Niekada neteko dirbti sode? Savo svajonių sodą gali pavykti susikurti net ir pradedantiems sodininkams. Svarbiausia nepamiršti kelių dalykų.

 

sodas

10 gerų patarimų pradedantiems sodininkams:

 
  • Pasirinkti tinkamą vietą sodui. Taip, kaip perkant nekilnojamą turtą, taip ir sodui sodinti, svarbu pasirinkti tinkamą vietą. Sodą rekomenduojama įrengti toje kiemo dalyje, kuri bus dažnai matoma. Tada bus didesnė tikimybė, kad jame praleisite daugiau laiko.
 
  • Įvertinti saulę ir šešėlius. Prieš pasirenkant vietą sodui reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kiek saulės šviesos dieną į jį patenka. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad daugumai valgomų daržovių, žolelių ir vaisių reikia bent 6 val. saulės šviesos per dieną.
 
  • Sodinti sodą netoli nuo vandens šaltinio. Geriausia naują sodą pradėti sodinti netoli vandens šaltinio. Reikėtų įsitikinti, kad laistymo žarnos pakaks visam sodui, kad nereikėtų tampyti sunkių laistytuvų ir kibirų, pilnų vandens, kiekvieną kartą, kai išdžiūsta žemė. Geriausias būdas nustatyti, ar augalus reikia laistyti – tai įkišti pirštą maždaug 2,5 cm dirvožemio gylyje. Jeigu žemė sausa, laikas laistyti.
 
  • Pradėti sodinti gerame dirvožemyje. Ypač svarbu pradėti sodinti naujame sode, naudojant kokybišką žemių mišinį. Dirvožemis turi būti maistingas (turėti reikalingų mikroelementų), turi būti geras drenažas. Dažniausiai, kad taip būtų pakanka sumaišyti esamą dirvožemį su kokybišku žemių mišiniu.
 
  • Nepamiršti augalų vazonuose. Jeigu sode vietos yra ribotai, galima kai kuriuos augalus sodinti vazonuose ir loveliuose. Vazonuose galima auginti daugelį augalų, įskaitant daržoves, žalumynus, gėles, vaismedžius, uogas ir krūmus. Nusprendus augalus sodinti į vazonus, svarbu pasirinkti pakankamai didelius vazonus, kai augalai turėtų vietos augti bei naudoti kokybišką žemių mišinį. Specialūs žemių mišiniai padeda augalams gerai augti ir apsaugo juos nuo perlaistymo arba perdžiūvimo pavojų.
 
  • Pasirinkti tinkamus augalus. Labai svarbu pasirinkti augalus, kurie galėtų augti jūsų sode. Tai reiškia, kad šviesamėgius augalus reikia sodinti saulėtose vietose, o, pavyzdžiui, melionus, vynuoges ir kitus augalus – šešėlyje arba pusšešėlyje. Prieš pasirenkant augalui sodui reikia gerai išstudijuoti, kokie augalai tinkamiausi auginti jūsų gyvenamojoje vietoje. Be to, lengviau daržoves auginti ne iš sėklų, o iš sodinukų.
 
  • Augalus sodinti pagal jų atsparumo zoną. Lietuva patenka į 3 atsparumo šalčiui zonas: 4, 5 ir 6. Ketvertas reiškia, kad šalčiai būna patys didžiausi, o kuo didesnis skaičius – tuo mažesnis šalnų pavojus. 4 zona dominuoja Rytų Lietuvoje, o 6 zona – pajūryje. Pagal tai reikėtų rinktis ir sodinamų augalų veisles.
 
  • Žinoti, kada prasideda šalnos. Ypač reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kada numatomos šalnos, kad laiku spėtumėte apsaugoti (uždengti arba įnešti į šildomą patalpą) lepius sodo augalus. Šalnų gali pasitaikyti net ir birželio mėnesį, po to jos vėl prasideda rudenį.
 
  • Naudoti mulčias. Aplink kiekvieną augalą reikia apdėti 5 – 7,5 cm mulčias sluoksniu. Tai neleis augti piktžolėms ir neleis per greitai išgaruoti drėgmei iš dirvožemio, todėl reikės rečiau laistyti. Mulčias yra gaminamas iš šiaudų, pjuvenų, smulkintų lapų ir kitų natūralių medžiagų.
 
  • Reguliariai tręšti augalus. Svarbu ne tik sodinti augalus į gerą dirvožemį, bet ir reguliariai patręšti žemę. Trąšas naudoti pagal instrukciją ant pakuotės. Pertręšti taip pat blogai, kaip ir tręšti nepakankamai.