumažinti išlaidavimą. Daugelyje tokių programėlių galima pasirinkti, kuriuos tinklalapius blokuoti. Tai padės atprasti nuo dažno lankymosi tose internetinėse svetainėse, net jei ateityje ištrinsite blokuojančią programėlę. Šis patarimas iš tiesų gali padėti suvaldyti įpročius, kai noras apsipirkinėti internete tampa nebevaldomas.
 
  • Po truputį apmokėti skolas. Senų pirkinių skola slegia ir nuolat didėja? Skolų apmokėjimą reikia pradėti kruopščiai planuoti ir paskirti kasdien bent šiek tiek lėšų, reikalingų padengti įsiskolinimus. Galima pradėti naudotis automatine mikromokėjimo sistema. Pinigų suma turėtų būti tokia, kad žmogus iš tikrųjų galėtų sau leisti susimokėti. Taip ilgainiui bus galima pamiršti skolas ir pečių nebeslėgs dideli įsiskolinimai.