15 būdų, kaip panaudoti mėtas
2015-05-29 14:55Mėtos auga iki pat žiemos šalnų, bet gausiausiai – šiltuoju metų laiku, vasarą. Stiprų aromatą skleidžiantys lapeliai yra ne tik skanūs, bet ir labai naudingi sveikatai. Iš Azijos ir Viduržemio jūros regiono kilusios ir paplitusios po visą pasaulį žolelės vertintos visais laikais. Senovės graikai mėtas naudojo valyti stalams, taip pat dėdavo į vonias, dėl jų vėsinančio, stimuliuojančio poveikio. Romėnai mėtų dėdavo į padažus, nes pastebėjo, kad jos gerina virškinimą ir burnos kvapą. Viduramžių vienuoliai mėtas vertino dėl medicininių ir kulinarinių savybių. Žydai kvapnių mėtų lapelių pabarstydavo ant sinagogos grindų. Sunku patikėti, bet jų randama net senovės egiptiečių faraonų kapuose 10000 metų prieš Kristų! Daugelyje pasaulio kultūrų mėta simbolizuoja svetingumą, gali būti įteikiama draugams arba svečiams kaip pasisveikinimo ženklas.
Tikriausiai nedaugelis žino, kad mėtos pavadinimas kilo nuo lotynų kalbos žodžio „Mentha“ arba senovės Graikijos mitologinio personažo Menta (Menthe). Legenda byloja, kad Menta buvo upės nimfa. Požeminio pasaulio valdovas Hadas ją įsimylėjo, o tai sužinojo jo žmona, Persefonė, pavasarį pražįstančios gamtos deivė. Įniršusi Hado žmona Mentą pavertė į pakelės augalą, kad visi praeiviai ją mindžiotų ir traiškytų. Hadas nesugebėjo panaikinti burtų, todėl tik suteikė Mentai malonų aromatą, kuris sustiprėdavo, kai ją užmindavo praeivio kojos.
Dabar yra žinoma, kad tą malonų aromatą skleidžia mentolis, eterinis aliejus, kuris kaupiasi lapeliuose. Mėtose apstu vitaminų ir mineralinių medžiagų, kurios yra gyvybiškai svarbios žmogaus organizmui. Ypač daug jose vitaminų A ir C, šiek tiek mažiau vitamino B2, mineralų: kalcio, cinko, vario, magnio. Net ir mažomis dozėmis šie vitaminai yra labai naudingi.
- Malšina pilvo spazmus. Mėtos atpalaiduoja virškinamojo trakto raumenis ir taip malšina skausmus. Suskaudus pilvui rekomenduojama išgerti puodelį šiltos mėtų arbatos arba tiesiog vandens su keliais mėtų lapeliais.
- Profilaktinė priemonė nuo infekcinių ligų. Mėta pasižymi stipriu antibakteriniu poveikiu. Reguliariai vartojama ši arbata stiprina imuninę sistemą, todėl tampa atsparesnė grybelių sukeliamoms infekcijoms.
- Profilaktinė priemonė nuo vėžio. Mokslininkai tiria mėtų poveikį vėžio ląstelių susidarymui. Manoma, kad jos gali sulėtinti vėžio (ypač odos, plaučių ir storosios žarnos) progresavimą. Patikimų įrodymų kol kas nėra, tačiau nereikia atmesti galimybės, kad mėtos iš tiesų gali būti efektyvios.
- Atbaido peles ir kitus graužikus. Dėl šios priežasties rekomenduojama prie namų sodinti mėtų ir jų laikyti kambariuose.
- Gali būti naudojamos kaip raminantis pėdų šveitiklis. Mėtose esantis mentolis ramina, gaivina ir tonizuoja per dieną pavargusias kojas. Šviežius arba džiovintus mėtų lapelius sumaišyti su jūros druska ir alyvuogių aliejumi. Šiuo mišiniu ištrinti kojas. Po to nuplauti su vandeniu.
- Malšina galvos skausmą. Galvos skausmą dažniausiai sukelia kraujagyslių spazmai. Kadangi mėtos malšina pilvo spazmus, jos gali būti naudojamos malšinti ir kitokio pobūdžio spazmams. Rekomenduojama gerti mėtų arbatą arba tiesiog vandenį su keliais mėtų lapeliais. Taip pat galima užsidėti vėsų kompresą ant kaktos.
- Mažina nosies užgulimą. Nosis tokia užgulusi, kad sunku kvėpuoti? Galima pasidaryti karštos mėtų arbatos ir pakvėpuoti nuo jos kylančiais garais. Prieš inhaliaciją, galima galvą ir puodelį apgobti rankšluosčiu. Poveikis turėtų būti toks pat, kaip įsilašinus į nosį lašų su mentoliu, tik tai daug pigiau ir natūraliau.
- Slopina stresą. Mėta – švelni, raminanti priemonė, kuri rekomenduojama nuo nerimo, streso, nervų. Ji padeda pašalinti nemalonius pojūčius.
- Iš jų galima pasigaminti gardų salotų padažą. Atsibodo visą laiką tos pačios salotos? Kitą kartą galima į jas įdėti šiek tiek mėtų lapelių. Skonio receptoriai tikrai padėkos.
- Mėtomis galima papildyti įprastai naudojamas kosmetikos priemones. Patiems pasigaminti muilą ar šampūną nėra labai sudėtinga. Namų gamybos kūno priežiūros priemonės su mėtomis išsiskiria nepaprastai gaiviu kvapu. Pipirmėčių aliejaus galima įsigyti daugelyje prekybos vietų. Lašelį šio eterinio aliejaus galima įpilti į kremą, šampūną, losjoną ir į kitas priemones.
- Gaivinantys mėtų ledukai. Šviežios mėtos greitai vysta, tad jas reikia arba džiovinti, arba užšaldyti ledukuose. Vėliau juos galima dėti į vandenį, limonadą, šaltą arbatą arba kokteilius. Tokie ledukai gaiviesiems gėrimams suteiks dar daugiau gaivumo.
- Gaivinantis, energijos ir žvalumo suteikiantis mėtų tonikas veidui puikiai dienos pradžiai. Į dubenį vandens suberti susmulkintus mėtų lapelius. Padėti į šaldytuvą valandai. Tada su šiuo gaiviu vandeniu nusiprausti veidą.
- Atnaujina kilimus. Kilimą galima ištrinti su sodos ir džiovintų mėtų mišiniu ir po pusvalandžio išsiurbti su dulkių siurbliu. Kambarys pakvips švara ir gaiva.
- Gali būti naudojamas kaip oro gaiviklis. Mėtų lapelius sumaišyti su kitų augalų lapais ir žiedlapiais ir tokį kvapnų žiedų popuri padėti skirtingose namų vietose.
- Gerina burnos kvapą. Tikriausiai neveltui daugelio burnos priežiūros priemonių sudėtyje yra mėtų. Kai kurie natūralios kosmetikos šalininkai rekomenduoja dantis balinti su sodos, pipirmėčių aliejaus ir vandenilio peroksido tirpalu. Tačiau tuomet reikėtų būti labai atsargiems, nes netinkamos proporcijos gali ne padėti, o pakenkti. Tokią procedūrą reikėtų atlikti ne dažniau nei kartą per savaitę ar kelias (kuo rečiau, tuo geriau).