10 patarimų, kaip greitai išmokti naują kalbą
2015-04-27 11:14Nemažai žmonių svajoja išmokti kokią nors užsienio kalbą. Kodėl tai dažniausiai ir lieka tik svajonėmis? Daugelis yra klaidingai įsitikinę, kad mokytis naujų dalykų jiems jau per vėlu, kad jie nėra pakankamai talentingi, kad išmoktų visiškai kitokią nei gimtoji kalbą, treti yra tokie užsiėmę, kad mano, nerasiantys mokymuisi laiko. Išmokti svetimą kalbą nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio!
- Planuojant išmokti šnekamąją kalbą didžiausią dėmesį reikėtų skirti žodynui ir gyvam bendravimui, bet ne gramatikai. Nereikėtų stengtis iš karto kalbėti taisyklingai. Daugelis kalbos mokytojų sutinka, kad gramatikos taisyklių mokėjimas nepadeda mokytis naujos kalbos. Ji pasidaro reikalinga, kai mokiniai jau yra šiek tiek pažengę į priekį. Naujų dalykų galima išmokti tik klystant. Klaidos – tai geriausias mokytojas. Kalbą reikia prisijaukinti ir tik tada pradėti ją tobulinti ir palaipsniui mažinti klaidų kiekį.
- Kalbų mokymosi neatidėlioti nė vienos dienos. Dažniausiai žmonės ilgai planuoja, kad vieną dieną pradės mokytis ir bus pasiruošę, bet iš tikrųjų jie niekada nebūna pasiruošę. Iš tiesų geriausia diena pradėti mokytis yra šiandien, nes pasiteisinimų, kodėl dar ne laikas bus visada. Žmogus niekada nesijaus visiškai pasiruošęs mokytis. Jeigu jis vieną kartą savęs nenugalės ir neištrūks iš užburto rato, tada niekada ir neišmoks nieko naujo. Niekam nesinori palikti komforto zonos. Todėl visai nesvarbu, kiek žodžių ir frazių jau yra mokoma, svarbiausia turėti tikslą ir atkakliai jo siekti.
- Kalbų pradėti mokytis nuo kelioninio frazių žodynėlio. Paprastai tai būna nedidelė, kišeninė, pigi brošiūrėlė su svarbiausiomis šnekamosios kalbos frazėmis. Šią knygutę reikėtų visada turėti šalia, kai tik yra laisvo laiko, skaityti frazes ir mokytis atmintinai. Prasmingas frazes yra lengviau įsiminti nei pavienius žodžius. Frazes taip pat galima išdainuoti. Teigiama, kad tuomet jas įsiminti bus dar lengviau.
- Naujus žodžius padeda įsiminti vaizdinė atmintis. Dėlto rekomenduojama visada su savimi turėti kortelių su paveikslėliais, kurie sužadins vaizdinę atmintį ir padės prisiminti reikiamą žodį ar frazę. Vaizdinę kalbų mokymosi programėlę galima įsirašyti į nešiojamąjį kompiuterį ar išmanųjį telefoną. Tada mokytis bus dar patogiau.
- Tuos pačius smegenų centrus kaip kortelės su paveikslėliai, veikia žmogaus gestai. Pavyzdžiui, tariant naują žodį ar frazę yra atliekamas tam tikras gestas. Manoma, kad gestų naudojimas gali pagreitinti kalbos mokymosi procesą.
- Išmokti kalbą lengviau, esant svetimoje šalyje, kai žmogus priverstas daug ir dažnai bendrauti su kita kalba kalbančiais žmonėmis. Tačiau, norint bendrauti su užsieniečiais, nebūtina išvykti iš gimtosios šalies. Didžiuosiuose miestuose yra įsikūrę skirtingų kultūrų centrai, kurie organizuoja įvairius renginius, kur galima susipažinti su kitų tautybių žmonėmis. Bene paprasčiausias būdas lavinti kalbėjimo įgūdžius – bendrauti su kitakalbiais internete arba susirašinėti laiškais.
- Mokytis kalbų linksma ir smagu. Tiesiog mėgautis bendravimu su žmonėmis, kurių gimtoji kalba yra kitokia. Suprasti, kad bendravimas svetima kalba – tai ne egzaminas mokykloje ir niekas neskaičiuos klaidų, neparašys pažymio. Užsienio kalba yra reikalinga tam, kad būtų galima išreikšti savo mintis, paaiškinti savo nuomonę, užduoti klausimus. Klaidos, jaudulys, atsiprašymai dėl to, kad pašnekovams tikriausiai sunku suprasti apie ką kalbama, taip pat yra labai svarbi mokymosi proceso dalis.
- Skaityti savo malonumui. Skaitymas turtina žodyną, padeda įtvirtinti gramatikos taisykles ir ugdyti rišliąją kalbą. Pirmąją užsienio kalba perskaitytą knygą daugelis prisimins ilgą laiką, kaip vieną iš asmeninių pergalių.
- Mokytis trumpai, bet efektyviai. Kiekvieną dieną kalbų mokymuisi skirti 10 minučių dažniausiai yra veiksmingiau negu kartą per savaitę turėti vieną ilgesnę pamoką. Žmogaus smegenys vienu metu negali priimti ir suvokti daug naujos informacijos, todėl geriau per vieną dieną išmokti vieną naują dalyką gerai negu 10 vidutiniškai.
- Naują kalbą išmokti lengviau tiems, kurie turi labai stiprią motyvaciją, ypač, jei kalbų mokomasi savarankiškai. Kai būna sunku ir norisi viską mesti reikėtų pasistengti prisiminti, kodėl reikia ir yra labai svarbu išmokti svetimą kalbą. Kiekvienas, kuris mokosi kalbų turėtų sudaryti sąrašą, kodėl nori išmokti naują kalbą. Reikėtų parašyti kuo ilgesnį sąrašą. Tada jį atsispausdinti ir pakabinti matomoje namų vietoje arba tiesiog laikyti ant kompiuterio darbalaukio. Kai apims abejonės, paimti lapą arba atsiversti tekstinį dokumentą ir paskaityti. Greičiausiai motyvacija mokytis vėl grįš.