Šiuolaikiniai žmonės ieško vienos didelės ir nesibaigiančios laimės būsenos, nors iš tiesų laimingas gyvenimas susideda iš mažučių kasdienių džiaugsmų. Juos atrasti ir išmokti jais mėgautis gali kiekvienas. Tai galima padaryti tiesiog laikantis paprasto 14 užduočių plano, kurį parengė Sonja Lyubomirsky, Kalifornijos universiteto psichologijos profesorė ir knygos „The How of Happiness“ autorė.

 

Enjoying,Life,Concept.,Harmony,And,Positive,Mind.,Hand,Setting,White1 diena: susikurti savimi rūpintis padedančią rutiną. Dažnai žmonės net nesuvokia, kaip palengvėja gyvenimas laikantis dienos plano. Keltis, praustis ir mankštintis tomis pačiomis valandomis sveika ne tik kūnui, bet ir sielai. Surašykite savo dienos planą ir per dvi savaites pamažu jį tobulinkite, kad atrastumėte geriausiai sau tinkantį variantą. Nepamirškite numatyti nieko neveikimo minučių. Jos tokios pat svarbios, kaip ir laikas darbui, buičiai ar bendravimui su draugais bei artimaisiais.

 

2 diena: atrasti ramybę vienumoje. Kasdien bent 10–15 min. derėtų praleisti vienumoje susitelkiant į mintis ir jausmus bei apmąstant gyvenimo privalumus. Tiesiog uždarykite kambario duris ir keliolika minučių pasėdėkite ant mėgstamos kėdės. Tai nesudėtinga meditacija, leidžianti tarsi perkrauti smegenis ir įsikrauti pozityvumo.

 

3 diena: nustatykite sveikas ribas. Išmokus pasakyti „ne“ arba atsisakius bendrauti su įžeidimais besisvaidančiu giminaičiu atsiranda daugiau vietos laimei. Nustatyti asmenines ribas ne visada lengva, tačiau tai padaryti labai sveika. Pradėkite nuo nedidelių dalykų ir tiesiog nesiklausykite įkyrios kaimynės skundų ilgiau nei 5 min. Padėkokite už jos laiką ir dėmesį, o tuomet keliaukite nuveikti ko nors malonaus. 

 

4 diena: bendrauti su patinkančiais žmonėmis. Pasiilgote seniai nematytos draugės ar pusseserės? Tad priimkite iššūkį ir tiesiog paskambinkite. Nuoširdus pokalbis ir mielų žmonių balso skambesys veikia it terapija. Rimsta nervų sistema, gerėja kraujotaka ir atsiranda džiaugsmo pojūtis. Socialiniai ryšiai yra tai, kas dovanoja tvariausių laimės akimirkų.

 

5 diena: susitelkti į smulkmenas. Penktąją iššūkio dieną psichologijos profesorė S. Lyubomirsky ragina aplinkoje ir gyvenime ieškoti mažų džiaugsmo teikiančių smulkmenų. Galbūt į darbą einate per parką ir galite gėrėtis medžiais bei gėlėmis. O galbūt tą dieną turite galimybę mėgautis gardžios kavos puodeliu. Nedideli džiaugsmai kuria didelę laimę, tad atraskite bent tris laimės teikiančias smulkmenas.

 

6 diena: susilaikyti nuo skundų. Tai, kaip žmogus kalba ir ką sako, programuoja jo smegenis veikti tam tikru būdu. Jeigu be sustojimo iš burnos liejasi skundai apie didžiąsias pasaulio ir mažąsias savo gyvenimo blogybes, smegenys pripranta ieškoti faktų, įrodančių, kad aplink esama vien nemalonių ir pavojingų dalykų. Bent trumpam sąmoningai nutraukite kalbėjimą apie negatyvą. Tegul mintys ir žodžiai sukasi apie gerus, šviesius dalykus. Pravers tos penktąją iššūkio dieną pastebėtos smulkmenos.

 

7 diena: pasijuokti. Juoktis sveika ir smagu. Net ir tuomet, kai juoktis nesinori, galima gauti naudos iš netikro juoko. Visgi geriausiai veikia nuoširdus kvatojimas. Tad pažiūrėkite komišką serialą, mielų vaizdelių internete ar paskaitykite juokingų pasakojimų. Idealu – apsilankyti komiko pasirodyme. Juoktis su visa žiūrovų auditorija daug lengviau nei vienumoje.

 

8 diena: suvalgyti laimės teikiančio maisto. Maistas jau pats savaime džiaugsmo ir malonumo šaltinis. Visgi esama produktų, kurie fiziologiškai gerina emocinę būseną, nes skatina laimės hormonų išsiskyrimą. Tai nėra riebus greitasis maistas ar saldumynai. Aktyviausiai laimės hormonus sužadina lašiša, silkė, riešutai, kokybiška kakava, geltonos, raudonos ir žalios spalvos vaisiai bei, žinoma, visų grūdo dalių makaronai su natūraliu pomidorų padažu ir sūriu. Štai jums laimingas meniu!

