Vėžys – tai klastinga liga, kuri gali pasireikšti įvairiais simptomais. Jie priklauso nuo to, kokiame organe pradėjo daugintis vėžio ląstelės. Kiekvienas žmogus turėtų atidžiai stebėti savo sveikatą ir bendrą savijautą, ir kreiptis į gydytojus, pajutęs nerimą keliančius simptomus. Būtina atkreipti dėmesį, kad daugelis šiai ligai būdingų simptomų gali įspėti ir apie kitus sveikatos sutrikimus, nebūtinai vėžį. Todėl nereikėtų kelti panikos, kol nežinoma tiksli diagnozė, bet ir nenumoti ranka.

 

liga

  • Labai didelis nuovargis. Vėžio ląstelės gali konkuruoti tarpusavyje ir taip išnaudoti daug organizmo energijos. Jėgos išsenka greičiau negu paprastai. Žmogus nuolatos jaučiasi pervargęs. Tokio nuovargio nepanaikina nei ilgas miegas, nei poilsis, kuris padeda daugeliu kitų atvejų.
 
  • Staigus svorio kritimas. Maždaug 40 % žmonių, kuriems diagnozuota ši liga, pastebėjo, kad dėl nepaaiškinamų priežasčių pradėjo kristi svoris. Dažnai tai gali įspėti apie tykančią ligą. Itin sunerimti turėtų vidutinio svorio asmenys, kurie per 6 mėnesius be jokios priežasties numetė 10 % kūno masės. Pavyzdžiui, žmogus, sveriantis apie 68 kilogramus, netenka 7 kg svorio. Kita vertus, nepaaiškinamas svorio kritimas gali įspėti ne tik apie vėžį, bet ir kitas ligas: skydliaukės hipertirozę, diabetą, depresiją, kepenų ligas, medžiagų apykaitos sutrikimus, kai organizmas nepasisavina maistinių medžiagų.
 
  • Lėtinis galvos skausmas. Smegenų auglys sukuria spaudimą tarp smegenų dalių ir tai sukelia nuolatinį arba skausmą bangomis. Sergantieji smegenų vėžiu geba atskirti paprastą skausmą nuo to, kurį sukelia auglys. Smegenų auglys taip pat gali sukelti vėmimą, priepuolius ir net apakimą. Tarsi iš niekur atsirandantys šviesos blyksniai taip pat gali sukelti migreną, kuri gali įspėti apie atšokusią tinklainę. Negydoma liga gali sukelti apakimą.
 
  • Skrandžio veiklos sutrikimai ir sunkumas ryjant. Sutrikęs virškinimas kartais vargina daugelį. Paprastai tai laikina, nors ir nemaloni problema (vargina rėmuo, pykinimas, vidurių pūtimas). Tačiau kai kuriais atvejais į tai reikėtų kreipti daugiau dėmesio. Prastas virškinimas taip pat gali būti skrandžio arba stemplės vėžio simptomas. Į gydytoją reikia kreiptis, jei nemalonūs simptomai nepraeina ilgą laiką.
 
  • Gumbai, guzai, sukietėjimai. Daugelį vėžio formų galima apčiuopti, liečiant odą. Mutuojančios vėžio ląstelės suformuoja gumbus, mazgus, sukietėjimus ir sustorėjimus po oda. Vėžio darinių dažniausiai pastebima krūtų, sėklidžių, limfmazgių srityje. Pastebėjus tokius darinius, jei jie savaime nepraeina, reikėtų kreiptis į gydytoją. Ne kiekvienas guzas yra pavojingas. Daugelis iš jų būna gerybiniai, bet pasitikrinti vis tiek reikėtų.
 
  • Lėtinis kosulys. Dažniausiai kosulį, kuris nepraeina ilgą laiką, sukelia tokios ligos kaip lėtinis bronchitas, plaučių emfizema, astma, bet kartais jis gali įspėti ir apie plaučių vėžį. Jei kosulys užsitęsęs ir nesilpnėja, reikėtų susiruošti vizitui pas gydytoją. Didesnę riziką susirgti šiuo vėžiu turi rūkaliai. Tabako dūmai plaučių vėžį sukelia net 8 iš 10 pacientų. Tačiau dusulį gali sukelti ir kiti dalykai, pavyzdžiui, intensyvus fizinis krūvis, labai aukšta arba labai žema temperatūra, nutukimas ar oro slėgio pokyčiai. Sunkumas įkvėpti gali atsirasti ir patyrus panikos priepuolį, nerimą, stresą ar kitas stiprias emocijas.
 
  • Neįprastas kraujavimas gali atsirasti pirmojoje arba pažengusioje vėžio stadijoje. Kosėjimas krauju įspėja apie plaučių vėžį. Kraujas išmatose – gaubtinės ar tiesiosios žarnos vėžį. Neįprastas kraujavimas iš makšties – gimdos vėžio simptomas. Kraujas šlapime gali įspėti apie šlapimo pūslės arba inkstų vėžį, o kraujingos išskyros iš krūtų spenelių – krūtų vėžį.
 
  • Baltos dėmės burnos ertmėje dažnai atsiranda pas rūkalius ir tabako mėgėjus. Pūslelės burnoje gali įspėti apie retą, ikivėžinę ligą – leukoplakiją. Negydoma uždegiminė liga gali išsivystyti į burnos vėžį.
 
  • Šlapimo pūslės sutrikimai prasideda nuo to, kad reikia dažniau arba rečiau laikytis tualete. Paskui šlapinantis jaučiamas skausmas, atsiranda kraujo pėdsakų. Pastebėjus šiuos simptomus reikia skubėti pas gydytoją – galbūt tai yra vienas iš šlapimo pūslės arba prostatos vėžio simptomų!
 
  • Odos pokyčiai. Žmonės, turintys apgamų ir karpų, turi atidžiai ir reguliariai apžiūrėti savo odą. Reikia sunerimti, jei ilgainiui pasikeičia jų dydis arba ant jų pradeda augti plaukai. Tai gali būti melanomos simptomas. Dažniausiai užtenka tiesiog panaikinti karpą ar apgamą gydytojo kabinete, kad būtų užkirstas kelias ligos plitimui.
 
  • Tuštinimosi sutrikimai – ilgalaikis vidurių užkietėjimas, viduriavimas, išmatų pokyčiai gali įspėti apie žarnyno vėžį arba bakterines, parazitines infekcijas. Kilus įtarimams būtina neatidėlioti vizito pas gydytoją.
 
  • Kiti simptomai taip pat gali įspėti apie šią sunkiai pagydomą ligą. Visų išvardyti čia – neįmanoma. Tiesiog reikėtų stebėti savo kūną ir pastebėjus staigių ir didelių pokyčių kreiptis į gydytoją. Jei tai ne vėžys, gydytojas išsiaiškins, kas sukelia nepageidaujamus simptomus ir, jei reikės, paskirs gydymą. Tačiau, jeigu tai vėžys, labai svarbu jį pastebėti, kuo anksčiau, nes tada gydymas būna pats sėkmingiausias. Dažniausiai vėžį tada galima išgydyti visiškai.