Gimdymas – didelis išbandymas visam moters organizmui, tačiau bene didžiausias iššūkis tenka tarpvietei. Statistiškai daugiau nei trečdaliui moterų kyla rizika, kad tarpvietę teks prakirpti vengiant didesnių sužalojimų, kurie ištiktų audiniams plyšus savaime. Net jei šios gimdymo komplikacijos pavyko išvengti, tarpvietei vis tiek reikia laiko ir dėmesio, kad tinkamai sugytų. Dalinamės vertingais patarimais, kaip sau padėti.

 

1 Duoti sau laiko

   

Moters kūnas pritaikytas nėštumui ir gimdymui, o viskam sugrįžti į savo vietas dažniausiai reikia tik laiko. Jei gimdymas vyksta sklandžiai, makšties raumenys atsipalaiduoja ir išsitempia, kad kūdikis galėtų išlįsti, o po gimdymo sugrįžta iki buvusio dydžio. Iškart po gimdymo medikai rekomenduoja susilaikyti nuo lytinių santykių bent 4–6 savaites. Per tą laiką moters lytiniai organai grįžta į normalią būklę, taip pat išsivalo gimda bei gimdymo takai. Iškart po gimdymo užsiimti seksu pavojinga, nes gimdos kaklelis nėra sandarus, gali patekti infekcijų. Jei būta plyšimų ar kirpimų, kuriuos reikėjo siūti, gijimas gali būti ir ilgesnis. Gydytojas akušeris-ginekologas apžiūrės tarpvietę, jei reikia, ištrauks siūlus ir rekomenduos, ar dar palaukti, ar jau galima grįžti į įprastą gyvenimą.

 

Young,Woman,Holding,Femine,Sex,Toys,Near,Groin.,Kegel,Adult2 Daryti Kėgelio pratimus

 

Tyrimai rodo, kad Kėgelio pratimai padeda išvengti tokių su gimdymu susijusių komplikacijų kaip šlapimo ir išmatų nelaikymas, nevalingai pasišalinančios dujos, įvairūs garsai iš makšties, ypač lytinių santykių metu. Šie tarpvietės ir makšties raumenis stiprinantys pratimai turėtų būti atliekami viso nėštumo metu, jei nėštumą prižiūrintis gydytojas nerekomendavo kitaip. Jei nėra plyšimų, kuriuos teko siūti, praėjus kelioms valandoms po gimdymo jau galima pradėti daryti Kėgelio pratimus. Jei tarpvietė siūta, palaukti bent tris savaites, iki žaizdos visiškai sugis, ir tada pradėti mankštintis. Svarbu stebėti savijautą: jei mankšta kelia diskomfortą, duoti sau daugiau laiko. Kiekvienas organizmas gyja savo tempu, geriau ilgiau palaukti, nei rizikuoti dar kartą susižeisti.

 

3 Naudoti šaltą kompresą

 

Dar ligoninėje galima paprašyti, kad personalas parūpintų šaltą kompresą tarpvietei – tai mažina audinių tinimą ir perštėjimą. Vėliau kompresą paprasta pasidaryti pačioms – sušlapinti po gimdymo dėvimą švarų higieninį įklotą ir dėti į šaldymo kamerą. Tokį kompresą galima laikyti tik kelias minutes, per audinį, kad nenušaltų oda. Kompresus patartina naudoti kelis kartus per dieną iki savaitės – mažins skausmą, stabdys audinius nuo tinimo, padės jaustis komfortiškiau.

 

4 Pilti šiltą vandenį šlapinantis

 

Jei tarpvietė įplyšusi, nubrozdinta, kirpta ir siūta, šlapinimasis tampa dideliu išbandymu, nes šlapimo rūgštis graužia žaizdas. Taip pat atsiranda tikimybė, kad moteris dėl skausmo iki galo nepasišlapins, o tai didina šlapimo pūslės ir šlapimo takų infekcijų riziką. Kad nebūtų tokio didelio diskomforto, akušerės rekomenduoja į tualetą neštis šilto vandens ir šlapinantis jį lieti ant tarpvietės. Taip šlapimas skiesis, bus iškart nuplaunamas šilto vandens ir negrauš žaizdų. Pasišlapinus apsiprausti šiltu vandeniu, netrinti odos rankšluosčiu ar popieriumi, tik atsargiai nuspausti, kad sugertų drėgmę. Nenaudoti muilo ar kitų prausiklių, nebent juos paskirtų gydytojas.

 

5 Vengti vidurių užkietėjimo

 

Mityba po gimdymo itin svarbi ne tik mamai atgaunant jėgas ir žindant naujagimį, bet ir dėl tarpvietės gijimo. Tuštinantis užkietėjus viduriams tenka smarkiai įtempti tarpvietės audinius, tai skausminga ir kelia riziką žaizdoms atsiverti iš naujo. Svarbu užtikrinti, kad mityboje netrūktų skysčių ir skaidulų, kurios gerina peristaltiką. Per dieną išgerti bent 2 l vandens, taip pat arbatų, ypač tinka kmynų ir pankolių, nes gerina virškinimą. Į meniu įtraukti daržovių, salotų, šviežių ir džiovintų vaisių. Vengti keptos ir rūkytos mėsos. Rinktis žuvį, paukštieną, geriausia ruoštą garuose, troškintą. Pieno produktai nerekomenduojami dėl pilvo pūtimo ir virškinimo sutrikimų.