 

9 diena: pajudėti. Vos 20 min. trunkantis pasivaikščiojimas sužadina visą organizmą ir gerina nuotaiką. O mankšta skambant mėgstamai muzikai skatina pasitenkinimą gyvenimu. Visiškai nebūtina lieti prakaitą sporto salėje. Kasdienio džiaugsmo porciją suteikia paprastas pasivaikščiojimas (geriausia tarp 16 ir 19 val.) arba mėgėjiška šokio treniruotė stebint trenerį per išmaniojo telefono ar kompiuterio ekraną.

 

10 diena: atrasti prasmę. Viena priežasčių, kodėl žmonėms nepavyksta džiaugtis kasdienybe, yra prasmės nebuvimas. Visi nuolat kažką veikia, bet negeba pamatyti veiklos rezultatų. Tad kartais smegenims tenka parodyti kai ką apčiuopiamo. Jeigu susitvarkėte namus ar spintą, nufotografuokite rezultatą ir juo sąmoningai pasidžiaukite. Savanoriavote? Aprašykite patirtis dienoraštyje. Nutapėte, pasiuvote ar pagaminote savo rankomis – parodykite tai socialiniuose tinkluose nelaukdami patiktukų. Fiksuokite akimirkas ir pajuskite jų prasmingumą.

 

11 diena: pabūti gamtoje. Miškas, parkas, botanikos sodas ar pievelė prie namų – visa tai yra natūralios erdvės, kuriose žmogus ne tik nurimsta, bet ir pajunta laimę. Lauke galima pasivaikščioti, papietauti ir to užtenka, kad gyvenimas atrodytų gražesnis. O daugiausia džiaugsmo patiria tie, kurie patys puoselėja gamtą. Jeigu galite ką nors sodinti (pavyzdžiui, prisijungti prie bendruomenės sodų iniciatyvos mieste), tai laimės akimirkos bus garantuotos. Tokios galimybės neturint bent kartą per savaitę derėtų pasivaikščioti žaliosiose miestų erdvėse.

 

12 diena: susikurti džiaugsmo teikiančią tradiciją. Greitas gyvenimo tempas nepalieka laiko tam, ką puoselėjo ištisos prieš mus gyvenusios kartos. Tradicijų puoselėjimas suteikia pasitenkinimo, sukuria reikalingumo ir bendrumo jausmą. Nebūtina ieškoti senojo paveldo, galima susikurti savų tradicijų, kurios padės kaupti džiugius prisiminimus: nuo vėlyvųjų savaitgalio pusryčių su šeima ar draugais iki pačių susigalvotų švenčių, pavyzdžiui, rudens ar žiemos sutiktuvių. Tradicija gali tapti ir stalo žaidimų vakaras ar ramus naujų arbatos rūšių ragavimas. Išlaisvinkite vaizduotę ir atraskite tai, kas geriausiai tinka.

 

13 diena: susikurti laimingą erdvę. Apsidairykite erdvėje, kurioje praleidžiate daugiausia laiko ir ją patobulinkite. Akis pamaloninti gali augalas ant rašomojo stalo, jauki pagalvėlė ant mėgstamo fotelio, o gal tiesiog tvarka ir švara, kurią kasdien galėsite su malonumu palaikyti. Neretai net nedidelis pokytis suteikia pasitenkinimo. Susikurti jaukią ir malonią aplinką galima ir neperdažant sienų, nekabinant naujų užuolaidų ar neperkant baldų. Laimės teikia akcentai – paveikslėlis, ryškiaspalvė detalė ar savomis rankomis pasiūta antklodė.

 

14 diena: pradėti elgtis sąžiningai su savimi. Mus visus moko būti sąžiningiems ir geriems aplinkiniams, bet dažnai pamirštama, kad taip elgtis reikia ir su savimi. Kassavaitinė nuoširdumo valandėlė padeda suvokti, kad mūsų poreikiai ne mažiau svarbūs nei tėvų, vaikų ar sutuoktinių. O jų nepatenkinę kenkiame ne tik sau, bet ir artimiesiems. Surašykite savo poreikius ir norus ant balto popieriaus lapo ir įvertinkite, kaip galite rūpintis savimi geriau. Jeigu jaučiate, kad gyvenime trūksta įvertinimo, mokykitės save pagirti ir savimi didžiuotis. Jeigu nutiko kažkas nemalonaus, guoskite save taip, kaip guostumėte artimą draugą. Meilė sau itin svarbi, puoselėkite ją.

 

Atlikus visas arba beveik visas džiaugsmingesnio gyvenimo iššūkio užduotis, derėtų grįžti į pradžią ir pakoreguoti susikurtą rutiną, numatyti tas veiklas, kurios bus kartojamos kasdien, kas savaitę, kas dvi savaites ir kas mėnesį. Prireikus galima įtraukti kažką naujo ar išbraukti senąsias užduotis. Laimė ir džiaugsmas tuo ypatingi, kad kiekvienam žmogui jie yra skirtingi.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė