Visame pasaulyje žmonės kenčia nuo įvairiausių priklausomybių. Silpnybių turi kiekvienas. Blogiausia, kad kai kurios jų stipriai žaloja sveikatą, tad numoti į jas ranka nereikėtų. Žinoma, norint įveikti didžiausias silpnybes prireiks nemažai valios ir kantrybės.

 

SaldumynaiWoman,On,The,Diet,Craving,To,Eat,Cake.,Young,Attractive

 

Atrodo, kas gi jų nevalgo, juk tai tokia nekalta silpnybė. Visgi dažnas šiuolaikinis žmogus jų vartoja pernelyg daug. Kruasanas prie kavos pusryčiams, sausainukas vakare prie arbatos… Ir taip kone kiekvieną dieną. Tokie įpročiai gali stipriai pakenkti sveikatai. Jei norite kuo ilgiau išlikti sveiki ir žvalūs bei nepriaugti nereikalingų kilogramų, teks atsisakyti saldumynų. Žinoma, niekas nesako, kad bus lengva. Paprasčiau su tuo kovosite, kai turėsite aiškų motyvą, dėl ko tai darote, ir nenuolaidžiausite sau.

 

Tikriausiai esate girdėję apie laimės hormoną serotoniną. Kaip tik jo poreikis ir traukia prie saldumynų. Tam, kad šis hormonas išsiskirtų, ir valgome saldumynus. Taip gelbėjamės nuo liūdesio, neurozės, prastos nuotaikos. Ir, žinoma, nepastebimai pilnėjame. Taip pat saldumynų gali norėtis, kai organizme stinga chromo. Faktas – kuo daugiau saldumynų valgome, tuo daugiau jų norisi.

 

Kas gresia?

 

Dietologų teigimu, pasaulyje dėl netinkamos mitybos ir besaikio saldumynų vartojimo sparčiai daugėja nutukusių vaikų, kuriems gresia įvairūs negalavimai. Be to, nesaikingai vartojamas cukrus ilgainiui gali lemti cukrinį diabetą, virškinimo sistemos, širdies ir kraujagyslių ligas, net vėžį. Gydytojai įspėja, kad saldumynų vartojimas gali išprovokuoti grybelines bei infekcines ligas. Be to, vartojant daug cukraus silpnėja imunitetas, pradeda trikti visų organų veikla, ypač pažeidžiamos kepenys.

 

Kaip įveikti?

 

Daugumai priklausomybę lengviau įveikti, kai sąmoningai ir po truputį mažinamas saldumynų kiekis. Sumažinus cukraus iškart padaugėja energijos, žmogus tampa darbingesnis, pagerėja žarnyno veikla, mažesnis krūvis tenka kepenims. Sumažinus saldėsių sumažėja ir cukrinio diabeto pavojus bei tikimybė priaugti svorio. Įdomus faktas – viena šokolado plytelė turi apie 500 kcal. Per metus jos gali virsti net 10 nereikalingų kilogramų.

 

Tiems, kuriems atsisakyti saldumynų mažinant jų kiekį po truputį per sunku, reikėtų vieną dieną griežtai jų atsisakyti. Tokiu atveju teks kelias dienas pasikankinti, gali net skaudėti galvą, varginti slogi nuotaika, tačiau maždaug po savaitės nemalonūs simptomai praeina. Saldumynų valgymą kompensuoti galima aktyvia fizine veikla, kurios metu taip pat gaminasi serotoninas.

 

Elektroninės cigaretės

 

Prieš keletą dešimtmečių vieną didžiausių silpnybių – rūkymą – pakeitė elektroninės cigaretės, apie kurias vis dar sklando daugybė mitų. Veipinimu ypač žavisi jaunimas. Naudojančių elektronines cigaretes skaičius, deja, vis auga. Nors dėl elektroninių cigarečių kyla nemažai abejonių, pavojus, susijusius su šia yda, ekspertai įvardija gana tiksliai.

 

Kas gresia?

