Sunku patikėti, kiek daug žmonių Lietuvoje ir visame pasaulyje šiuo metu laikosi dietos. Kai visi kalba apie sveiką mitybą, būtinybę reguliariai sportuoti ir sveikai gyventi, išlikti abejingiems nelengva. Tada patenkama tarsi į užburtą ratą ir nenustojama mesti svorį net tada, kai jis tampa visiškai normalus.

 

dietos

10 ženklų, kad esate apsėsti liekno kūno kulto:

 
  • Kai kurios maisto produktų grupės kelia jums nerimą. Krakmolingas maistas (makaronai, duona…) nepelnytai užsitarnavo prastą reputaciją, todėl kai kuriems žmonėms gali būti sunku juos valgyti, negriaužiant sąžinei. Kartais nerimą sukelia riebalai maiste, net jei jie yra tokie sveiki kaip alyvuogių aliejuje, pakepintos daržovės.
 
  • Iš dienos valgiaraščio išbraukėte visus tam tikros maisto grupės produktus. Jeigu atsisakote tam tikrų maisto produktų grupių neva dėl alergijos ar dėl etinių priežasčių, bet tikroji priežastis yra numesti svorio – tai jau įspėjamasis ženklas susirūpinti.
 
  • Leidžiate sau valgyti tik nustatytomis valandomis. Griežtas valgymo režimas atrodo kaip puikus būdas struktūrizuoti dieną, bet persistengus gali kamuoti alkio ir neprivalgymo jausmas, todėl kai ateis valgymo laikas gresia pavojus persivalgyti.
 
  • Net nesvarstote apie lankymąsi restoranuose ir kitose viešojo maitinimo įstaigose. Negalėjimas asmeniškai kontroliuoti, kaip maistas gaminamas, dėl alergijos maisto produktams, gali būti pateisinama priežastis, nesilankyti viešojo maitinimo įstaigose. Tačiau kartais nerimas yra be pagrindo ir jis tik trukdo smagiai praleisti vakarą mieste su draugais.
 
  • Jūsų sporto treniruočių grafikas labai griežtas. Reguliari fizinė veikla svarbi gerai fizinei ir psichologinei savijautai. Tačiau, kaip ir kitose gyvenimo srityse, reikia išlikti lankstiems, gebėti prisitaikyti, kad nekiltų konfliktų tarp noro sportuoti ir asmeninio gyvenimo.
 
  • Dažnai lipate ant svarstyklių. Kai kuriems žmonėms reguliarus svėrimasis padeda išlaikyti normalų svorį. Kitiems tai gali tapti obsesine rutina ir nerealistišku noru kontroliuoti nedidelius svorio svyravimus, kurie nutinka kiekvieną dieną.
 
  • Jūsų savivertės jausmas tolygiai proporcingas jūsų svoriui. Kai pradedate jaustis blogai dėl skaičiaus, kurį parodė svarstyklės, klubų apimtiems, drabužių dydžio, yra laikas sustoti ir labiau pasigilinti į tikrąsias priežastis, kodėl atrodyti nepriekaištingai yra taip svarbu.
 
  • Visada ir visur skaičiuojate kalorijas. Kalorijų stebėjimas padeda suprasti, koks maistas turi daugiausiai kalorijų, o koks – ne, ir kiek kalorijų reikėtų suvartoti per dieną. Tačiau kai kalorijų skaičiavimas tampa nebeatsiejamas nuo kiekvieno valgymo, tai jau tampa manija ir reikėtų sunerimti. Tai jau nebėra sveikas įprotis.
 
  • Savavališkai nusprendžiate, kada galite jaustis alkanas arba sotus. Jeigu nustojate valgyti tada, kai pasiekiate numatytą kalorijų, skirtų užkandžiams, limitą, pradėkite daryti kitaip: pradėkite galvoti apie tai, kaip jaučiasi jūsų kūnas. Atkreipkite dėmesį į alkį ir sotumo jausmą, ir jais vadovaukitės, nuspręsdami, kada geriausiai pradėti valgyti ir kada baigti.
 
  • Nors jūsų svoris normalus, vis tiek manote, kad turite antsvorio. Jeigu logiškai mąstant suprantate, kad jūsų svoris normalus, bet vis tiek darote sau spaudimą numesti šiek tiek svorio – priežastis gali slypėti giliau. Kultūroje, kuri yra apsėsta liekno kūno, svorio ir alkio jausmo kontroliavimo, sveikos mitybos, sporto ir sveikos gyvensenos, lengva pasimesti. Svarbu prisiminti, kad valgymo sutrikimų pasitaiko dažnai ir jie gali būti labai pavojingi sveikatai ir gyvybei. Jeigu negalite nustoti nuolat galvoti apie savo svorį ir norite numesti dar daugiau svorio, nors to daryti jums nebereikia – nebijokite kreiptis į specialistus, kurie padės susitvarkyti su sutrikusiomis emocijomis.