12 įdomių faktų apie nykstančias gyvūnų rūšis
2019-10-04 09:38Saugomos gyvūnų rūšys yra tos rūšys, kurios kyla rizika išnykti dėl netinkamos žmogaus veiklos (dėl kailio, natūralių buveinių naikinimo, klimato pokyčių, ligų, medžiojimo). Nykstančių gyvūnų populiacijos yra nedidelės arba mažėjančios, o tai reiškia, kad jų likę tiek nedaug, kad netolimoje ateityje jų gali visai nebelikti. Dabartinis rūšių nykimo greitis yra didesnis nei bet kada anksčiau ir kur kas didesnis už natūralų rūšių nykimo greitį, todėl visiems mums turėtų rūpėti, kaip išsaugoti pasaulio gyvūnų rūšis. Žemei reikalingi patys įvairiausi gyvūnai, nes jie padeda palaikyti ekosistemas, nuo kurių priklauso švarus oras, vanduo, vaistai, maistas, statybos ir drabužių gamybos medžiagos.
12 įdomių faktų apie nykstančias gyvūnų rūšis:
- Neįžengiamų mangrovių miškų naikinimas Panamoje kelia grėsmę pigmėjinių tripirščių tinginių išnykimui.
- Jamaikos iguanos yra didžiausias sausumos roplys saloje, bet joms gresia išnykimas dėl invazinių mangustų populiacijos didėjimo saloje. Mangustai į Jamaiką buvo atvežti, norint kontroliuoti gyvačių populiaciją, bet dabar jie baigia suėsti visas Jamaikos iguanas.
- Mažos ir labai gyvybingos vorabeždžionės pamažu nyksta, nes yra medžiojamos dėl maisto ir kailio, o jų natūralios buveinės yra naikinamas dėl miškų ir kalnakasybos pramonės.
- Kadaise plačianosiai puslemūriai gyveno didžiuliais būriais visame Madagaskare, bet pastaruoju metu šių lėtai judančių gyvūnų natūralios buveinės yra labai sparčiai naikinamos, o kitur persikelti jiems nėra galimybių.
- Javiniai raganosiai yra ne tik įtraukti į saugomų gyvūnų sąrašą, bet ir yra labai reti žinduoliai. Šie gyvūnai nėra laikomi nelaisvėje, siekiant išsaugoti ateičiai javinių raganosių rūšis. Javiniai raganosiai buvo medžiojami dėl neva magiškų galių turinčių mažų ragų. Kadaise jų gausiai gyveno kalnuotose vietovėje, bet dabar jie tik labai retai sutinkami.
- Pietų Amerikoje gyvenančių drugelių (Actinote Zikani) kiekvienoje naujoje kartoje vis mažiau. Jų natūralios buveinės nyksta dėl klimato pokyčių.
- Baltapilviai arba imperatoriškieji garniai jau beveik išnykę Indijoje ir Rytų Azijoje. Priežastys tokios kaip ir visada: natūralių buveinių naikinimas, tarša ir klimato pokyčiai.
- Hanterio antilopės natūraliai gyvena Kenijoje ir Somalyje, bet jų kasmet lieka vis mažiau. Antilopės nyksta dėl per ilgai užsitęsusių sausrų Afrikoje, žmonių karų, natūralių buveinių naikinimo. Šios veislės antilopės taip pat medžiojamos dėl maisto ir vertingų ragų.
- Franklino kamanės migravimo maršrutas yra labai ribotas. Jų aptinkama tik Šiaurės Kalifornijos ir Oregono vietose. Į nykstančių rūšių sąrašą Franklino kamanės buvo įtrauktos dėl žudančios taršos, klimato pokyčių, natūralių buveinių naikinimo.
- Santa Katarinos jūros kiaulytės randamos tik nedidelėje Brazilijos saloje. Šių jūros kiaulyčių populiacija mažėja dėl brakonieriavimo ir naujų statybų saloje.
- Barzdotos, trispalvės Rolovėjaus markatos kadaise buvo dažnai sutinkamos Vakarų Afrikoje, bet dabar jų skaičius sparčiai mažėja. Miškų kirtimas ir žmonių populiacijos augimas išstūmė šiuos unikalius primatus iš savo natūralių buveinių.
- Nelsono mažaausis kirstukas (Cryptotis nelsoni) kadaise būdavo aptinkamas daugelyje Rytų Meksikos vietų, bet dėl natūralių buveinių naikinimo ir netinkamos žmonių veiklos jų populiacija sparčiai mažėja. Kirstukai priversti trauktis gyventi į kitas teritorijas, kur gyvena daugiau juos medžiojančių plėšrūnų.