Gėlės namuose padeda sukurti aplinką, kurioje gera pailsėti, atsipūsti po dienos darbų, atgauti jėgas, tarsi susirinkti save iš naujo ir rasti įkvėpimo mažiems ir dideliems darbams. Kaip sena anglų patarlė sako: „Mano namai – mano tvirtovė“. Poilsis akims ir sielai – ryškiaspalvėmis gėlėmis apsodintas namų balkonas. Rūpinimasis augalais (sodinimas, laistymas, tręšimas) yra lyg puikiausia, nieko nekainuojanti terapija sielai. Žiūrėjimas į gražiausius žiedus apima ramybės jausmas, atsipalaidavimas ir natūralus džiaugsmas.

 

20 gražiausi žydintys augalai balkonuose:

 

"balkonas"

  • Azalijos – tai nuostabiai žiemą arba vasarą (priklausomai nuo rūšies) žydintys krūmai. Dideliais, spalvingais žiedais džiugina keletą savaičių. Gerai laikosi ir pamerkti vazose. Pietietiško stiliaus soduose dažnai auginami dideli azalijų krūmai. Balkonuose azalijų krūmus reikia genėti iki norimo dydžio. Azalijų veislių, rūšių, hibridų yra daugybė, tad tikrai įmanoma rasti tokių spalvų ir formų augalų, kurie tikrai tiks jūsų balkonui.
 
  • Kalijos dažniausiai išsiskiria baltais, vaškuotas žiedais, atrodančiais labai gracingai. Kalijų taip pat gali būti rausvų, oranžinių, raudonų ir tamsiai žalių. Lapai – širdies formos. Iš Pietų Afrikos pelkių kilę augalai šiandien mėgstami kaip kambariniai ir balkonų augalai. Kalijos taip pat yra populiarūs vestuvių žiedai.
 
  • Celiozijos išsiskiria neįprastais žiedais, žydinčiais iki 10 savaičių. Žiedai gali būti raudonos, rožinės, purpurinės, auksinės spalvos arba dvispalviai. Daug celiozijų žiedų vienoje vietoje primena ugnies liepsnas, išvertus iš graikų kalbos jų pavadinimas tą ir reiškia. Formų, spalvų ir dydžių taip pat gali būti labai įvairių (nuo 15 iki 60 cm). Žiedai subrandina sėklas, išbarsto ir jos sudygsta tuose pačiuose vazonuose bei loveliuose.
 
  • Ramunėlės išsiskiria gražiais, baltais žiedais, kuriuos vėliau galima nuskinti, sudžiovinti ir naudoti skanioms ir sveikatą gerinančioms arbatoms. Geriausiai auga saulėtose vietose arba daliniame šešėlyje. Prižiūrėti nėra sudėtinga: svarbu dažnai palaistyti, bet neperlaistyti, kad žemė nebūtų per daug šlapia. Žemė labiausiai tinkama smėlėta.
 
  • Chrizantemų rūšių būna įvairių: vienoms iš jų reikia mažiau priežiūros, yra atsparesnės aplinkos pokyčiams, o kitos – labai lepios. Vėlai žydinčios chrizantemos puošia balkonus ir sodus rudenį ir gali žydėti net iki pirmųjų šalnų.
 
  • Narcizai – pavasario gėlės, dažniausiai baltos ir geltonos spalvos, bet gali būti ir kitokių. Turi malonų aromatą. Gali būti auginami ne tik lauke, bet ir balkonuose. Mėgsta saulėtas vietas, šilumą (kuo vėsesnėje temperatūroje auga, tuo ilgiau reikia laukti žiedų), laistyti reguliariai, bet stengtis neperlaistyti.
 
  • Jurginai labiau tinka erdvesniems balkonams, nes juos sodinti rekomenduojama į 30 x 30 cm vazonus arba lovelius. Jurginų rūšių yra tiek daug, kad kiekvienas gali rasti labiausiai sau tinkančią. Spalvų yra pačių įvairiausių, išskyrus mėlynos. Kaledonijos sodininkystės draugija Edinburge net pasiūlė prizą pirmajam asmeniui, kuriam pavyktų išauginti mėlyną jurginą!
 
  • Saulutės išsiskiriančios smulkiais, baltais žiedlapiais ir geltonais viduriukais yra lengva prižiūrėti ir rūpintis balkonuose. Priklausomai nuo rūšies gali būti ir rausvų bei purpurinių atspalvių. Žydi nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Užauga iki 15 cm aukščio ir 6 cm skersmens.
 
  • Gvazdikai suteikia spalvų miesto balkonuose. Gali būti įvairių spalvų: baltos, raudonos, purpurinės, rožinės, geltonos, taip pat gali būti dvispalvių. Priklausomai nuo rūšies gali užaugti labai skirtingo aukščio, tad prieš įsigyjant sodinukus, reikėtų įvertinti balkono dydį.
 
  • Rusmenės gali būti skirtingų spalvų (geltonų, rožinių, raudonų ir t. t.). geriausia laikyti daliniame arba visiškame šešėlyje. Geriau auga vėsesnėse vietose.
 
  • Snapučiai gali būti įvairiausių spalvų. Auga saulėtose vietose. Gali būti auginami soduose ir balkonuose.
 
  • Sprigės paprastai sodinamos į lovelius. Gali būti auginamos balkone, kuriame paprastai yra pavėsis.
 
  • Levandos nuostabiai kvepia ir atrodo. Jas galima auginti su kitais žydinčiais augalais arba prieskoninėmis žolelėmis. Levandos gali padėti atbaidyti nepageidaujamus vabzdžius.
 
  • Serenčiai gražiai žydi visą vasarą, o jų stiprus aromatas atbaido kenkėjus. Priežiūra nesudėtinga. Gana neaukšti augalai, todėl tinka net mažesniems balkonams.
 
  • Orchidėjos gana lepios, todėl jas pradėjus auginti reikėtų palaipsniui pripratinti prie tiesioginių saulės spindulių. Reikėtų saugoti nuo stipraus lietaus, vėjo ir intensyvios saulės. Kaitri saulė gali išblukinti orchidėjų žiedų spalvas.
 
  • Našlaitės nebijo net stiprių šalnų, todėl balkone galima auginti kone ilgiausiai iš visų augalų. Neaukštos, todėl tinka net nedideliems balkonams.
 
  • Petunijos arba surfinijos mėgsta šilumą, šviesą, saulę. Pavėsyje mažiau žydi. Būtina gausiai laistyti bei tręšti. Reikėtų saugoti nuo stipraus lietaus ir vėjo. Nužydėjusius žiedus nuskinti su žiedeliu, taip greičiau užaugs naujų žiedų.
 
  • Raktažolės mėgsta pavėsį. Priežiūra nesudėtinga. Ilgai žydi. Ypač tinka nedideliems balkonams.
 
  • Žioveiniai – svyrantys augalai. Žiedais džiugina nuo birželio iki spalio pirmųjų šalnų. Užauga nuo 15 cm iki metro aukščio. Laikyti daliniame pavėsyje, saugoti nuo per didelės kaitros.
 
  • Pelargonijos nesunkiai pakelia sausras. Tinkamai prižiūrint žydi iki pirmųjų šalnų. Gali būti įvairių spalvų. Stiprus jų kvapas atbaido vabzdžius.