XXI amžiuje viena dažniausių priklausomybių yra nuo pirkimo. Vien JAV gyvena apie 15 milijonų žmonių priklausomų nuo parduotuvių. Nors Lietuvos ekonomika negali lygintis su šalies, esančios kitoje Atlanto vandenyno pusėje, tačiau ir čia yra nemažai žmonių, kurie depresiją ir slogutį „gydosi“ naujais pirkiniais.

 

12 požymių, kad turite priklausomybę nuo pirkimo:

 

pirkimo manija

  • Spintoje turite daug drabužių su etiketėmis. Reikia pažymėti, kad šią priklausomybę turintys asmenys nebūtinai perka kiekvieną dieną. Tačiau ją išduoda krūvos neišpakuotų, neva saugomų ypatingomis progoms, dar su etiketėmis daiktų. Moterys impulsyviai dažniausiai perka drabužius, juvelyrinius dirbinius, avalynę, aksesuarus. Vyrai linkę išlaidauti laikrodžiams, fotoaparatams ir vaizdo kameroms, sporto įrangai.
 
  • Kasdien arba bent kas antrą dieną jaučiate stiprų norą ką nors nusipirkti. Net nedideli pirkiniai (tokio paties atspalvio lūpų dažai, kokius jau turite, lipnūs lapeliai užrašams, nors jų dar yra namie) gali rodyti pamažu besivystančią priklausomybę. Šie nereikalingi, nors ir nedideli pirkiniai, rodo nesugebėjimą kontroliuoti savo išlaidų.
 
  • Apsipirkinėdami jaučiatės pakylėtos būsenos. Apsipirkinėjimas tokiems žmonėms sukelia daugybę pozityvių emocijų. Pakili nuotaika, įsigijus naują daiktą, skatina pirkti dar daugiau ir taip tarsi patenkama į uždarą ratą. Apsipirkinėjimo metu smegenyse išsiskiria dopaminas, siejamas su malonumo ir pasitenkinimo jausmais. Dopaminas taip pat vaidina svarbų vaidmenį piktnaudžiaujant vaistais ir kitose priklausomybę sukeliančiose veiklose, pavyzdžiui, azartiniuose žaidimuose. Kai kurie asmenys apsipirkinėdami gali net patirti seksualinį susijaudinimą.
 
  • Jaučiatės išsekę ir apgailestaujate, kad pasidavėte pagundai paišlaidauti. Išlaidaujant parduotuvėse stimuliuojamas smegenų centras atsakingas už apdovanojimą, atlygį. Žmogus pajunta euforiją arba tampa pakylėtos nuotaikos, nuo kurios gali tapti priklausomas. Tačiau netrukus po to, kai daiktas nusiperkamas, nuotaika krenta. Todėl gali kilti nusivylimas, stresas, kaltės jausmas, sąžinės graužimas. Nuo priklausomybės kenčiantis žmogus gali rasti paaiškinimą kiekvienam savo pirkiniui, nepaisant to, kad apgailestauja, kad vėl per daug išlaidauja.
 
  • Dažnai kyla konfliktų su antrąja puse dėl jūsų pomėgio pirkti. Ginčai gali kilti dėl išaugusių sąskaitų, nereikalingų pirkinių, dėl ilgų valandų, praleidžiamų, naršant internetinėse parduotuvėse. Jeigu partneris pastebi, kad turite šią priklausomybę, vadinasi, liga jau pažengusi ir būtina imtis priemonių, kad ją suvaldytumėte. Kai dėl pirkinių manijos pradeda vėsti jūsų santykiai, metas ieškoti profesionalios pagalbos. Dar vienas ženklas, kad turite priklausomybę – pažadate savo antrajai pusei nustoti, bet negalite to padaryti.
 
  • Apsipirkinėjimas – kaip terapija, padedanti suvaldyti stresą ir nerimą. Apsipirkinėjimas padeda pakelti nuotaiką, tačiau svarbu neprarasti saiko jausmo.
 
  • Jeigu negalite eiti apsipirkti, jaučiate nerimą ir esate irzlūs. Priklausomi asmenys jaučia stiprų, nekontroliuojamą norą pirkti. Jie gali ignoruoti galimas neigiamas pasekmes, kurios nutiks, jei jie nesiliaus išlaidauti (ginčai šeimoje, bankrotas, teisinės problemos). Jeigu jie negali eiti apsipirkti, jie jaučia nerimą, yra irzlūs ir apgailestauja, kad negali praleido galimybę įsigyti naujų daiktų.
 
  • Tampa sunku susikaupti mokantis ar dirbant. Priklausomybės kamuojamų žmonių visos mintys sukasi tik apie tai, kaip įsigyti naujų daiktų. Didžiąją laiko dalį jie praleidžia galvodami apie naujų daiktų medžioklę, apie tai, ką dėvėti, ką pirkti, kur pirkti, kaip apmokėti už pirkinius. Galvojimas apie pirkimą atima visą energiją, laiką ir pinigus, kuriuos būtų galima skirti prasmingesniems dalykams.
 
  • Neatliekate darbo ar socialinių pareigų, kad galėtumėte daugiau laiko skirti pasivaikščiojimui po parduotuves. Bet kokia priklausomybė galiausiai pradeda kenkti asmeniniams santykiams, pomėgiams, darbui ir socialiniams įsipareigojimams. Toks žmogus pirmenybę gali skirti vaikščiojimui po parduotuves, o ne susitikimams su draugais ar laiko leidimui su šeima.
 
  • Pradėjote slėpti sąskaitas. Dažnai naudojatės kreditinėmis kortelėmis ir įsigyjate jų daugiau. Pasiimate greitųjų paskolų ir tai slepiate nuo artimųjų. Išlaidaujama visus metus, tačiau sumos dar labiau išauga švenčių laikotarpiu.
 
  • Pradėjote slėpti savo įpročius ir pirkinius. Naujų pirkinių maišus slepiate nenaudojamoje spintose ar palėpėje. Apsipirkinėjate viduryje nakties arba per pietų pertrauką, kai bendradarbiai išeina pietauti. Šią priklausomybę turintys asmenys yra linkę pirkti vieni ir tokį savo elgesį slėpti nuo kitų.
 
  • Daugybę kartų bandėte, bet nesėkmingai, atsikratyti pirkimo priklausomybės. Dažnai priklausomi asmenys suvokia, kad turi problemų, tačiau jau nebegali patys kontroliuoti savęs. Tokiems žmonėms neretai prireikia profesionalios pagalbos. Rekomenduojama apsilankyti psichologo konsultacijoje.