Kokios asociacijos kyla, išgirdus žodį „haremas“? Tikriausiai iš karto įsivaizduojama jauki oazė sultono rūmuose. Uždarame rūmų kieme vaikšto ir ilsisi, palinkusios prie fontanų, menkai prisidengusios gražuolės arabės, tik ir laukiančios, kada galės išpildyti kiekvieną sultono ar imperatoriaus seksualinę fantaziją. Iš tiesų haremas – tai labai sudėtinga sistema, kurioje vyksta politinės intrigos dėl valdžios ir įtakos zonų. Kokie pasaulyje buvo didžiausi ir įspūdingiausi haremai?

 

haremas

  • Didysis Osmanų imperijos sultono haremas – pats garsiausias tokio pobūdžio uždaras statinys sultono žmonoms. Jų milžiniškos Osmanų imperijos valdovas turėjo daugybę. Šioje rūmų dalyje gyvendavo visos žmonos, sultono motina, dukros ir kitos dailiosios lyties atstovės jų tarnaitės ir palydovės. Jas visas saugojo būrys eunuchų, nes jie neva buvo nei vyrai, nei moterys. Be sultono tik jie galėdavo įžengti į uždraustąją rūmų zoną. Sultono haremą Topkapio rūmuose sudarė daugiau nei 400 kambarių. Istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad šiame hareme tarnavo 600 – 800 eunuchų, tad galima tik įsivaizduoti, kokio dydžio jis buvo. Aukščiausią valdžią hareme turėjo karalienė motina arba validė sultan, kuri kažkada buvo sultono tėvo sugulovė, iškilusi iki haremo valdovės. Nuo jos priklausydavo, kas gyvens ir kas turi mirti. Eunuchai būdavo jos patikėtiniai, atskleisdavę haremo paslaptis ir naujienas. Sugulovės taip pat siekdavo valdžios ir siekdavo tapti gozde (laimingąja), ikbal (favorite) arba kadin (žmona).
 
  • Ismailas Ibn Šarifas buvo Maroko Aleutų dinastijos valdovas (1672 – 1727), garsėjęs tuo, kad tapo tikriausiai daugiausiai vaikų (daugiau nei 800!) turėjusiu valdovu. Nenuostabu, kad jo haremas buvo antras pagal dydį istorijoje. Jame nuolatos gyveno daugiau nei 500 sugulovių.
 
  • Varanasio karaliaus Tambos haremas šiaurinėje Indijoje taip pat pretenduoja į vieno iš didžiausių haremų pasaulyje titulą. VI a. pr. Kr. valdovo hareme nuolatos gyveno apie 16 tūkstančių gyventojų ir jam vadovavo karalienė Susondė (Sussondi).
 
  • Sultonas Ghiyas-ud-Din Kilji – XV amžiaus valdovas turėjo haremą su 15 tūkstančių gyventojų. Haremas buvo pastatytas tarsi atskiras, siena apjuostas miestas (Jahaz Mahal dabartinėje Pakistano teritorijoje). Stengtasi haremą, įrengtą kaip laivą, padaryti kuo patrauklesne vieta malonumams.
 
  • Siamo karalius Mongkutas XIX amžiaus pradžioje turėjo 9000 moterų haremą. Galima sakyti, kad tai buvo atskiras miestas, kuris turėjo savo vyriausybę, pramogas ir teatrą. Apie šio valdovo gyvenimą pasakojama 1999 metų romantiniame filme „Ana ir karalius“.
 
  • Čingischanas, mongolų imperijos įkūrėjas, kurio labiausiai bijojo jo amžininkai. Ne tiek daug kalbama apie tai, kad nuožmus valdovas buvo ir aistringas meilužis. Iš pradžių jis turėjo 6 žmonas. Su pirmąją Borte susižadėjo dar tada, kai būsimai nuotakai buvo vos devyneri. Vėliau jis įkūrė didžiulį haremą ir vedė daugybės skirtingų karalių dukteris. Tačiau pagrindine žmona ir imperatoriene buvo Borte. Geriausiais laikais hareme gyveno 2000 – 3000 žmonių. Sklando legenda, kad žiaurusis monarchas po savęs paliko net 16000 palikuonių.
 
  • Imperatorius Džahangyras – Didžiųjų Mogolų imperijos valdovas XVII amžiuje, kuriam priklausė haremas su daugiau nei 1000 moterų. Čia taip pat gyveno nemažai jaunuolių, nes imperatorius turėjo biseksualių poreikių.
 
  • Maurjų imperatorius Ašoka turėjo maždaug 500 moterų haremą. Nuo 273 m. pr. Kr. valdęs imperatorius garsėjo žiaurumu. Kartą, kai kelios haremo moterys jį įžeidė, jis įsakė sudeginti haremą su visomis gyventojomis.
 
  • Actekų imperatorius Montesuma II turėjo 4000 sugulovių. Tada manyta, kad valdovo kilmingumas ir didybė priklauso nuo to, kiek žmonų jis turi.
 
  • Egipto faraonas Amenchotepas III taip pat galėjo pasigirti įspūdingu haremu. Tačiau pirmoji žmona visada išliko pati svarbiausia, todėl jai buvo patikėta rūpintis haremu. Hareme gyveno Sirijos, Babilono, Egipto, Mitanijos princesės ir kitų šalių gražuolės. Hareme gyveno šiek tiek daugiau nei 300 moterų.