Įprasta manyti, kad pasibaigus vaikystei seserų ir brolių priešiškumas ir konfliktai praeina. Tačiau statistika rodo, kad vienas trečdalis net ir suaugus savo santykius apibūdina kaip nutolusius ir konkurencingus. Jie nesutaria su savo broliais ir seserimis arba turi su jais mažai bendro, o vaikystę prisimena kaip nuolatinį varžymąsi, žeminančius ir žeidžiančius santykius. Kraujo ryšys dar ne viskas. Seni konfliktai taip įsišakniję, kad net suaugus nesugebama pamatyti pačių artimiausių giminaičių kitoje šviesoje. Jie nežino, kodėl ir kaip turėtų pakeisti savo vaikystės vaidmenis, kurie niekada net ir nebuvo veiksmingi.

 

santykiai

Kalbėdami apie brolius ir seseris, suaugusieji jaučiasi įstrigę senuose elgesio modeliuose ir emocijose, kurios turėjo praeiti, bet nepraėjo. Kai kurie stengiasi sumenkinti santykius su broliais ir seserimis, teigdami, kad draugai ir sutuoktinis yra svarbiau. Kiti su siaubu prisimena nemalonų laiką, kai augo su jais po vienu stogu. Treti tampa labai analitiški: išnagrinėja kiekvieną smulkmeną ir prieina išvadą, kodėl jiems neišeina rasti bendros kalbos. Dauguma konfliktuojančių brolių ir seserų turi nuojautą, kad „viskas taip ir turėjo būti“.

 

Apie brolių ir seserų konkuravimą kalbama nuo Senojo Testamento laikų (pasakojimas apie Kainą, nužudžiusį savo brolį Abelį), tam daug dėmesio skyrė ir psichoanalizės tėvu vadinamas S. Freudas (1856 – 1939), teigęs, kad konkurencija tarp brolių ir seserų atsiranda dėl tėvų meilės ir pripažinimo. Dauguma terapeutų ir kitų asmenų pastebi, jog tokie santykiai neretai yra neatsiejami nuo konkurencijos ir nesutarimų. Nėra jokių ritualų, kurie padeda kurti ir puoselėti seserų ir brolių ryšį. Šeimos santykių ekspertai taip pat mažai dėmesio skiria seserų ir brolių santykiams, koncentruodamiesi į vaikų ir tėvų, žmonos ir vyro santykius. Stebina, kad seserų ir brolių nesantaika yra laikoma gan normaliu dalyku.

 

Gydytojai ir psichologai sutaria, kad brolių ir seserų ryšys yra sudėtingas, nestabilus ir veikiamas įvairių faktorių. Tėvų elgesys, genetika, lytis, gyvenimo įvykiai, etniniai ir kartų modeliai, žmonės ir patirtys už šeimos ribų prisideda prie to, ar santykiai tarp brolių ir seserų bus sėkmingi ar nelabai.

 

10 patarimų, kaip pagerinti santykius su broliais ir seserimis:

 
  • Pasistengti pamiršti tai, kas buvo vaikystėje.
 
  • Aplankyti brolius ir seseris, kai jie to nesitiki, ne tik per šeimos šventas ir bendrus sekmadienio pietus.
 
  • Nustoti apkalbinėti brolius ir seseris jiems už nugaros. Tai darant santykiuose nebelieka sąžiningumo, todėl tampa neįmanoma palaikyti artimų santykių.
 
  • Paisyti gerų manierų. Nesakykite savo broliams ir seserims to, ko negalėtumėte pasakyti savo draugams.
 
  • Konstatuoti faktą, kad broliai ir seserys nuo vaikystės labai pasikeitė. O pasikeitus santykiams, reikia keisti ir vaidmenis šeimoje. Labiau tai įsisąmoninti gali pavykti, pavyzdžiui, per šeimos vakarienę atsistojus ir visiems pasakius, kad štai jūsų brolis užkopė į aukščiausią Europos viršukalnę, o sesuo rašo knygą.
 
  • Palaikyti ryšį žinutėmis. Norint sustiprinti ryšį vien ilgų pokalbių gali nepakakti. Čia gali padėti technologijos. Parašykite žinutę, kai laukiate autobuso, pakomentuokite įrašą socialiniuose tinkluose ir pan.
 
  • Nustoti pavydėti kitiems gražių santykių su broliais ir seserimis.
 
  • Gražiai elgtis su brolių ir seserų antrosiomis pusėmis.
 
  • Išvykti kartu į kelionę. Tačiau kartu lankytis grožio ir sveikatingumo centruose nėra pati geriausia mintis, nes tokios vietos yra skirtos labiau pabūti su savimi, o ne stiprinti ryšį su kitais žmonėmis. Be to, reikėtų pasistengti kartu valgyti bent du kartus per dieną.
 
  • Vengti temų, kurios gali greitai įžiebti konfliktus (politika, religija, mityba ir pan.).