5 faktai, kodėl lėto maisto filosofija sveika visiems
2017-10-24 10:24Pagal lėto maisto filosofiją pasaulis yra toks, kuriame visiems žmonėms prieinamas geras, kokybiškas ir, tausojant aplinką, užaugintas maistas. Tai maistas, kuris atitinka tris kriterijus: yra geras, švarus ir sąžiningas. Geras – tai reiškia kokybiškas, skanus ir sveikas maistas. Švarus – produkcija, kurie nekenkia aplinkai. Sąžiningas – prieinamos kainos vartotojams, sąžiningos gamybos ir prekybos sąlygos. Be to, lėto maisto filosofija – tai ir valgymas lėčiau, mėgaujantis kiekvienu kąsniu ir bendravimu su tais, kurie sėdi prie to paties stalo.
5 faktai, kodėl lėto maisto filosofija sveika visiems:
- Virškinimo procesas prasideda virtuvėje. Iš karto po to, kai užuodžiamas maisto kvapas, mūsų organizmas pradeda gaminti fermentus, kurie palengvina virškinimą. Štai todėl įkvėpus gardaus mėsos ir daržovių troškinio kvapo, ruošiamo orkaitėje, aromato, mūsų kūnai bus geriau pasiruošę jį suvirškinti negu tada, kai tiesiog pora minučių mikrobangų krosnelėje pašildysime pusfabrikačius.
- Skatinama tvari maisto gamyba. Pirkdami gyvenamajame regione užaugintą produkciją mes ne tik skatiname vietinės ekonomikos augimą, padedame smulkiems ūkininkams, bet ir sumažiname anglies dioksido pėdsaką atmosferoje. Ar kada nors pagalvojote, kiek sudeginama kuro, kad į didžiuosius mūsų šalies prekybos centrus būtų pristatytos ispaniškos braškės, mandarinai ir kiti maisto produktai, kurie arba apskritai neauga mūsų klimato zonoje, arba kuriems tiesiog šiuo metu nėra sezonas?
- Moksliniai tyrimai parodė, kad valgant lėčiau, suvartojama mažiau kalorijų. Smegenys sotumo jausmą pajunta, tik praėjus maždaug 20 minučių po valgio, todėl norint sulieknėti, reikia save kontroliuoti, stabdyti ir kramtyti lėčiau.
- Pirmenybės teikimas vietinei produkcijai veda prie sveikesnio maisto pasirinkimo. Pirkdami vietoje užaugintą maistą mes suvartojame mažiau perdirbtų maisto produktų, rafinuoto cukraus ir angliavandenių ir daugiau valgome vaisių ir daržovių. Valgyti sezoninį maistą – tai reiškia, kad maisto produktams reikia ilgiau nokti, o tai reiškia, kad jie turi daugiau vertingų maistinių medžiagų.
- Padeda sumažinti stresą. Kuo žmonės valgydami ir rinkdamiesi, ką valgyti, yra sąmoningesni (t. y. valgydami lėčiau ir geriau sukramtydami kiekvieną kąsnį) – tuo sąmoningesnis yra mūsų kūnas ir protas negu tada, kai šlamščiame viską, kas pakliūva po ranka, kai žiūrime televizorių ar užsiimame kita pašaline veikla. Budistų vienuoliai sako, kad valgymas – tai irgi tam tikra meditacijos forma, kuri padeda sukoncentruoti dėmesį į fizinius pojūčius ir skatina mėgautis akimirkos malonumu. Taigi, lėto maisto filosofija padeda sulėtinti tempą, sumažinti stresą, būti sveikesniems, lieknesniems ir geresnės nuotaikos.
- Lėto maisto filosofija atsirado 1986 metais Italijoje ir ją sukūrė sociologas ir žurnalistas Carlo Petrini. Reaguodami į greitojo maisto restorano atidarymą Romoje keletas žurnalistų sukėlė viešą protestą prieš greitąjį maistą ir pramonę. Jie gynė žmonių teisę valgyti neskubant, vietinius receptus, patiekalus, pagamintus iš vietinių, šviežių ir sezoninių maisto produktų. Lėto maisto simbolis – sraigė, reprezentuojanti lėtumą kaip vertybę. Vėliau šis judėjimas paplito ir kitose šalyse.