Augalai ne tik puošia namus, bet ir gerina emocinę bei fizinę savijautą. Žalialapius mėgsta daugelis. Deja, kai kurie gyvena būstuose, kur stinga saulės šviesos ar tiesiog nėra vietos ant palangės. Išeitis yra net šiuo atveju – susipažinkite su augalais, kuriems saulės šviesa visiškai nebūtina!

 

augalai

Atogrąžomis dvelkiantys bromelijiniai

 

Bromelijiniai augalai – ištisa jų šeima, priklausanti lelijainių klasei. Jų priskaičiuojama apie 2900 rūšių. Natūraliai šie puošnūs augalai veši atogrąžų kraštuose – puikiai prisitaiko tiek dykumose, tiek pelkėtose atogrąžų miškų vietovėse. Bromelijiniai geba augti net ant uolų, medžių šakų. Tai – labai atsparūs žalialapiai. Daugumą jie pakeri egzotiška išvaizda ir ryškiaspalviais didžiuliais žiedais. Kai kurių rūšių žiedynai gali siekti kelių metrų aukštį ir džiugina akį net 6–12 savaičių. Šie augalai ypač rekomenduojami tiems, kurie namuose ar kitoje vietoje nori susikurti atogrąžų atostogų nuotaiką. Bromelijiniai itin gražiai atrodo auginami ant lentynų, kavos staliukų ar net ant grindų, nelygu pasirinkta rūšis ir dydis. Geriausia, kad šie augalai itin lengvai prižiūrimi. Jie ypač gerai toleruoja prastą apšvietimą, nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Norint, kad ilgiau žydėtų, bromelijinius augalus patartina laikyti vėsesnėje aplinkoje. Be to, jiems reikia visai nedaug vandens, tad nieko blogo nenutiks, jeigu vieną kitą kartą pamiršite palaistyti. Netgi atvirkščiai, kenksmingiau perlaistyti. Tad vandens pilti tik tuomet, kai žemė tampa visiškai sausa.

 

Amžinai žaliuojančios aglaonemos

 

Šios iš Pietų Amerikos kilusios gėlės primena difenbachiją, tik turi siauresnius lapus ir kiek mažesnės. Jos priklauso aroninių šeimos augalų grupei. Aglaonemos suformuoja žavų nedidelį krūmelį ir kantriuosius apdovanoja karališkai puošniais, kalijas kiek primenančiais žiedais. Specialistai sako, kad ši gėlė labai tinka pradedantiesiems žalialapių augintojams, kurie neturi patirties ir baiminasi, jog jų augalai ilgai negyvuos. Aglaonemas auginti itin lengva. Jos nepakenčia tiesioginių spindulių – kuo lapai tamsesnės žalios spalvos, tuo mažiau saulės reikia. Šviesesnius ar rausvus lapus turinčioms aglaonemoms patinka vidutiniškai intensyvi saulės šviesa. Ši gėlė mėgsta šilumą (optimali temperatūra yra 22–23 °С) ir bijo skersvėjų. Svarbu nepamiršti reguliariai laistyti, mat patinka drėgmė – ne tik šlapia žemė, bet ir drėgnas aplinkos oras. Geriausia laistyti minkštu, kelias dienas nusistovėjusiu vandeniu. Taip pat pravartu reguliariai nupurkšti vandeniu arba pakišti po švelnia dušo srove. Nedidelės aglaonemos gražiai atrodo ant palangių, lentynų, kavos staliuko ar darbo stalo, o didesnės puikiai puošia erdvę pastatytos ant grindų, šalia baldų. Beje, pagal NASA duomenis, šios gėlės veiksmingai valo patalpų orą.

 

Lengvučiai adiantai

 

Šie papartiniai augalai atrodo itin elegantiškai ir kuria lengvumo įspūdį. Jų yra įvairių rūšių, bet itin žavingai atrodo plaukuotasis ir laumiaplaukis adiantai. Šakelės trapios, kone permatomos, bet kartu sukuria akis gaivinančią vešlią žalumą, yra labai ornamentiškos. Tiesa, adiantai rekomenduojami labiau patyrusiems augalų augintojams, mat juos gana lengva pražudyti. Nors nereikia daug saulės šviesos, mėgsta tamsesnes vietas, daugiau dėmesio tenka skirti reikiamai drėgmei palaikyti. Per sausas oras ir perdžiūvusi žemė gali pribaigti augalą. Žemė vazone visuomet turi būti drėgna, bet ne įmirkusi, antraip supus laibos adiantų šaknys, tad būtinas drenažas. Taip pat svarbu reguliariai purkšti nusistovėjusiu vandeniu. Itin mėgsta distiliuotą, minkštą, o ne kietą vandenį. Tinkamai prižiūrimi adiantai auga sparčiai, tad geriausia iškart numatyti erdvesnę namų vietą. Dailiai atrodo užkelti ant aukštesnio paviršiaus, kai liaunos šakelės gali laisvai svirti žemyn. Kaskart praeinant pro šalį ar papūtus švelniam vėjeliui, adianto šakelės ims suptis, sukurdamos magišką šokį.

