Susierzinimas nėra maloni emocija, bet, kaip ir visi jausmai, yra reikalinga ir net tam tikru atžvilgiu naudinga. Neretai žmonės stengiasi ignoruoti šią emociją, apsimesti, kad iš tikrųjų jie nėra susierzinę ar supykę, bet taip padaroma meškos paslauga sau, nes blogos emocijos linkusios kauptis ir išsiveržti pačiu netinkamiausiu metu. Į susierzinimą nereikėtų numoti ranka, nes gali būti, kad ši emocija bando jums pasakyti šį tą svarbaus.

 

susierzinimas

5 dažniausios priežastys, kodėl mes susierziname:

 
  • Reikia nusistatyti ribas. Įsivaizduokite situaciją: kažkas jūsų paklausia klausimo, kuris jums atrodo pernelyg asmeniškas ir jūs susierzinate. Susinervinimas ir susierzinimas išduoda, kad kažkas peržengė jūsų nusistatytas ribas. Į tokį klausimą ar komentarą reikėtų būtų pasiruošus atsakyti taip: „Aš tikrai nenoriu apie tai kalbėti“ arba kaip nors kitaip (kaip, pagalvokite iš anksto).
 
  • Reikia gerbti savo laiką. Kažkas vėl prašo padėti pasiruošti kokiam nors įvykiu, renginiui ar panašiai? Ir tokie prašymai kartojasi vėl ir vėl? Jūsų susierzinimas išduoda, kad jums visko per daug, esate ir taip apsirovęs darbais ir kad jums reikia į tai tinkamai sureaguoti, pavyzdžiui, tokiam įkyriam  paslaugėlių prašinėtojui mandagiai atsakyti: „Aš šiuo metu esu užsiėmęs. Turiu daug darbų ir reikalų. Pagalvosiu apie tavo prašymą ir vėliau su tavimi susieksiu, kai susitvarkysiu savo reikalus“.
 
  • Reikia rasti geresnį būdą, kaip ką nors daryti. Esate susierzinę dėl visų reikalų, kuriuos reikia padaryti rytais ir kažkokiu beveik mistiniu būdu dar ir laiku suspėti į darbą? Susierzinimas gali paskatinti ieškoti geresnių problemos sprendimo būdų. Tokios emocijos gali net paskatinti žmogaus išradingumą. Pagalvokite, ką galite padaryti, kad situacija taptų geresnė? Galbūt galite atsikelti 15 minučių anksčiau, kai kurias užduotis atlikti iš vakaro arba išmokyti vaikus patiems pasiruošti sau priešpiečius į mokyklą?
 
  • Jaučiatės įsižeidęs arba piktas. Galbūt galvojate, kad darote daugiau negu kiti šeimos nariai namuose. Gali būti, kad galvojate, kad visi buities rūpesčiai krenta tik jums ant pečių. Natūralu, kad jaučiatės įsižeidęs, bet tokiu atveju reikia ne kaupti savyje įniršį, kuris vieną dieną virs rimtu konfliktu šeimoje, bet reikėtų pasistengti pripažinti savo susierzinimą ir nesiskųsti, o paprašyti, kad kiti daugiau padėtų. Pavyzdžiui, galite sakyti: „Būčiau labai dėkingas, jei galėtum…“.
 
  • Kenčiate nuo perfekcionizmo. Galite būti susierzinęs, kai jūsų gyvenimas neatitinka jūsų pačių išsikeltų standartų, kai kažkas kitas gyvena ne pagal jūsų standartus arba, kai šis žiaurus pasaulis priverčia nusiimti rožinius akinius ir pamatyti, kad gyvenimas nėra toks, koks norėtumėte, kad jis būtų. Jeigu esate susierzinęs dėlto, kad negyvenate taip, kaip norėtumėte, galite pabandyti iš naujo įvertinti savo standartus ir būti gailestingesni sau, sakydami: „Aš turiu teisę būti netobulas. Esu tik žmogus!“. Jeigu kažkas gyvena ne pagal jūsų standartus, galite arba aiškiai jam pasakyti, ko iš jo tikitės, arba pabandyti pažvelgti į situaciją to asmens akimis, pabandyti suprasti jo požiūrį ir pripažinti sau tai, kad jums teks su tuo susitaikyti ir pamiršti. Jeigu erzina tai, kad pasaulis yra žiaurus, neteisingas ir tiesiog netvarkingas, tuomet galite tapti aktivystu ir padaryti taip, kad bent vienas pasaulio kampelis būtų geresnis.