Nuo neatmenamų laikų žmonės ieškojo būdų, kaip sustiprinti lytinę aistrą ir pailginti malonumą. Nieko nuostabaus, kad tiek daug augalų ir maisto produktų, yra priskiriamos magiškos afrodiziakų savybės. Tačiau mokslas daugumą tokių afrodiziakų vertina skeptiškai, išskyrus, keletą iš jų…

 

afrodiziakai

10 afrodiziakų, kurie tikrai veikia:

 
  • Korėjietiškas raudonasis ženšenis (lot. Panax ginseng). Natūraliojoje kinų medicinoje ženšenis laikomas alternatyvia gydymo priemone nuo žemo libido ir erekcijos sutrikimų. Būtent ši ženšenio rūšis gali menopauzę patiriančioms moterims padidinti lytinį potraukį. Tačiau ženšenio patariama vengti prieš operaciją, nes jis mažina kraujo krešumą ir jeigu jums diagnozuotas hormonams jautrus vėžys.
 
  • Dviskiautis ginkmedis (lot. Ginkgo biloba). Kinų medicinoje ginkmedis naudojamas nuo galvos svaigimo, nes tikima, kad jis suaktyvina kraujotaką į smegenis. Yra mokslinių įrodymų, kad jis gali pagerinti seksualinį atsaką tiek vyrams, tiek moterims, patiriantiems šalutinį antidepresantų ir selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių poveikį. Ginkmedis mažina kraujo krešumą, todėl neturėtų būti vartojamas, jeigu vartojamas aspirinas ir kiti nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai bei prieš operacijas.
 
  • Peruvinė pipirnė (lot. Maca). Ridiko pusseserė, pipirnė, pagerina kraujotaką. Moksliškai įrodyta, kad šis augalas stiprina lytinį potraukį ir palengvina menopauzės simptomus moterims. Didina libido tiek vyrams, tiek moterims, pagerina erekciją. Tačiau pipirnėse yra fitosterolių, fitoestrogenų, kurie tiesiogiai gal ir nepakeis hormonų lygio, bet tam dar reikia atlikti išsamesnius tyrimus.
 
  • L-argininas. Yra duomenų, kad l-argininas, vartojamas su vitaminais (A, B, C ir E), gali padidinti lytinį potraukį ir seksualinį pasitenkinimą, pagerina lubrikaciją, klitorio jautrumą ir orgazmo dažumą.
 
  • Masažinis aliejus, kurio sudėtyje yra vaistinių agurklių, nakvišų ir šventagaršvių. Teigiama, kad tokios sudėties aliejus, tepamas ant klitorio ir lytinių lūpų, gali padėti moterims labiau lytiškai susijaudinti ir patirti orgazmą. Jis turi malonų, dilgčiojantį poveikį ir gali būti naudingas moterims. Duomenų apie vyrus nėra.
 
  • Vaistinė ožragė (lot. Trigonella foenum – graecum). Ožragės garsėja tuo, kad skatina pieno gamybą žindančioms moterims. Ajurvedoje laikomos afrodiziaku, o 2011 metų tyrimas taip pat parodė, kad ožragės didina libido, lytinį susijaudinimą ir padeda pasiekti orgazmą vyrams. Moterims perimenopauzės laikotarpiu ji gali pagerinti lytinę funkciją (susijaudinimą, lubrikaciją ir pasitenkinimą).
 
  • B grupės vitaminai, magnis ir cinkas, ožragė. Kaip jau minėta, ožragė gali pagerinti lytinę funkciją. Cinkas svarbus testosterono gamybai. B grupės vitaminai taip pat gali pagerinti lytinę funkciją, o magnis padėti išvengti erekcijos sutrikimų.
 
  • Stambiažiedžio epimedžio lapų ekstraktas (lot. Epimedium grandiflorum). Alternatyviojoje kinų medicinoje šis augalas naudojas erekcijos sutrikimams gydyti. Vis dėlto nėra atlikta labai daug mokslinių tyrimų, kurie įrodytų šio augalo naudingumą būtent šioje srityje.
 
  • Ispaniška muselė. Tai vienas stipriai veikiantis, bet labai pavojingas afrodiziakas. Viena vertus, jis paskatina kraujotaką į lytinius organus ir sukelia susijaudinimą, tačiau jis gali nudeginti burną, gerklę, sukelti infekcijas, inkstų nepakankamumą, net mirtį. Gydytojai nerekomenduoja bandyti šio būdo (tai per daug rizikinga)!
 
  • Paprastasis geismis (lot. Ptychopetalum olacoides). Brazilijoje natūraliai randamas augalas, tikima, gali padidinti libido ir pagerinti erekcijos funkciją. Tačiau klinikinių įrodymų, kad jis iš tikrųjų veiktų, beveik nėra.