 

Elektroninių cigarečių rūkymo pavojus milžiniškas – nuo plaučių ligų iki staigių kvėpavimo takų priepuolių, net mirčių. Didžioji bėda – ne garintuvas, o garinimo tirpalas. Garinti galima ne tik nikotiną, bet ir marihuaną. Pasak medikų, įprastas tirpalas sudarytas iš dalelių, siejamų su toksišku poveikiu širdžiai, plaučiams, gali sukelti vėžinių susirgimų. Rūkant elektronines cigaretes susidarantis formaldehidas yra plačiai pagarsėjęs kancerogenas. JAV nacionalinis vėžio institutas skelbia, kad formaldehidas – pramoninis fungicidas ir dezinfekavimo priemonė. O garinimo tirpaluose naudojamas nikotinas, kaip žinome, sukelia milžinišką priklausomybę. Nikotinas taip pat pripažintas narkotiku, skatinančiu stipresnių narkotikų vartojimą.

 

Tyrimai parodė, kad nustojus rūkyti po penkerių metų gerokai sumažėja plaučių vėžio rizika palyginti su tais, kurie nuolat ir daug rūko, o dar po penkerių ji sumažėja dvigubai. Be to, nikotinas skatina širdies ligas. Rūkant susitraukia kraujagyslės, mažiau deguonies patenka į visus organus. Todėl rūkaliams kelis kartus išauga infarkto rizika.

 

Kaip įveikti?

 

Svarbu suprasti, kad priklausomybė atsiranda nuo medžiagos, o ne nuo jos vartojimo būdo. Rūkaliai jaučia nenumaldomą potraukį vartoti psichoaktyviąją medžiagą – nikotiną. Tiesa, kai tik rinkoje pasirodė elektroninės cigaretės, sklido informacija, kad jos – sveikesnė alternatyva. Tačiau tyrimai parodė, kad prie jų priprantama itin greitai, o žala sveikatai – taip pat didelė. Visgi yra būdų, padedančių įveikti šią priklausomybę. Tai pleistrai, kramtomoji guma, specialios pastilės, purškiamas aerozolis… Norint visiems laikams atsikratyti šio įpročio, svarbu pasirinkti sau tinkamiausią pagalbos būdą. Greta vieno iš specialistų parinkto metodo, rekomenduojama lankytis ir pas psichoterapeutą ar akupunktūros specialistą. Svarbiausia – pačiam suprasti, kodėl rūkote. Šis įprotis laikomas oralinio pasitenkinimo būdu, kaip ir valgymas ar gėrimas, todėl neretai metusieji rūkyti priauga nereikalingų kilogramų, nes pradeda dažniau varstyti šaldytuvo duris. Tai žinant, po ranka naudinga turėti sveikų užkandžių.

 

Alkoholis

 

Alkoholis žadina apetitą, be to, turi daug kalorijų. Pavyzdžiui, 100 ml vyno taurėje yra 120–180 kcal, tame pačiame kiekyje alaus – apie 40 kcal, o stipriausiuose gėrimuose jų dar daugiau (konjake – apie 180, viskyje – apie 200 kcal).

 

Nuo ilgalaikio alkoholio vartojimo kasdien pasaulyje miršta daugybė žmonių. Neretai teigiama, kad nedidelis alkoholio kiekis žalos organizmui nedaro, tačiau medikai teigia, kad nėra nekenksmingos spiritinių gėrimų vartojimo normos. Jei kasdien turite įprotį išgerti po taurę vyno ar kito gėrimo ir manote, kad neturite priklausomybės, įrodykite tai sau alkoholinių gėrimų atsisakydami. Jei suvokiate, kad įveikti šį įsigalėjusį įprotį vienam per sunku, kreipkitės pagalbos į specialistus.

 

Kas gresia?

 

Didžiosios Britanijos mokslininkai atliko keletą tyrimų norėdami nustatyti alkoholio poveikį organizmui. Rezultatai parodė, kad net nedidelės alkoholio dozės ilgainiui padidina onkologinių ligų riziką, ypač moterims. Specialistų manymu, bet koks kiekis didina pavojų susirgti krūties, žarnyno, kepenų ir kitų organų vėžiu, nes alkoholis organizmą veikia toksiškai.

 

Alkoholis teršia ir rūgština organizmą, o tai lemia energijos stygių, antsvorį, širdies ligas, cukrinį diabetą ir kitus negalavimus. Alkoholis iš organizmo šalina skysčius, o su jais – daugelį naudingų medžiagų: C, B grupės vitaminus, kalį, magnį, natrį ir fosforą, kurių stygių būtina kuo greičiau atkurti. Antraip gali kilti negalavimų, susijusių su šių medžiagų stygiumi.