 

Trijuostės sansevjeros – deguonies šaltinis

 

Naktimis dauguma augalų eikvoja deguonį, todėl nerekomenduojama jų laikyti miegamajame. Žinoma, kiekviena taisyklė turi išimčių. Iš vakarinės Afrikos dalies kilusios trijuostės sansevjeros tamsiuoju paros metu kaip tik išskiria, o ne eikvoja deguonį. Tad gali pagerinti miego kokybę. Šių gėlių lapai yra mėsingi, tvirti, pailgi ir aštriais galais, primena kalavijo ašmenis, todėl itin gražiai atrodo minimalistiniame griežtame interjere, nors gali būti puikiai pritaikomos kone bet kuriuose namuose. Tai dideli augalai, lapija gali siekti iki 120 cm aukščio, todėl geriausia auginti dideliuose vazonuose ant grindų. Žinoma, įsigijus jauną trijuostę sansevjerą, ji puikiai tiks ir ant naktinio stalelio, palangės ar lentynėlės. Ant subrendusių augalų pavasarį pasirodo mažų kvapių žalsvai baltų žiedelių, o vėliau susiformuoja oranžinių uogų. Tiesa, kambarinės trijuostės sansevjeros vaisius subrandina retai. Šios nereiklios gėlės gali augti tiek ūksmingoje, tiek ir saulės glostomoje vietoje. Tiesa, tiesioginių spindulių nemėgsta. Jų nereikia gausiai laistyti – geriau dažniau, bet po mažiau. Trijuostės sansevjeros jautriai reaguoja į perlaistymą, mat tai sukelia šaknų puvimą.

 

Egzotiškos kalatėjos

 

Iš Brazilijos miškų kilusios gėlės pamėgtos ir kaip kambariniai augalai. Namuose dažniausiai auginamos dvi jų rūšys – Calathea lietzei ir Calathea makoyana. Šios gėlės mėgstamos dėl margų, didelių, itin puošnių lapų. Būtent jie yra didžioji puošmena, mat daugumos rūšių kalatėjų žiedai maži ir gana neišvaizdūs, nors pasitaiko išimčių. Viena tokių – krokinė kalatėja (C. crocata). Jos žiedai nedideli, bet ryškūs, itin puošnūs, egzotiški, stiebiasi aukštyn ant laibų ilgų kotelių ir puikiai išsiskiria tamsiai žalių lapų fone. Taibene vienintelė kalatėjų rūšis, kurią auginant namuose galima tikėtis žiedų. Net jeigu pasirinksite kitą rūšį, kuri nedžiugins žiedais, šis augalas vis tiek maloniai stebins. Kalatėjų lapai temstant susiskleidžia, o auštant vėl atsiveria. Šį natūralų gamtos ciklą stebėti labai įdomu. Kalatėjos kilusios iš Brazilijos atogrąžų miškų, todėl itin mėgsta drėgmę. Svarbus ne tik substrato, bet ir aplinkos drėgnumas. Sausose patalpose kalatėjos skursta arba visai neišgyvena. Taigi sausra joms baisesnė už šviesos trūkumą. Šie augalai labai mėgsta lietaus arba virintą vandenį. Be to, šios gražuolės mėgsta šilumą, sunkiai ištveria žemesnę nei 15 °C temperatūrą. Tad tikrai neaugintinos balkone, net ir įstiklintame.

 

Įdomu

 
  • Bromelijiniai augalai greičiau pražysta laikomi šalia nokstančių vaisių ar daržovių, kurie išskiria etileno dujas. 
  • Trijuostė sansevjera dar vadinama uošvės liežuviu, lydekos uodega arba gyvatės augalu.
  • Kalatėjos pavadinimas kildinamas iš senovės graikų kalbos ir reiškia „krepšys“, mat kadaise iš jos lapų pinti krepšiai.
  • Iš adiantų stiebų išgautas eterinis aliejus naudojamas gaminant plaukų priežiūros produktus, mat suteikia plaukams žvilgesio ir glotnumo, ypač rekomenduojamas tamsiaplaukiams.