23 patarimai, kaip mesti rūkyti
2016-05-31 13:34Gegužės 31 dieną pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija kviečia bent dienai atsisakyti tabako ir nerūkyti. Rūkymo žala seniai įrodyta. Priežasčių, kodėl reikėtų mesti rūkyti yra ne viena. Tai vėžio, širdies ligų, nevaisingumo, įvairių infekcijų rizika, mažesnės kūno fizinės galimybės ir ištvermė, priešlaikinis odos senėjimas, nemalonus kvapas, suprastėjusi uoslė ir skonio receptoriai, aukšta rūkalų kaina ir t. t. Norite, bet nežinote, kaip mesti rūkyti? Štai keletas gerų patarimų, kaip tą padaryti!
23 patarimai, kaip mesti rūkyti:
- Sudaryti sąrašą, kuriame sąžiningai surašyti, kuo patinka rūkymas. Ant popieriaus lapo nubrėžti liniją ir vienoje lapo pusėje surašyti tai, dėl ko rūkymas patinka, o kitoje – kuo nepatinka (pavyzdžiui, kaip tai gali pakenkti sveikatai, darbui, šeimai ir t. t.). Šį sąrašą nuolatos galite patobulinti. Galite paklausti savo šeimos, draugų, kodėl jiems nepatinka, kad jūs rūkote. Kai neigiamų dalykų bus daugiau nei pozityvių, būsite pasiruošę mesti.
- Sudaryti sąrašą, kuriame surašyti, kodėl mesti rūkyti nebus lengva. Būkite atidūs, net jei sąrašas taps labai ilgas ir gąsdinantis. Prie kiekvieno įrašo pažymėti, vieną ir daugiau alternatyvų rūkymui. Pavyzdžiui, šalia įrašo: „Nikotinas yra priklausomybę sukeliantis narkotikas“, parašyti: „Išbandyti nikotino pakaitalą“. „Rūkymas padeda įveikti stresą“ – „Kilus pagundai 5 minutes pasivaikščioti“. Kai žinosite problemos sprendimo būdus, bus lengviau atsisakyti cigarečių.
- Nusistatyti tikslią datą, kada mesite rūkyti. Apsibrėžkite darbo kalendoriuje datą, kada mesite rūkyti ir šalia pasirašykite. Galite pasikviesti ir liudininką, kad įsipareigojimas atrodytų rimtesnis.
- Ant popierinių kortelių surašyti visas priežastis, kodėl norite mesti rūkyti. Laikyti jas visada šalia. Patarimas: rašydami priežastis galvokite apie jums brangius asmenis (vaikus, vaikaičius, vyrą, žmona ir pan.).
- Kai jausitės pasiruošę mesti rūkyti, nustokite pirkti cigarečių blokus. Jei labai reikia, cigaretes pirkti tik po vieną pakelį. Kur nors einant pasiimti ne daugiau nei 2 – 3 cigaretes. Tai padės sumažinti surūkomų cigarečių kiekį.
- Prieš metant rūkyti stebėti save ir pasižymėti užrašų knygutėje, kada ir kur kyla didžiausia pagunda parūkyti. Taip pat pasižymėti, ką tuo metu veikiate ir koks stiprus yra potraukis, kad būtų aišku, kokiu paros metu ir kokia veika labiausiai didina norą prisidegti cigaretę.
- Sudaryti sąrašą dalykų, kurie galėtų pakeisti rūkymą, kai užeis noras. Galima, pavyzdžiui, išgerti stiklinę vandens, pabučiuoti partnerį arba vaiką, pažaisti su šuniuku ar kačiuku, pažaisti kitą žaidimą, nuplauti automobilį, sutvarkyti spintą, nuvalyti dulkes, pasimylėti, pakramtyti gumos, nusiprausti veidą, išsivalyti dantis, išgerti puodelį kavos ar arbatos, išbandyti gilaus kvėpavimo pratimus, užsidegti žvakę ir pan.
- Mesti rūkyti, esant geros nuotaikos. Įvairūs tyrimai rodo, kad žmonėms dažniau pavyksta sėkmingai mesti rūkyti, jei tą daryti pradeda, būdami geros nuotaikos, o ne nusiminę ar jausdami stresą.
- Kai ateis metimo rūkyti diena, išmeskite viską, kas jums primena rūkymą. T. y. likusias cigaretes, degtukus, žiebtuvėlius, pelenines, cigarečių laikiklius ir pan.
- Anksčiau cigaretėms skirtus pinigus dėti į didelį stiklainį. Netrukus susikaups nemaža sumelė, kurią bus galima išleisti pramogoms, naujiems drabužiams ar kelionėms.
- Kavą su kofeinu pakeisti į kavą be kofeino bent 2 – 3 mėnesius po to, kai mesite rūkyti. Kofeino perteklius organizme gali sukelti drebulį, kuris atsiranda metant rūkyti.
- Prisiminkite sunkius dalykus, kuriuos darėte praeityje. Prisiminkite patys arba paprašykite kitų, kad primintų, su kokiais išbandymais jums teko susidurti šiame gyvenime. Jei sugebėjote išgyventi tai, tai sugebėsite ir mesti rūkyti!
- Raskite sveiką užkandį, kurį galėtume visada turėti šalia savęs. Tai gali būti saulėgrąžų sėklos, becukriai ledinukai, kramtomoji guma, morkos, salierų stiebai, riešutai. Kilus pagundai parūkyti, suvalgykite kažko sveiko.
- Išgerkite puodelį žolelių arbatos tuo metu, kai anksčiau prisidegdavote cigaretę. Arbatos gurkšnojimas mažina stresą ir įtampą neblogiau nei cigaretė.
- Trumpi kompiuteriniai žaidimai (pavyzdžiui, kortomis) gali padėti pakeisti rūkymo pertraukėles darbe.
- Namuose matomoje vietoje laikyti nuotrauką, kurioje jūs žaidžiate tenisą. Arba eiti žaisti tenisą. Britų tyrėjai išsiaiškino, kad teniso žaidimas ar net įsivaizdavimas šio žaidimo, padeda sumažinti potraukį tabakui.
- Susikurti nerūkymo zoną namuose, automobilyje, lauko kavinėje ir kitur.
- Matomoje namų vietoje pakabinti sąrašą dalykų, kodėl rūkymas kenkia.
- Norint sumažinti potraukį tabakui, gali padėti minimalūs rutinos pokyčiai. Pavyzdžiui, pusryčiaudami sėdėkite ant kitos kėdės, į darbą vykite kitu maršrutu, nerūkykite, o pasivaikščiokite, jeigu paprastai cigaretę uždegate prie kavos puodelio, kavą pakeiskite į arbatą.
- Valgykite avižinę košę. Buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad 1 ml avižų ekstrakto 4 kartus per dieną padeda sumažinti per dieną surūkomų cigarečių kiekį.
- Papasakokite draugams, bendradarbiams, viršininkams, partneriui ir vaikams, kaip jūs jaučiatės.
- Išbandykite akupunktūrą. Teigiama, kad ausyse yra tam tikrų taškų, kurie gana sėkmingai sumažina potraukį cigaretėms.
- Jeigu vis dėlto vėl pradėsite rūkyti, nenusiminkite ir bandykite iš naujo, kol pavyks.