3 patarimai, kaip geriau save pažinti
2020-03-19 08:57Sėkmės lengviau pasiekti, kai mes pažįstame save pačius. Kai mes suprantame, kokie yra tikrieji mūsų norai, o kurie tėra primesti kitų. Savęs pažinimo procesas nėra lengvas. Kai kuriems žmonėms dėlto net tenka apsilankyti psichoterapeuto kabinete. Tačiau yra būdų, kaip savarankiškai išmokti atpažinti savo tikruosius troškimus.
Viena pagrindinių kliūčių geresniam savęs pažinimui yra nuolatinis užimtumas. Mes lekiame, kažkas blaško mūsų dėmesį, bandome atlikti kelis darbus vienu metu. Sunku tai suderinti su savęs pažinimo procesu. Reikia stabtelėti, pabūti ramioje aplinkoje, įsiklausyti į savo mintis ir emocijas, kūną, kuris kalba fizinių pojūčių kalba.
Šiuolaikiniai žmonės smerkia savo jautrumą. Dauguma praranda ryšį su savimi. Pietų ar vakarienės metu naršydami internete savo išmaniuosiuose įrengininiuose, daugelis nė nepajaučia, koks buvo maisto skonis. Dėl to praleidžiami signalai, leidžiantys sužinoti, kaip jaučiatės ir išsiaiškinti, kodėl būtent taip.
Kodėl reikia pažinti save? Sėkmės lengviau pasiekti, kai mes pažįstame save pačius.Tai logiška – jei nusistatome tikslus, kurie atitinka mūsų įgūdžius, interesus ir vertybes, yra didesnė tikimybė, kad mums pavyks. Suprasdami save, tampame sau malonesni: jeigu suprantate, kodėl pasielgėte vienaip ar kitaip, matote, kad padarėte viską, ką galėjote toje situacijoje, todėl lengviau atleisti sau savo klaidas.
Kada žinote, kaip jaučiatės, yra lengviau patenkinti savo emocinius poreikius. Geriau suprantate, ko jums iš kitų reikia. Norėdami gyventi iš tikrųjų, turite priimti save tokį, koks esate. Supraskite, kas jums svarbu ir išdrįskite būti savimi, o ne tuo, kuo kiti jus nori matyti. Štai keletas pasiūlymų.
3 patarimai, kaip geriau save pažinti:
- Įsiklausyti į save. Kokie jausmai jus aplanko? Neverdami ir nesmerkdami atkreipkite dėmesį, kokias emocijas jie sukelia. Tai padės daug suprasti: kas veikia jūsų nuotaiką, kokius jausmus jaučiate sau ir kitiems. Jei jūsų pačių mintys verčia jus jausti pyktį ar bejėgiškai, psichoterapeutas gali padėti išsiaiškinti, kas slypi jūsų psichikos gelmėje.
- Užduoti sau tinkamus klausimus. Mes dažnai užduodame klausimus: ką tu darai? Ko tau reikia? Vietoj to reikėtų klausti: kas tau svarbu? Kas tau kelia nerimą?Tai padės geriau suprasti savo interesus ir gyvenimo prasmę. Jeigu mums neįdomu tai, ką darome, gyvenimas tampa skausminga pareiga, praranda prasmę. Priešingai, jeigu darome tai, kas svarbu, mes jaučiame energijos antplūdį ir viskas atrodo prasminga. Galima sudaryti sąrašą dalykų, kurie jums yra svarbūs ir pagalvoti, kaip šias vertybes galima būtų pritaikyti kasdieniniame gyvenime.
- Atkreipti dėmesį į tai, kas erzina kitų elgesyje. Galime daug ko išmokti atkreipdami dėmesį į tai, kas kitiems nepatinka. Carlas Jungas pasiūlė naudoti terminą „šešėlis“ – tai tai mūsų asmenybės dalis, apie kurią nenorime žinoti. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad kituose dažnai pastebime tai, ko nenorime matyti savyje. Jei pradėsime suprasti, kodėl kai kurie žmonės mus taip erzina, galime užmegzti ryšį su šiomis paslėptomis mūsų asmenybės dalimis ir tai padės mums augti ir tobulėti.