Kai jums penkiasdešimt, nebe laikas atidėlioti pokyčių pradžios. Dabar ateina metas pritaikyti per visą gyvenimą sukauptą išmintį, pasirūpinti savo sveikata ir bendra savijauta. Labai svarbu reguliariai tikrintis sveikatą. Be to, labai svarbu sportas ir sveika mityba. Tai padės gerai jaustis ir puikiai atrodyti!

 

sveikata

Vidutinis amžius moterims sukelia naujų iššūkių, susijusių su sveikata. Tačiau jie – ne priežastis gyventi nuobodų gyvenimą. Nesvarbu, kiek jums metų – jis gali būti turiningas, ryškus ir įdomus. Kad išliktumėte puikios sveikatos, venkite daryti 6 dažniausias klaidas, kurias daro 50-metės ir vyresnės moterys.

 

6 dalykai, kuriuos 50-metės turi žinoti apie sveikatą:

 
  • Ignoruojate širdies sveikatą. Širdies ligos yra viena iš pagrindinių moterų mirčių priežasčių. Kuo moteriai daugiau metų, tuo didesnė rizika susirgti šiomis ligomis. Menopauzė nesukelia širdies ir kraujagyslių ligų. Greičiau ją sukelia blogi įpročiai, susiformavę jaunystėje: rūkymas, nutukimas, judėjimo trūkumas. 2015 metų Ligų kontrolės ir prevencijos centro tyrimas parodė, kad vidutiniškai moterys turi 5 metais vyresnes širdis negu tikrasis jų chronologinis amžius. Jeigu moteris turi aukštą kraujo spaudimą (140 mm Hg arba daugiau), jos širdies amžius yra 18 metų didesnis negu yra iš tikrųjų. Tačiau niekada nevėlu pakeisti įpročius ir taip sumažinti širdies ligų riziką. T. y. sportuoti, sveikai maitintis, numesti svorio, mesti rūkyti. Taip pat labai svarbu reguliuoti kraujo spaudimą, gliukozės bei cholesterolio kiekį kraujyje. Prevencija ir ankstyvas diagnozavimas padidina tikimybę, kad žmogus visiškai pasveiks ir galės gyventi kokybišką gyvenimą.
 
  • Susitaikote su menopauzės sutrikimais. Viena didžiausių klaidų, kurią daro šio amžiaus moterys, yra mąstymas, kad joms reikia išmokti gyventi su menopauzės simptomais: karščio pylimais, miego sutrikimais, makšties ir šlapimo pūslės problemomis. Kai kurioms moterims padeda trumpalaikis hormonų vartojimas, tačiau ne visos moterys nori tą daryti. Simptomus galima malšinti ir kitais būdais. Pavyzdžiui, karščio pylimo gali padėti išvengti įvairios atsipalaidavimo technikos, net klinikinė hipnozė. Šlapimo nelaikymo problemą galima išgydyti vaistais, specialiais pratimais ar kitais būdais.
 
  • Manote, kad daugiau sekso nebebus. Su amžiumi seksualinių santykių dažnumas gali sumažėti. Tačiau „The New England Journal of Medicine“ publikuotas tyrimas parodė, kad net 75 – 85 metų asmenys seksu užsiima 2 – 3 kartus per mėnesį. O daugiau nei 20 % turi lytinių santykių kartą per savaitę. Tačiau lytiniai santykiai dėl hormonų pokyčių, prasidėjus menopauzei, pasikeičia. Dažniau vargina makšties sausumas ir skausmas lytinių santykių metu. Šiuo atveju gali padėti lubrikantų ir priemonių su estrogenais vartojimas. Moterims svarbu nepamiršti, kad seksas labai naudingas kūnui, protui ir sielai. Lytiniai santykiai gerina dubens raumenų tonusą, stiprina makšties audinius ir gerina bendrą savijautą. Seksualinis gyvenimas gali net pagerėti, nes nebelieka baimės pastoti, mažiau įtampos kelia karjera ar finansinė situacija.
 
  • Tikite, kad svorio augimas yra neišvengiamas. Vyresniame amžiuje yra didesnė rizika priaugti svorio, tačiau tai nereiškia, kad taip ir nutiks. Tačiau reikės įdėti daugiau pastangų, kad nepriaugtumėte svorio ar numestumėte. Amerikos širdies asociacija rekomenduoja kiekvieną savaitę skirti 150 minučių vidutinio intensyvumo treniruotėms. Tai reiškia, kad reikia kasdien sportuoti po 30 minučių 5 dienas arba po 15 minučių 2 kartus per dieną. Be to, reikėtų peržiūrėti savo mitybą. Valgyti daugiau vaisių, daržovių, liesų baltymų ir stebėti, ką dedate į lėkštę.
 
  • Prarandate gyvenimo tikslą. Tikslo turėjimas – tai vienas iš esminių gyvenimo dalykų. Tačiau išėjus į pensiją arba susidūrus su kitais su amžiumi susijusiais išbandymais lengva prarasti tikslą ir pozityvų požiūrį. Gyvenimo tikslas vidutiniame amžiuje – tai nebūtinai poreikis pakeisti pasaulį. Tai paprasčiausiai supratimas, kas jums kelia džiaugsmą ir teikia prasmę kiekvieną dieną. Gal tai darbas sode, kalbų mokymąsis, savanoriavimas gyvūnų prieglaudoje ar kita veikla, apie kurią visada svajojote, bet anksčiau neturėjote laiko. Gyvenimo tikslą turintys žmonės gyvena ilgiau, rečiau serga širdies ligomis ir Alzheimeriu.
 
  • Vengiate kasmetinių rekomenduojamų sveikatos patikrinimų. Gimdos kaklelio vėžio, kraujo spaudimo, cholesterolio tyrimai iki šiol buvo svarbi gyvenimo dalis, padedanti išsaugoti gerą sveikatą. Po 50 metų prie šių tyrimų dar prisideda gaubtinės ir tiesiosios žarnos tyrimas bei kaulų tankumo tyrimas (nuo 65 metų). Jeigu neatlikote mamogramos iki 40 metų, pradėkite reguliariai tikrintis dabar.