Kokios galimos odos niežulio priežastys? Galbūt už noro pasikasyti niežtinčią odą slypi kas nors daugiau! Pavyzdžiui, inkstų, kepenų ligos ar glitimo netoleravimas. Priežasčių tikrai yra ne viena.

 

oda

11 priežasčių, galinčių sukelti odos niežulį:

 
  • Inkstų ligos. Stiprus niežulys gali būti vėlyvasis inkstų ligų simptomas ir gali rodyti lėtinį inkstų nepakankamumą. Niežulys gali būti toks intensyvus, kad dėlto net prabundama naktį. Niežulys atsiranda dėlto, kad inkstai nebegali pašalinti toksinų ir šią jų funkciją iš dalies perima oda.
 
  • Kepenų ligos. Tai gali būti ankstyvasis kepenų ligų simptomas. Svarbiausias tikslas turėtų būti gydyti kepenų ligas, vartoti receptinius vaistus, kurie padėtų pasišalinti tulžies rūgščiai.
 
  • Stuburo ligos. Lėtinis niežulys nugaros viduryje gali būti neuropatinis skausmo (nervo funkcijos sutrikimo) simptomas. Reikėtų išsitirti, ar nėra nugaros smegenų ligos. Priežastis gali būti amžius, traumos. Šiuo atveju gali padėti tepalai su kapsaicinu, išgaunamu iš aitriųjų papriku.
 
  • Celiakija (glitimo netoleravimas). Labai niežtintys guzeliai ant kelių, alkūnių, sėdmenų, plaukų augimo linijos, gali būti Diuringo pūslelinio dermatito simptomas, kuris kilo dėl celiakijos. Niežulio ir bėrimo gali padėti atsikratyti dieta be glitimo. Jeigu glitimo neatsisakoma, ilgainiui gali atsirasti mažakraujystė, opinis kolitas, kaulų tankio sumažėjimas ir net vėžys.
 
  • Limfoma (kraujo sistemos vėžys). 30 % limfomų (Hodžkino ir ne Hodžkino) gali pasireikšti odos niežuliu. Niežulys be bėrimo gali būti pirmasis Hodžkino ligos simptomas, kurių greičiausiai sukelia citokinai, ląstelių signalinės molekulės, kurios sukelia uždegimą, reaguodamos į infekciją.
 
  • Skydliaukės sutrikimai. Per daug ir per mažai aktyvi skydliaukės funkcija gali sukelti nemalonių pojūčių odoje. Niežtinti, sausa oda būdinga sergantiems hipotiroze, nes odos audiniuose yra skydliaukės hormonų receptorių, kurie sumažina ląstelių aktyvumą, kai nėra pakankamai skydliaukės hormonų.
 
  • Alergijos. Alergijos – tai viena dažniausiai pasitaikančių lėtinių sveikatos problemų visame pasaulyje. Dažniausia priežastis, kodėl prasideda kontaktinis dermatitas – alergija augalams, nikeliui, tam tikriems kosmetikos ir asmeninės higienos priemonių ingredientams.
 
  • Menopauzė. Prasidėjus menopauzei dauguma moterų susiduria su sausos odos problema. Sumažėjus organizme estrogenų, kurie labai svarbūs normaliam kolageno susidarymui, oda tampa plonesnė, niežtinti, sausa. Šiuo atveju gali padėti kremai ir losjonai su alavijo geliu arba kalaminu.
 
  • Krūties vėžys. Bėrimas ir niežulys aplink spenelį gali įspėti apie Pageto ligą (labai retą krūties vėžio tipą). Kartais šis bėrimas painiojamas su egzema, nes taip pat pasireiškia raudonais, niežtinčiais odos plotais, žvyneliais aplink spenelius ir jų aureoles.
 
  • Nėštumas. Amerikos nėštumo asociacijos duomenimis 1 iš 150 moterų pasireiškia šlapiuojantis bėrimas pilvo srityje, ant kojų ir rankų. Dažniausiai dilgėlinė atsiranda po trečiojo nėštumo trimestro, kai stiprių, receptinių vaistų geriau nenaudoti, todėl moterims tenka su tuo susitaikyti ir tikėtis, kad tai po gimdymo praeis.
 
  • Dermatografija. Jeigu pasikasius odą, atsiranda randelių, kurie pranyksta po 15 – 30 min., galima įtarti dermatografiją. Šios odos ligos priežastis neaiški, bet, manoma, kad ją gali sukelti stresas, infekcijos, kai kurie vaistai, kuriuose yra penicilino. Oda tampa labai jautri prisilietimams, nes išskiria per daug histamino. Taigi, nuo odos niežulio gali padėti tepalai nuo alergijos.