6 įdomūs faktai apie Velykų salos statulas
2017-04-13 09:53Velykų sala (Rapanujis), priklausanti Čilei, yra pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje. Paslaptingomis statulomis garsėjanti viena iš nuošaliausių pasaulio salų yra ir viena labiausiai intriguojančių.
6 įdomūs faktai apie Velykų salos statulas:
- Niekas nežino, kaip statulos buvo atkeltos. Velykų salos statulų (Moai) transportavimas iki šiol yra viena didžiausių paslapčių, nes jos turėjo būti gabenamos 18 km per salą be transporto priemonių, kranų ar didelių gyvūnų pagalbos. Mokslininkai patikrino įvairias teorijas ir priėjo prie išvados, kad salos gyventojai greičiausiai naudojo rąstus, virves ir medines roges. 2011 metais Terry Huntas iš Havajų universiteto ir Carlas Lipo iš Kalifornijos universiteto Long Byče kartu su televizija „National Geographic“ įrodė, kad 18 vyrų gali pajudinti 3 metrų ilgio Velykų statulos kopiją, sveriančią 5 tonas, kelis šimtus metrų, naudojantis tik stipriomis virvėmis ir specialiai tam treniravusis. Tačiau neaišku, ar tas metodas pasiteisino, bandant perkelti Paro – aukščiausią Maoi statulą (10 m aukščio ir 82 tonų svorio).
- Didelės galvos turi dar didesnius kūnus. Archeologai iš ankstesnių kasinėjimų 1914 metais žino, kad Velykų salos statulos turi ne tik galvas, bet ir kūnus. Klysta manantys, kad viskas, kas matosi nuotraukose (statulų galvos iki pečių) tai yra viskas.
- Suomių studentas kartą pavogė Moai statulos ausį. 2008 metais suomių turistas buvo pastebėtas Anakenos paplūdimyje kertantis vienai iš statulų ausį. Vietinis salos gyventojas pamatė Marko Kulju (26 metų) bėgantį iš nusikaltimo vietos su statulos gabalėliu rankoje. Jis pranešė apie incidentą policijai, kuri identifikavo M. Kulju pagal tatuiruotes ant jo kūno. Suomis buvo nuteistas namų areštu ir turėjo sumokėti 17 tūkstančių JAV dolerių baudą. Bausmė buvo lengva, mat jis rizikavo praleisti septynerius metus kalėjime už istorinio objekto vagystę. Netrukus po to, kai jį pagavo policija, Marko Kulju viešai atsiprašė vietiniame laikraštyje. Po to buvo sugriežtintos sąlygos turistams patekti prie Velykų salos skulptūrų.
- Galimai statulos buvo priešnuodis raupsams. Harvardo universitetinės medicinos mokyklos psichiatrijos profesorė dr. Anneliese Pontius iškėlė hipotezę, kad salos gyventojai statulas pastatė, norėdami kovoti su raupsų epidemija. Mokslininkė teigia, kad šokas, kurį patyrė žmonės, regėdami kūno deformacijas (veido, rankų, plaštakų, pirštų), salos gyventojus paskatino kurti skulptūras su iškraipytais veido bruožais, tikint, kad tai gali sumažinti žalą, kurią padarė deformuojanti kūną liga. Pastebėta, kad sergančiųjų raupsais veidai būna panašiai deformuoti kaip ir šių statulų (nosies kremzlės pažeidimai, nukarusi apatinė lūpa ir iškritę dantys, patinusios lūpos, deformuoti rankų pirštai ir kt.).
- Tarp statulų yra viena netobula statula ir niekas nežino kodėl. Tai tikriausiai vienas labiausiai susidomėjimą keliančių faktų. Visos Velykų salos statulos turi ryškius, pailgus veidus, kurie pagaminti, laikantis tam tikrų estetikos taisyklių. Tačiau viena iš jų, vadinama Tukuturi, yra panašesnė į žmogų negu kitos. Ji daug mažesnė negu kitos Moai statulos ir atrodo lyg būtų klūpėtų ant kelių, padėjusi rankas ant kojų. Tukuturi galva yra apvali ir panašesnė į žmogaus bei atrodo, kad turi nedidelę barzdelę. Be to, priešingai nei kitos skulptūros, kurios buvo pagamintos netoli Ranu Raraku ugnikalnio, ši pagaminta iš kitokios medžiagos (raudono Puna Pua akmens) ir tik tada, atgabenta į Ranu Raraku. Niekas nežino, kodėl ji taip skiriasi.
- Statulas nuvertė pikti salos gyventojai. Velykų salos gyventojų istorijoje buvo įvykis, kai buvo sunaikinta begalė miškų. Egzistuoja teorija, kad salos gyventojai kirto arba degino medžius, kad išvalytų salą ir pagamintų daugiau kanojų, nes jų reikėjo daugiau, padidėjus populiacijai. Naujausi tyrimai rodo, kad miškus sunaikino Polinezijos žiurkės, patekusios į salą iš pirmųjų kanojų. Antropologai sutinka, kad XVIII amžiaus pradžioje tarp salos gyventojų kilo sukilimas. Pavargę kovoti dėl senkančių išteklių gyventojai sukilo ir nuvertė statulas. Vėliau daugelis jų buvo vėl pastatytos kaip prieš tai.