Kai kurie žmonės keliasi anksti, bet vis tiek sugeba pavėluoti į darbus, mokslus ir svarbius susitikimus. Dauguma psichologų mano, kad remiantis asmeninėmis savybėmis galima iš anksto numatyti žmogaus elgesį. Pavyzdžiui, manoma, kad ektravertai dažniau lankosi vakarėliuose, o introvertai perskaito daugiau knygų per gyvenimą.

 

"vėlavimas"

Daugelis įmonių labiau nori tokių darbuotojų, kurie į svarbius susitikimus atvyksta laiku ir pradeda darbą tada, kada numatyta sutartyje. Psichologai pastebėjo, kad vėlavimas į darbą priklauso nuo to, ar darbuotojai turi mažų vaikų ar ne. Tie, kurie turi, yra linkę dažniau pavėluoti. Žinoma, tai neturėtų būti priežastis nepriimti gero darbuotojo į darbą.

 

Skirtingose pasaulio vietose punktualumas vertinamas kitaip. Rytų Afrikoje galima išgirsti, kaip kažkas darbininkui kelkraštyje šaukia: „Pole kazi“, tai reiškia – „Dirbk lėčiau“. Trinidade populiarus posakis: „Bet koks laikas yra Trinidado laikas“. Jungtinėse Amerikos Valstijose žmonės sako: „Laikas – pinigai“. Nepaisant to, statistikos duomenys skelbia, kad šalyje už Atlanto vandenyno nuolatos kažkur vėluoja 15 – 20 % žmonių. Kalbant apie ką nors svarbaus dažnai sakoma, kad „laikas skrieja“, „neturiu tam laiko“ ir pan. Be to, žmonių gyvenimo tempas priklauso ir nuo sveikatos būklės, pavyzdžiui širdies ligos. Greitai lekiantis laikas sukelia stresą, taip pat ir negalėjimas punktualiai atlikti visų būtinų užduočių.

 

4 pagrindinės priežastys, kodėl vėluoti yra blogai:

 
  • Nuolatinis vėlavimas įspėja, kad žmogus gali turėti savikontrolės sutrikimų. Be to, tokie žmonės parodo savo nekompetentingumą.
 
  • Vėluoti ir priversti kitus laukti yra šiurkštus etiketo pažeidimas. Apie žmogų tai sako, kad jis negerbia kitų laiko (taip pat ir jų pačių).
 
  • Vėlavimas didina susijaudinimą ir mažina pasitikėjimą savimi. Sumišimas ir jaudulys pastebimas visur, kur ateinama pavėlavus.
 
  • Nuolatos visur vėluojantys žmonės gali prarasti svarbius kontaktus, darbą, santykiai su brangiais žmonėmis gali tapti įtempti.
 

4 pagrindinės priežastys, kodėl kai kurie žmonės nėra punktualūs:

 
  • Kai kurie žmonės mėgsta adrenaliną, kurio kiekis kraujyje padidėja pajutus, kad reikia skubėti. Jie negali prisiversti ką nors daryti, kol nepajunta realios grėsmės.
 
  • Netvarkingumas – vienas iš dažniausių vėlavimo priežasčių (ilgai ieškoma švarių drabužių, automobilio raktelių, prieš susitikimą atsiranda neatidėliotinų darbų).
 
  • Išsiblaškę žmonės yra labiau linkę vėluoti. Ką tik išėjus pro duris, jų dėmesį patraukia koks nors niekutis ir jie veltui gaišta brangų laiką.
 
  • Nesąžiningi žmonės taip pat linkę vėluoti. Jie tai daro tyčia.
 

12 trumpų patarimų, kaip tapti punktualesniems:

 
  • Būti visada laiku turėtų tapti asmeniniu prioritetu. Pripažinti punktualumo problemą, kuri daro neigiamą įtaką karjerai, verslui ir santykiams. Pažadėti sau mesti šį vėlavimo įprotį.
 
  • Žinoti ir suprasti, kodėl reikia būti punktualiems: sumažins stresą, pagerins santykius su bendradarbiais, padės kurti patikimo žmogaus įvaizdį, dėl to bus lengviau kopti karjeros laiptais, gauti aukštesnes pareigas.
 
  • Išsiaiškinti, kiek konkrečiai užduočiai atlikti reikės laiko. Kiekvieną rytą sudaryti sąrašą būtinų padaryti dalykų iki vakaro. Tada papunkčiui atlikti užduotis ir stebėti, kiek laiko juos užtrunka atlikti. Kiek laiko užtrunka susiruošti rytą? Kada reikėtų išeiti, kad nebūtų vėluojama.
 
  • Nusistatyti laikmatį. Pavyzdžiui, jeigu rytą 5 minutes praleidžiama vonioje, užsistatyti laikmatį 5 minutėms. Kai nuskambės signalas, užsukti vandenį ir išeiti iš vonios.
 
  • Griežtai laikytis darbų grafiko. Neprisiimti papildomų darbų, nes tada didėja rizika, kad bus nespėjama nieko atlikti laiku.
 
  • Iš anksto ruoštis būti laiku. Iš vakaro išsirinkti aprangą, jei reikia drabužius išlyginti, avalynę nuvalyti. Rankinę susikrauti taip pat iš vakaro ir pasidėti prie durų. Šalia pasidėti namų ir automobilio raktus. Vakare pasiruošti pusryčius ir palikti šaldytuve.
 
  • Planuojant veiklą visada šiek tiek skirti daugiau laiko nei būtinai reikia. Papildomo laiko kartais reikia, nes galima apsilieti marškinius kava, gali būti užblokuotas kelias, todėl reikės važiuoti kitu maršrutu arba pradės smarkiai lyti, todėl eismas kelyje sulėtės.
 
  • Pasiruošti tam, kad reikės laukti. Dažnai manoma, kad laukimas – tai laiko švaistymas. Tačiau laisvą laiką galima išnaudoti prasmingai: perskaityti naujienas, atsakyti į elektroninius laiškus, užmerkti akis ir pamedituoti, daryti kitus smulkius darbus.
 
  • Keisti požiūrį į atvykimą laiku. Daugelis žmonių mano, kad svarbūs žmonės visada priverčia kitus laukti. Niekas nenori jaustis nesvarbiu. Tačiau iš tikrųjų atvykimas anksti rodo žmogaus organizuotumą, pagarbą kitiems, gerus laiko valdymo įgūdžius. Visos šios savybės būdingos svarbiems žmonėms. Dažnai kartoti sau: „Svarbūs žmonės yra punktualūs“.
 
  • Visada išeiti iš namų laiku. Jeigu likus 2 minutėms iki išėjimo ateina naujas el. laiškas, jį ignoruoti. Jeigu likus 2 min iki išėjimo kas nors ateina, pasakyti, kad galite jam skirti tik tiek laiko. Jam prabėgus atsisveikinti ir išeiti. Likus porai minučių nepradėti naujos užduoties. Nesiblaškyti dėl smulkmenų: pavyzdžiui, prieš išeinant nesugalvoti nušluostyti dulkių nuo paveikslo, nes jos tiesiog bado akis.
 
  • Nusistatyti priminimą. Prieš svarbų susitikimą nusistatyti priminimą prieš valandą, kad reikia pradėti ruoštis.
 
  • Prieš svarbų įvykį pasipraktikuoti nevėluoti. Pavyzdžiui, pabandyti nuvykti iki tam tikros vietos ir stebėti, kiek laiko tai užtrunka.