 

6 Daryti šiltas voneles

 

Tarpvietė greičiau gis ir bus apsaugota nuo infekcijų kasdien darant voneles. Pirmiausia reikia nusiprausti, iššveisti ir gerai išskalauti vonią arba didesnį dubenį, pripilti šilto virinto vandens ir pasėdėti, kol atvės. Vanduo gali būti grynas arba papildytas gijimą skatinančiais, su infekcijomis kovojančiais priedais. Naudingi vaistažolių, pavyzdžiui, raminančių ramunėlių nuovirai, levandų ir kiti eteriniai aliejai, taip pat Himalajų ar speciali vonios druska. Tokias voneles pirmą savaitę galima kartoti iki trijų sykių per dieną: žaizdos geriau dezinfekuojamos, mažėja audinių tinimas, slopsta skausmas, skatinamas gijimas.

 

7 Leisti odai kvėpuoti

 

Drėgnos žaizdos ilgai negyja, o šilumoje palanki terpė kenksmingiems organizmams daugintis. Po gimdymo mažiausiai savaitę moteris būna su higieniniais įklotais, nes gimda valosi, kraujuoja, todėl nemaža tikimybė, kad tarpvietės plyšimai gali prastai gyti. Medikai rekomenduoja reguliariai leisti odai pakvėpuoti, kad tarpvietė būtų sausa, nešustų ir greičiau gytų. Nusiprausus po dušu ir nusišluosčius pasitiesti ant lovos neperšlampamą paklotą ir pagulėti bent keliolika minučių be apatinių drabužių. Nakčiai rekomenduojama vietoj pižamos ir paprastų apatinių rinktis vaistinėse parduodamus tinklinius, kurie gerai prilaiko įklotą, bet likusi oda gali kvėpuoti.

 

8 Sėdėti minkštai

 

Pirmomis paromis po gimdymo dėl tarpvietės audinių traumų rekomenduojama kuo mažiau sėdėti, daugiau gulėti ir ilsėtis. Kai moteris jau nori ir gali sėdėti, bet vis dar jaučia diskomfortą, tegul sėda ant kuo minkštesnio paviršiaus – pasideda po savimi minkštą pagalvėlę, dar geriau įsigyti specialią su skyle per vidurį, kad tarpvietė nebūtų spaudžiama. Kol audiniai visiškai nesugijo, vengti sėdėti ant kietų paviršių, nes padidėja vis dar ištinusių tarpvietės audinių spaudimas, o tai nepadeda greičiau gyti.

 

9 Vengti aptemptų kelnių

 

Net jei kūno formos tuoj po gimdymo grįžo į ankstesnes ir galite mūvėti aptemptus džinsus, specialistai rekomenduoja to nedaryti bent kelias savaites. Džinsai ir kitos aptemptos kelnės turi per tarpvietę einančią siūlę, kuri gali spausti traumuotus audinius, taip pat tokios kelnės didina infekcijų riziką, nes lemia aukštesnę temperatūrą tarpvietėje. Tokius rūbus reikėtų palikti vėlesniam laikui, kai per gimdymą sužeisti audiniai visiškai sugyja. Pirmomis dienomis po gimdymo geriausias drabužis – platūs naktiniai marškiniai ar pižama ir šiltas chalatas. Vėliau – judesių nevaržantys laisvalaikio kostiumai. Svarbu, kad būtų iš natūralaus audinio, neskatintų prakaitavimo.

 

10 Atsargiai grįžti prie sekso

 

Daugumai pagimdžiusių moterų pirmas kartas po gimdymo būna skausmingas. Tai gali lemti tarpvietės pažeidimai, buvusios siūlės, surandėję audiniai, taip pat dėl žindymo pakitęs hormonų disbalansas, kuris nulemia makšties sausumą. Gydytojai pataria mylėtis ne anksčiau nei praėjus 4–8 savaitėms po gimdymo, kai nepasirodo išskyrų, rodančių, kad gimda dar valosi. Patartina iš anksto pasirūpinti lubrikantu ir apsišarvuoti kantrybe, nes nebūtinai pirmas kartas baigsis orgazmu. Svarbu žinoti, kad žindančios moterys gali pastoti, todėl neplanuojant kito nėštumo dera pasirūpinti kontraceptinėmis priemonėmis.

 

11 Kreiptis į specialistus

 

Jei gimdant kirpta ar įplyšo tarpvietė ir vėliau ją teko siūti, kartais pasitaiko komplikacijų. Blogai sugiję audiniai gali būti skausmingi, išskirtiniu atveju prireikia ir plastinės chirurgijos specialisto pagalbos, kad sugrąžintų buvusią makšties būklę. Pasitaiko, kad dėl sunkaus gimdymo traumuojamas šlapimo pūslės kaklelis, pasmunka lytiniai organai, galimas šlapimo nelaikymas. Tuomet be medikų pagalbos neapsieinama. Tačiau šių komplikacijų tikimybė palyginti reta. Be to, viską padeda išspręsti medikai ir laikas.

 

Svarbiausia, jaučiant nemalonius potyrius, neatidėlioti konsultacijos su gydytoju akušeriu-ginekologu. Standartiškai pas jį reikia apsilankyti praėjus 6 savaitėms po gimdymo. Apžiūros metu gydytojas patikrins, ar viskas tinkamai sugijo, ar nėra minėtų audinių suragėjimų, taip pat patars dėl kontracepcijos.

 

Įdomu

 
  •  Iki 90 % moterų pasitaiko plyšimų gimdant, dauguma jų – paviršiniai.
  •  2–3 didesnė gilesnių tarpvietės plyšimų rizika yra pirmakartėms gimdyvėms ir gimdančioms stambų kūdikį.
  •  Dėl anatominių ypatumų (siauros makšties, siauro dubens) bei funkcinių savybių (silpni tarpvietės raumenys, randai) plyšimai taip pat gana dažni.
  •  30–40 % visų gimdymų metu tarpvietė būna prakerpama.
  •  Ši chirurginė procedūra vadinama epiziotomija.
  •  Pradėta taikyti maždaug prieš 300 metų.
 

Autorius Laima Samulė