5 priežastys pasikutenti
2021-07-19 09:03Sakoma, kad nuoširdus juokas ir geras miegas gali padėti išspręsti daugelį gyvenimo problemų. Juokas palankiai veikia tiek fizinę, tiek psichinę savijautą. Visi yra kada nors kažką kutenę arba juos kažkas kitas tai jiems darę. Kai kurie iš mūsų esame jautresni kutuliui. Tačiau pasirodo, šis veiksmas gali būti mums labai naudingas!
5 priežastys pasikutenti:
- Stiprina socialinius ryšius. Regis, viena svarbiausių kutenimo funkcijų yra visai ne fiziologinė. Nevalinga reakcija, kurią mes dažnai išprovokuojame vaikams ir kūdikiams, iš tikrųjų yra nuo senų laikų išlikęs būdas žmonėms kurti ir stiprinti socialinius ryšius. Pats Charlesas Darwinas apie tai rašė dar 1872 m.: jis pažymėjo, kad šimpanzių kūdikiai taip pat džiaugiasi, kai yra kutenami ir iškėlė hipotezę, kad tai gali būdas sukurti gerą nuotaiką, ypač tiems, kurie dar nėra pankamai seni, kad suprastų pokštus. Mes nesame visiškai tikri, ar tai tiesa, bet atrodo, kad kutenimas yra meilės ir prieraišumo demonstravimo išraiška. Žurnale „Psychology Today” rašoma, kad dauguma suaugusiųjų ir paauglių nori, kad juos kutentų priešingos lyties žmonės, o vaikams nerūpi, kas juos kutena. Taigi, paauglių ir suaugusiųjų atveju toks elgesys gali padėti stiprinti poros ryšį ir skatinti užsiimti lytiniais santykiais. Taigi, jei jaučiatės nutolęs nuo partnerio tiesiog jį pakuntenkite!
- Įspėja apie potencialias grėsmes. Panašu, kad ypatingai kutenimui jautrių vietų jautrumas atitinka vadinamuosius grėsmės centrus, kurie įspėja, kur greičiausiai kūnas gali susidurti su galimai grėsmingomis išorinėmis jėgomis, tokiomis kaip vabzdžiai, parazitai ar potencialiai pavojingi paviršiai. Kojų padai, švelni pažastų oda ir kitos pažeidžiamos vietos dažnai yra jautriausios kitų prisilietimams ir, manoma, kad tai yra kūno aliarmo sistemos dalis. Labai stiprus kutenimas yra kūno ženklas apie galimas grėsmes odai, o polinkis spardytis ir bandyti pabėgti greičiausiai yra labai protingas atsakas. Galų gale, mes nebūtume taip ilgai išlikę, nes neturėtume tokio kūno gebėjimo greitai reaguoti į potencialias grėsmes.
- Gali net padėti sumažinti šlapimo nelaikymo problemą. Pasirodo, kutenimas iš tikrųjų gali turėti tiesioginį poveikį mūsų tolesnei sveikatai, o ne tik palaikyti gerus santykius su draugais ir apsisaugoti nuo mūsų priešų – vabzdžių. 2010 metais buvo iškelta hipoteze, kad kutenant tam tikrus pėdos nervus, gali būti stimuliuojamas kryžkaulio rezginys – nervas, kontroliuojantis didžiąją dalį dubens veiklos ir taip padėti išspręsti kai kurias ypač kankinančias problemas. Manoma, kad pėdų, kuriuose yra šių nervų galūnėlių, taškų stimuliavimas gali padėti sumažinti šlapimo nelaikymo problemą, nes siunčia signalą šlapimo pūslei sulaikyti šlapimą. Rezultatai yra preliminarūs, bet, atrodo, kad kutenimas tikrai gali padėti pagerinti savijautą tiems, kuriuos kamuoja šlapimo nelaikymas.
- Sukelia juoką. Juokas nuo kutulio taip pat yra pasidavimo arba nuolankumo ženklas. Nesąmoningai mes tuos, kurie mus kutena, laikome užpuolikais, o mūsų isteriško juoko atsakas yra smegenų būdas parodyti, kad mes pasiduodame, todėl užpuolikai turėtų liautis. Ch. Darwinas, kita vertus, tuo netikėjo: jis manė, kad juokas nuo kutulio yra nuoširdus, toks pat, kurį sukelia kažkas linksmo. Juokas, kurį sukelia ne kutenimas, gali stiprinti imuninę sistemą, mažina streso hormonų kiekį, net degina kalorijas, o ar tokį patį teigiamą poveikį sukelia ir juokas nuo kutenimo – spręsti jums.
- Ausų kutenimas gali būti naudingas širdžiai. Kutenimas padeda ne tik nuo šlapimo nelaikymo. 2014 metais Lidso universitete atlikti tyrimai parodė, kad jis taip pat gali padėti sumažinti stresą širdžiai. Tačiau tik tada, jei kutenenam tam tikra asies kaušelio dalis – mažas išlenktas iškilimas – kramslys.