5 priežastys, kodėl aukoti kraują yra gerai jums
2017-06-22 14:26Daug žmonių bijo duoti kraujo. Kai kurie bijo adatų. Kitiems nepatinka matyti raudoną skystį, tekantį iš venų. Dar kiti bijo, kad neteks per daug kraujo arba apalps. Tačiau aukoti kraują yra naudinga ne tik dėl kitų, bet ir dėl savęs pačių.
5 priežastys, kodėl aukoti kraują yra gerai jums:
- Mažina širdies ligų riziką. Širdies ir kraujagyslių ligos yra mirčių Lietuvoje ir visame pasaulyje priežastis nr. 1. Todėl viskas, kas mažina šią riziką, yra gerai. Vaisingo amžiaus moterų rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis yra mažesnė negu vyrų. Kadangi vyrai neserga mėnesinėmis, jų geležies lygis yra aukštesnis ir taip jie patenka į padidintos rizikos grupę. Vienas tyrimas parodė, kad nerūkantys vyrai gali sumažinti širdies ligų riziką, aukodami kraują. Dovanodami kraują vyrai sumažina geležies perteklių ir gali išvengti aterosklerozės. Kadangi moterų geležies lygis paprastai yra žemesnis, prieš aukojant kraują reikėtų pasitarti su gydytoju dėl savo sveikatos būklės.
- Skatina raudonųjų kraujo ląstelių atsinaujinimą. Standartinė fiziologinė kraujo davimo dozė – 450 ml. Kraujo netekimas skatina kaulus pradėti regeneracijos procesus. Plazma į kraują grįžta per 24 valandas, tačiau užtrunka nuo 4 iki 6 savaičių, kol raudonųjų kraujo kūnelių kiekis atsistatys į pirminį lygį. Raudonųjų kraujo kūnelių gyvenimo ciklas trunka vidutiniškai 115 dienų. Dovanodami kraują, atiduodate savo raudonuosius kraujo kūnelius ir skatinate kūną gaminti šviežias, naujas raudonųjų kraujo kūnelių ląsteles. Tai padeda užtikrinti optimalų kraujo lygį.
- Pagerina kraujotaką. Ar žinojote, kad kontraceptinės tabletės, estrogenai, fizinio aktyvumo stoka ar lovos režimas, uždegimas, diabetas, nutukimas, vėžys ir priešlaikinis senėjimas turi kai ką bendro? Visa tai gali sutirštinti kraują ir sulėtinti kraujotaką. Todėl didėja širdies priepuolio ar insulto dėl susidariusio kraujo krešulio pavojus. Aukojant kraują, sumažėja kraujo tūris. Kraujo plazma atsinaujina per 24 valandas ir to atsinaujinusio kraujo klampumas būna sumažėjęs. Ilgainiui kraujas atsinaujina. Tačiau jeigu nieko nekeičiama savo gyvensenoje – kraujas ir vėl tampa tirštas ir lėtas. Aukoti kraują galima iki 24 kartų per metus.
- Sumažėja sveikatai kenksmingas geležies perteklius. Atrodo, kad geležis nėra pavojinga. Labai dažnai vegetarams ir veganams, mintantiems augalinės kilmės maistu, reikia papildyti geležies atsargas, kaip ir moterims, kurios netenka kraujo per menstruacijas ir nėščioms. Tačiau geležies preparatų gali skirti tik gydytojas, atlikęs reikalingus tyrimus. Geležies perteklius sukelia dar daugiau sveikatos problemų negu per mažas jos kiekis kraujyje. Kai geležies per daug gali atsirasti širdies sutrikimų, kepenų ligų ir net diabetas. Kai kurių žmonių organizmuose natūraliai kaupiasi geležies perteklius. Tai paveldima liga – hemochromatozė. Tokiais atvejais gydytojai rekomenduoja aukoti kraują, kad būtų pašalinamas geležies perteklius.
- Mažina vėžio riziką. Kraujyje geležis prisikabina prie hemoglobino raudonuosiuose kraujo kūneliuose ir perneša deguonį po visą kūną. Kada geležis nėra prisijungusi prie hemoglobino, ji plūduriuoja kraujotakoje ir tai skatina laisvųjų radikalų susidarymą. Laisvieji radikalai yra normali energijos kūrimo dalis. Tačiau, kai pusiausvyra sutrikusi, laisvieji radikalai sukuria oksidacinį stresą ir sukelia skilimo procesus organizme. Tai sukelia negrįžtamus procesus ląstelėse ir net vėžį. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie aukoja kraują ir taip sumažina geležies atsargas, turi mažesnę riziką susirgti vėžiu.