10 įdomių faktų apie senovės Romos gyventojus
2022-08-26 08:49Pagalvojus apie senovės Romą, pirmiausiai prieš akis iškyla nepriekaištingos togos ir gladiatorių kovų sirgalių perpildytas Koliziejus. Taip gali būti dėl šios epochos įkvėptų filmų ir serialų. Tačiau už Romos imperijos šlovės ribų buvo ir savitų papročių, kuriuos scenaristai mieliau praleisdavo pro akis. Štai keletas faktų apie senovės Romos gyventojus, kurių tikriausiai nežinojote!
1) Vyrams buvo draudžiama dėvėti kelnes. Nors šiandien kelnės yra privalomas kiekvieno vyro drabužių spintos elementas, senovės romėnams jų dėvėjimas atrodė barbariškas. Tik laukiniai dėvėjo kelnes, o civilizuoti vyrai dėvėjo tradicinius šortus ir tunikas. Net Vakarų ir Rytų Romos imperatoriai Honorijus ir Arkadijus IV a. pabaigoje jas oficialiai uždraudė, rašo brightside.me.
2) Gladiatorių prakaitas buvo parduodamas už Koliziejaus ribų. Galima sakyti, kad tai buvo keistokas suvenyras. Gladiatoriai tapdavo įžymybėmis tarp žemesnės klasės žmonių ir buvo labai populiarūs tarp moterų, kurios maišydavo gladiatorių prakaitą su savo kosmetika. Tam purvas nuo kovotojo odos būdavo nubraukiamas specialiu peiliuku, vadinami strigilu, ir laikomas buteliukuose, kurie būdavo parduodami už gladiatorių žaidynių vietos ribų.
3) Drabužių skalbimas su šlapimu. Amoniakas yra viena iš geriausiai žinomų valymo medžiagų. Šio junginio galima rasti šlapime. Todėl nenuostabu, kad senovės romėnai jį naudojo drabužiams skalbti. Tuo metu gatvėse buvo įprasta matyti specialias šlapimo talpyklas, iš kurių žaliava buvo gabenama į skalbyklas ir chemines valyklas.
4) Jie gėrė varį kaip kontraceptinę priemonę. Ne visi romėnai norėjo turėti dideles šeimas, todėl kai kurios moterys, norėdamos išvengti nėštumo, gėrė vandenyje ištirpintą vario druską. Buvo tikima, kad šis gėrimas visus metus neleis pastoti, tačiau iš tikrųjų buvo neveiksmingas ir pavojingas metodas.
5) Jie dažydavo plaukus keistais mišiniais. Populiariausios plaukų spalvos buvo šviesi, juoda ir raudona. Romėnai vis dar naudojo įprastus ingredientus, pavyzdžiui, chna, bet taip ir ir keistas sudedamąsias dalis. Pavyzdžiui, juodiems plaukams išgauti jie naudojo dėlių ir acto mišinį, kurį prieš tai palikdavo fermentuotis du mėnesius. Norėdami pašviesinti plaukus naudojo balandžių mėšlą. Kai kurie turtingesni žmonės, pavyzdžiui, imperatorius Komodas plaukus pudruodavo aukso dulkėmis.
6) Moterys taip pat kovojo kaip gladiatorės. Filmuose dažnai galima pamatyti, kaip gladiatoriai vyrai kovoja vienas prieš kitą. Tačiau I a. pr. Kr. buvo įprasta matyti ir moteris, kovojančias kaip gladiatorės, kol imperatorius Septimijus Severas uždraudė joms dalyvauti.
7) Jie maudėsi aliejuje. Senovės romėnai kūno nešvarumus šalino vadinamuoju strigilu. Skirtingai nei muilą, kurį galima nuplauti, šiuo įrankiu reikėjo nubraukti aliejų.
8) Moterys labai vertino sujungtus antakius. Dar gerokai prieš tai, kai Frida Kahlo išpopuliarino sujungtus antakius, senovės Romoje jie buvo laikomi geidžiamu atributu, nes tikėta, kad tokius antakius turi protingiausios ir geidžiamiausios moterys. Tos, kurios neturėjo sujungtų antakių, tokius nusipiešdavo.
9) Norėdami susituokti, jie turėdavo pagrobti nuotaką. Dauguma romėnų vestuvių buvo rengiamos birželio mėnesį, kad būtų pagerbta Junona – senovės gimdymo ir santuokos deivė. Pagal tradiciją jaunikis turėjo apsimesti, kad išplėšė nuotaką iš motinos rankų, kad namus saugančios dievybės patikėtų, jog nuotaka juos palieka ne savo noru. Kai tik pora įžengdavo į jaunikio namus, pora būdavo laikoma susituokusiais. Tačiau norėdamas užtvirtinti santuoką jaunikis dar turėdavo virš jaunosios galvos laužyti duonos kepalą.
10) Tikėjo, kad šernų ekskrementai yra vaistai. Vežikai, kurie važiuodavo arklių traukiamų vežimų lenktynėse, naudojo ypatingą tepalą. Žaizdoms ir sumušimams gydyti jie naudojo šernų ekskrementus, nes tikėjo, kad jie turi stebuklingų savybių. Kai kurie juos džiovindavo ir vartodavo kaip miltelius, nes tikėjo, kad jie gydo lūžius ir patempimus. Tikėta, kad išmatos bus veiksmingesnės, išvirtos su actu.