Šiandien, kovo 21-ąją, minima pasaulinė poezija diena, todėl tai puiki proga pakalbėti apie tai, kodėl verta skaityti ar rašyti poeziją. Dažnai sakoma, kad paveikslas vertas tūkstančių žodžių. Tačiau kada tie žodžiai poetiški, pilni vaizdingumo, metaforų, ritmo, jie yra galingesni.

 

poezija

Biblioterapija arba poezijos terapija yra viena iš meno terapijų, kai rašytinis žodis (gali būti skaitomas garsiai) gydo ir skatina asmenybės augimą.

 

JAV nacionalinė poezijos terapijos asociacija, vienijanti viso pasaulio poetus, rašytojus, tinklaraščių rašytojus, pagalbos kitiems profesionalus, sveikatos specialistus ir kt., pripažįsta gydomąją žodžio galią. Tai, kad žodis gydo žinoma nuo seniausių laikų: šamanai ir raganiai giedojo poeziją, norėdami išgydyti gentį arba pavienius asmenis.

 

Biblioterapiją pirmieji pradėjo taikyti bibliotekininkai, pirmieji pastebėję, kad specifinių knygų skaitymas gali padėti pasijusti geriau asmenims, turintiems psichinių sutrikimų. Psichoanalizės pradininku laikomas Sigmundas Freudas (1856 – 1939) teigė, kad ne jis, o poetai atrado pasąmonę. Palyginus su meno ar muzikos terapija, poezijos terapija yra nedidelė sritis, kurią praktikuoja kur kas mažiau žmonių.

 

4 įrodymai, kad poezija arba žodžiai gydo:

 
  • Poezija nuramina protą arba, kaip poetai pasakytų, padeda rasti ramybę nerimstančiai sielai. Vytautas Mačernis 1937 metais eilėraštyje „Miražai“ rašė:
 

O mes kur einam, kur keliaujam,

Kur eina visos dienų mūsų.

 
  • Poezija – tai džiaugsmas sielai. Salomėja Nėris rašė:
 

Mūsų dienos – kaip šventė,

Kaip žydėjimas vyšnios, –

Tai skubėkim gyventi,

Nes prabėgs – nebegrįš jos!

 
  • Stiprias emocijas sukelianti poezija padeda sumažinti arba atsikratyti liūdesio ir skausmo.  Justinas Marcinkevičius rašė:
 

Ar ji dainuoja, ar tik verkia?

Tai tavo siela. Duok jai kūną.

Gėlės gyvenimą parodyk.

Prie vakaro privesk. Prie riksmo.

Prie kraujo paguldyk ją – veidu

į meilę – viešpatie, į mirtį!

 
  • Poezija padeda pastebėti grožį skausminguose išgyvenimuose ir laimę kančioje. Kitas žymus lietuvių poetas Paulius Širvys rašė:
 

Neverkit, sesės,

Vienos likę

Akim paskendusiom

Ir man

Gegužis šešiolikis

Ne plieno dalgį

Iššukuos.

 

3 priežastys skaityti poeziją:

 
  • Poezija gali padėti padidinti intelekto koeficientą. Poezija plečia žodyną, skatina ieškoti kūrybingų sprendimų.
 
  • Poezija gerina emocinę būklę.
 
  • Poezijos skaitymas gali padėti tapti empatiškesniems.