Ar kada nors pagalvojote, kodėl mes bijome juodų kačių arba skaptuojame moliūgų veidus? Istorijos už šių įsišaknijusių prietarų ir tradicijų yra kelių šimtmečių senumo. Nuostabu ir keista, kad jos išliko iki mūsų dienų, nors dažniausiai ir prisimenamos tik Šiurpnaktį…

 

helovinas

14 Helovino nakties prietarų:

 
  • Juodos katės. Viduramžiais žmonės juodas kates siejo su velniu ir laikė jas iš dalies atsakingomis už marą. Taip pat buvo manoma, kad juodos katės yra raganų kompanionės arba vadinamieji familiarai (tokios piktosios dvasios, kurie patarnauja (padeda praktikuoti magiją), dažniausiai gyvūnų pavidalo).
 
  • Vaiduokliai, susisupę į paklodes. Lapkričio 1 dieną švenčiamas senovės keltų festivalis Samhainas buvo skirtas pažymėti naujų metų pradžią, pereinamąjį laikotarpį iš vasaros ir derliaus į tamsią ir šaltą žiemą. Keltai tikėjo, kad naktį prieš naujus metus išsitrina riba tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulio, todėl į žemę kaip vaiduokliai gali grįžti mirusiųjų sielos. XIX – XX amžiuje dailininkai pradėjo vaiduoklius vaizduoti kaip būtybes, apsigobusias laidotuvių drobule (panašias į paklodes), kad paveiksluose jie skirtųsi nuo gyvųjų.
 
  • Raganos. Iš populiariosios kultūros visiems puikiai žinoma ragana – baisi, sena moteris, verdanti eliksyrus katile – yra pasiskolinta iš pagonių. Panašiai turėjo atrodyti pagonių deivė, senolė arba Žemė Motina. Per Samhainą ji būdavo garbinama, nes deivė laikyta išminties, pokyčių ir naujo sezono simboliu.
 
  • Ir jų šluotos. Legendos byloja, kad raganos savo eliksyruose naudodavo drignes, turinčias haliucinogeninį poveikį ir sustiprinančias jų magiją. Kada anglų istorikas Raphaelis Hollinshedas apkaltino Alice Kyteller, jis sakė, kad tokiu magišku tepalu yra sutepta jos šluota, kurią ji naudojo maišyti nuodams. Vėliau šios šluotos pradėtos vaizduoti kaip skraidančios.
 
  • Šikšnosparniai. Viduramžiais šikšnosparniai laikyti mirties pranašu ir raganų tarnais. Šikšnosparnių kraujas taip pat buvo kai kurių raganų eliksyrų ingredientas.
 
  • Vampyrai. Pasakojimai apie naktines pabaisas, kurie užpuola žmones ir išsiurbia jų energiją, žinomi nuo senovės Kinijos laikų. Tačiau, kai ispanų tyrėjai atrado, kad kai kurios šikšnosparnių rūšys iš tikrųjų geria kitų gyvūnų kraują, istorijos apie vampyrus, iš kurių bene garsiausias Drakula, pasipylė kaip iš gausybės rago.
 
  • Pilnatis. Tikima, kad per pilnatį magija veikia stipriausiai.
 
  • Kapinės. Tikima, kad kiekvieną kartą pravažiuojant pro kapines reikia sulaikyti savo kvėpavimą. Jeigu – ne, tai su kiekvienu įkvėpimu pažadinsite dvasią ir sukelsite joms pavydą, todėl jos ims kerštauti.
 
  • Helovino kostiumai. Per Samhainą keltai tikėjo, kad sielos grįžta į Žemę, todėl palikdavo joms maisto ir gėrimų, kad jas pamalonintų. Jeigu į namų duris pasibelsdavo dvasia, persirengusi kaip elgeta ir namų šeimininkai jai pasirodžius užtrenkdavo duris, tai tie namai tapdavo prakeikti. Žmonės taip pat patys dėvėjo drabužius iš gyvūnų galvų ir odų, kad dvasios juos palaikytų savais.
 
  • Penktadienis, trylikta diena. Skaičius13 laikomas prakeiktas nuo senovės civilizacijų laikų. Hamurabio, Babilono kodekse praleidžiamas tryliktasis įsakymas, egiptiečiai skaičių 13 siejo su pomirtiniu gyvenimu. Tačiau penktadienis, trylikta diena yra siejama su 1307 metų spalio 13 dieną vykusiais įvykiais, kada Prancūzijos karalius Pilypas IV įsakė masiškai suimti Tamplierių ordino riterius. Tūkstančiai buvo suimti, šimtai nužudyti.
 
  • Pelėdos. Dėl plunksnų ant galvos žmonėms šie paukščiai atrodydavo kaip maži raguoti velniai. Senovės Graikijoje ir Romoje buvo tikima, kad raganos gali pasiversti pelėdomis ir išsiurbti kūdikių kraują.
 
  • Vorai. Jie taip pat padėdavo raganoms užsiimti magija. Tikėta, kad suvalgius juodą vorą tarp dviejų duonos riekių su sviestu, galima įgyti nepaprastų galių.
 
  • Džeko žibintai. Sena airių legenda byloja, kad Džeko žibintai buvo pavadinti pagal vyrą vardu Džekas, kuris keletą kartų apgavo velnią ir jam buvo uždraustas įėjimas tiek į dangų, tiek į pragarą. Vyras buvo pasmerktas amžinai klajoti po Žemę ir mojuodamas žibintu jis stengiasi žmones išvesti ir kelio.
 
  • Oranžinė ir juoda – Helovino spalvos. Oranžinė simbolizuoja derliaus ir rudeninių lapų spalvą. Juoda – vasaros „mirtį” ir sezonų kaitą.