10 priežasčių, kodėl sveika lankytis pirtyse
2016-02-08 11:08Aukšta temperatūra pirtyse turi teigiamą poveikį mūsų kūnams. Sausoje pirtyje odos temperatūra pakyla iki maždaug 40 laipsnių vos per keletą minučių. Vidutinio kūno sudėjimo asmuo tokioje pirtyje gali išprakaituoti beveik 0,5 l skysčių. Pulsas padažnėja 30 % ir daugiau, todėl širdis per minutę gali perpumpuoti dvigubai daugiau kraujo. Tačiau kai kuriems žmonėms tokie organizmo pokyčiai pirtyse gali būti pavojingi sveikatai. Pirčių rekomenduojama vengti asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Nepaisant to, daugelis sveikatos specialistų sutinka, kad kaitinimasis pirtyse yra sveikatai naudingas, be to, padeda atsipalaiduoti.
10 pirčių privalumų:
- Pirtys padeda šalinti kenksmingas medžiagas iš organizmo. Vienas iš daugelio būdų, kaip žmogaus kūnas atsikrato toksinų yra per prakaitą. Gausus prakaitavimas yra vienas iš efektyviausių būdų pašalinti kenksmingas medžiagas, kurios į organizmą patenka įvairiai. Pirtys tam ir yra pritaikytos. Labai aukštos temperatūros pirčių seansai skatina gausų prakaitavimą, o su prakaitu iš organizmo pasišalina toksinai.
- Pirtys gali padėti numesti svorio. Pirčių terapija gali padėti, įdedant minimalias pastangas, numesti šiek tiek antsvorio. Pirtyse dėl karščio ir sauso oro padažnėja širdies ritmas. Remiantis eksperimentiniais tyrimais 20 minučių seansas pirtyje, kurioje palaikoma 75 – 80 laipsnių Celsijaus temperatūra, sudegina 500 kalorijų. Medžiagų apykaita pirtyje suaktyvėja tiek pat, kiek sportuojant. Dėl šios priežasties reguliarus kaitinimasis pirtyse gali padėti numesti svorio arba išlaikyti stabilų.
- Pirtys stiprina imuninę sistemą. Dar vienas pirčių privalumas yra tas, kad pirtys stiprina imuninę sistemą. Lankymasis pirtyse skatina baltųjų kraujo kūnelių gamybą. Baltieji kraujo kūneliai apsaugo organizmą nuo infekcijų ir kitų ligų. Reguliariai lankantis pirtyse kraujyje padidėja baltųjų kraujo kūnelių kiekis. Jie ne tik padeda išlikti sveikiems, bet ir pagreitina gijimą, susirgus.
- Pirtys gerina socialinius ryšius. Daugelį amžių pirtyse būdavo ne tik rūpinamasi kūno švara ir higiena, bet ir bendraujama. Jei lankymasis pirtyse tampa įpročiu, tai gali sustiprinti ryšius su šeimos nariais, giminaičiais ir draugais. Kuo didesnė pirtis, tuo daugiau žmonių gali susirinkti ir tuo daugiau bendravimo jose bus.
- Pirtys gali padėti pagerinti fizinį pasirengimą, ypač, jei užsiimama ištvermės sportu. Žmogaus kūnas gali toleruoti tam tikrą karščio lygį. Tačiau reguliariai lankantis pirtyse tolerancija karščiui didėja. Dėl šios priežasties pagerėja ištvermė sportuojant ir užsiimant kita fiziškai aktyvia veikla. Reguliariai pirtyse besilankantys asmenys patiria mažiau nuovargio ir išlaiko nepakitusį energijos lygį negu tie, kurie nemėgsta lankytis pirtyse.
- Pirtys gerina plaukų būklę. Galvos odoje yra riebalinių liaukų, kurios išskiria riebalus, drėkinančius plaukus ir suteikiančius jiems natūralaus žvilgesio. Apsilankymas pirtyse suaktyvina tų riebalinių liaukų veiklą, todėl plaukai natūraliai atrodo gražesni ir sveikesni. Pasirodo, kad nebūtina pirkti brangių plaukų priežiūros priemonių, jei reguliariai lankomasi pirtyse.
- Pirtys padeda atgauti jėgas po fizinės treniruotės. Šiandien daugelyje sporto klubų yra įrengtos pirtys ir tam yra gera priežastis. Pirtys – tai vienas veiksmingiausių būdų atpalaiduoti įsitempusius raumenis po treniruotės. Prakaituojant pirtyse pašalinami medžiagų apykaitos atliekos iš organizmo. Pirties karštis suaktyvina pavargusių ir įsitempusių raumenų kraujotaką, todėl jie greičiau atsistato ir atsipalaiduoja.
- Pirtys mažina stresą. Turkiška pirtis – tai karštų garų hidroterapija, turinti kone stebuklingą poveikį tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai. Turkiška pirtis mažina stresą, nerimą, padeda atsipalaiduoti po sunkios dienos.
- Lankymasis pirtyse atjaunina organizmą. Vienas svarbiausių žmogaus kūno organų – oda. Odai taip pat reikia reguliarių pratimų. Pirtys – tai lengvas ir efektyvus būdas treniruoti šį didžiausią žmogaus kūno organą. Metams bėgant ir vykstant natūraliems senėjimo procesams mirusios ląstelės kaupiasi odos porose ir oda pamažu praranda elastingumą. Jau po poros pirties seansų suaktyvėja odos kraujotaka, kuri skatina naujų odos ląstelių augimą ir mirusių – pašalinimą. Riebalai, kurie natūraliai drėkina odą ir net veikia kaip antibiotikai ir uždegimą slopinančios medžiagos, yra išjudinami odoje, pabuvojus įkaitintoje pirtyje. Dėl šios priežasties oda atrodo jaunesnė, skaistesnė ir labiau švytinti.
- Pirtys padeda gydyti odos ligas. Pirtys padeda sureguliuoti odos riebalų išsiskyrimą ir panaikinti aknę. Taip pat jos gerina odos struktūrą ir tekstūrą, pašalinta negyvus odos sluoksnius. Padeda odai geriau įsisavinti vitaminus ir mineralines medžiagas. Gydo paraudusią ir pleiskanojančią odą, jei šios problemos atsirado dėl odos išsausėjimo. Balina odą, padeda atsikratyti pigmentinių dėmių.