 

Kaip įveikti?

 

Atsisakyti alkoholio nėra paprasta, ypač jei ši priklausomybė tapusi liga. Tokiu atveju padėti gali tik specialistai ir didelis noras išgelbėti savo gyvenimą. Kelias, kol visiškai atsikratysite šios priklausomybės, gali būti ilgas ir ne pats lengviausias, todėl svarbu, kad proceso metu šalia būtų palaikančių žmonių.

 

O kai įveiksite priklausomybę, nauda bus akivaizdi: pagerės nuotaika, atsiras daugiau jėgų, tapsite gerokai darbingesni. Be to, atsisakius šio žalingo įpročio bus mažesnis širdies ir kraujagyslių ligų pavojus, senatvinės silpnaprotystės grėsmė. Žinoma, ir ekonominė nauda milžiniška. Atsisakius alkoholio gerėja dvasinė pusiausvyra. Nors reguliariai vartojantys alkoholį galvoja, kad svaigieji gėrimai gerina nuotaiką, bet tai trunka trumpai. Pirmas minutes pajutus atsipalaidavimą ir nuotaikos pagerėjimą, vėliau viskas pasiverčia – gero ūpo kaip nebūta, o atsiradęs slogutis dar labiau sustiprina nuovargį. Be to, alkoholis sukelia laikiną euforiją, po kurios nuotaika smarkiai pablogėja. Tad organizmas patiria didelį stresą. Daug geriau dvasinę būseną kontroliuoti sąmoningai, pasitelkus vidines galias.

 

Išmanieji telefonai

 

Mobilieji telefonai bei puikus interneto ryšys mūsų gyvenimą ir palengvino, ir sykiu apsunkino, nes įlindę į telefoną net nepajuntame, kaip prabėga ištisos valandos. Laikas naršant internete, peržiūrint naują informaciją socialiniuose tinkluose pralekia nepastebimai. Net nesusimąstome, kad vos valanda per dieną naršant internete atima 7 val. per savaitę, per mėnesį – 30. Dažnas šiuolaikinis žmogus per dieną į telefoną būna susikoncentravęs daugiau nei valandą…

 

Mokslininkai vieningi – ilgos valandos žiūrint į telefono ekraną labiausiai kenkia vaikams: pusvalandis, praleistas prie telefono, net 6 val. atima vaikui vaizduotę. Gal todėl daugelis vaikų sakosi neturį ką veikti, jei jiems neleidžiama sėdėti prie kompiuterio ar telefono. O kur dar žalinga elektromagnetinė spinduliuotė, nuo kurios kenčia visi.

 

Kas gresia?

 

Sėdėdami valandą kitą su telefonu rankoje tarsi suakmenėjame, todėl kenčia ir kūnas. Šio įpročio atsisakius daugiau judame, sudeginame daugiau kalorijų, todėl geriau jaučiamės. Žinoma, mažiau žiūrint į telefoną ir akys mažiau vargsta, nepervargsta nervų sistema, mažiau užteršiama sąmonė. Daug laiko praleisdami prie telefono tampame nervingesni ir dirglesni, neretai apatiški. Nė patys nepajuntame, kaip sėdėjimas su telefonu rankoje praryja mūsų brangų laiką. Sumažinę valandų skaičių prie telefono greitai pastebėsime, kad tapome ramesni, kūrybiškesni, geresnės nuotaikos, atsirado gausybė laisvo laiko.

 

Kaip įveikti?

 

Nelengva atsiplėšti nuo telefono? Nusistatykite laiko limitą, kiek tiksliai minučių ar valandų praleisite prie telefono, ir nenuolaidžiaukite sau. Atsirinkite, ką tiksliai veiksite paėmę į rankas telefoną, pagalvokite, ar laikas bus praleistas naudingai. Prisiminkite, kad nuolat žiūrėdami į telefono ekraną kenkiate ir akims, ir nervų sistemai, ir smegenims. Jei norite iki žilos senatvės būti budrūs, neprarasti aiškaus mąstymo, turite treniruoti smegenis, priversti jas nuolat dirbti. Tai darome skaitydami knygas, spręsdami kryžiažodžius, žaisdami įvairius loginius žaidimus. Žiūrėdami į ekraną dažniausiai būname pasyvūs, mums pateikiama jau apdorota informacija.

 

Autorius Jūratė Bratikienė