Pasirodo, kiaušiniai ne tik nedidina cholesterolio kiekio, bet ir mažina kraujospūdį. Medikai nusprendė visiškai reabilituoti šį maisto produktą, ilgai laikytą kenksmingu būtent dėl cholesterolio.

Kad ir kaip paradoksaliai skamba, kiaušinienė organizmui naudingiausia. Tą išsiaiškino kanadiečių mokslininkai iš Edmontone esančio Alberto universiteto. Jie atlikdami tyrimus lygino, kokią įtaką kraujospūdžiui daro patiekalai iš kiaušinių. Pasirodo, šio produkto naudingumui didelę reikšmę turi gaminimo metodas.

 

Pats sau farmakologas

„Kiaušiniuose rasta medžiagų, savo poveikiu itin panašių į vaistus, naudojamus hipertonijai gydyti, – sako Aleksandras Mileris, rusų gydytojas dietologas, medicinos mokslų kandidatas. – Tiesa, žaliuose kiaušiniuose esama tik šių medžiagų pirmtakų, o vaistais mes paverčiame juos patys, kai ruošiame valgyti ir vėliau virškiname. Kaip tai įvyksta? Įsivaizduokite baltymą, kuris panašus į ilgą grandinę, sukurtą iš aminorūgščių. Fermentai suskaido baltymų grandinę į žiedus (aminorūgštis) ir grandines iš keleto rūgščių – peptidų. Tik tokius suskaidytus baltymus organizmas gali pasisavinti. Iš kiaušinių baltymų susidaro daugybė peptidų, susidedančių iš 3–5 žiedų. Kai kurie jų ir mažina kraujospūdį.“

Tokių peptidų veikimo mechanizmas lygiai toks pats, kaip ir populiarių vaistų nuo hipertonijos. Šiuos vaistus specialistai dar vadina APF inhibitoriais.

 

Natūralūs peptidai

Mokslininkai planuoja sukurti natūralius vaistus peptidų pagrindu, išstumsiančius sintetinius APF inhibitorius. Juk natūralūs preparatai neturi šalutinio poveikio.

Iš esmės stovime ant naujos farmakologinės krypties slenksčio. Juk natūraliais preparatais – peptidais bus galima gydyti ne tik padidėjusį kraujospūdį. Jau dabar aptikti iš šių produktų išgauti peptidai, kurie gali stiprinti imunitetą, stimuliuoti raumenų augimą, turėti antibakterinį, raminamąjį ir netgi priešvėžinį poveikį. Tiesiog kraujospūdį mažinantys peptidai yra ištyrinėti geriau už kitus ir greičiausiai tokie vaistai atsiras pirmieji.

Be to, mokslininkai iš naujo įvertino daugelio maisto produktų reikšmę. Pirmiausia tai liečia kiaušinius ir pieną, juk iš jų organizme taip pat susidaro peptidai, mažinantys kraujospūdį. Panašu, kad peptidų šaltiniais gali būti ir kiti baltyminiai produktai: mėsa, paukštiena ir žuvis, tačiau čia vis dėlto idealiausi yra kiaušiniai ir rūgštaus pieno gaminiai. Juose pieno baltymai jau būna paliesti fermentacijos, ir iš jų susidaro gydomieji peptidai.

 

Vietoj vaistų

„Peptidai, gauti iš maisto baltymų, gali iš esmės sumažinti kraujospūdį, taigi jais bus galima papildyti esamus vaistus. Jie gali netgi tapti alternatyva gydant nedidelę hipertoniją“, – sako norvegų mokslininkai, palyginę šios problemos tyrimus. Šie produktai reikalingi ir sveikiesiems, mat gali apginti nuo hipertonijos vystymosi ateityje.

Pernai buvo apibendrinti dešimtmetį vykę tyrimai. Buvo stebima beveik 30 tūkst. moterų, vyresnių kaip 45 metai. Šiame amžiaus tarpsnyje hipertonija vystosi ypač dažnai. Tarp pieno produktų mėgėjų šia liga sergančiųjų buvo mažiau.

 

Faktai

  • Trynyje randama daugiau vitaminų ir mineralų negu baltyme, tarp jų visi A, D, E ir K grupės vitaminai.
  • Tarp rudų ir baltų kiaušinių nėra jokių maistinių skirtumų.
  • Kiaušinio trynys turi antioksidantų, kurie apsaugo akis nuo oksidacijos pakenkimo.
  • Kiaušiniai yra cholino (B4) šaltinis. Cholinas – tai maisto medžiaga, kuri būtina smegenų funkcionavimui ir atminties palaikymui.
  • Vištos, auginamos lauke ir lesinamos grūdais ir augalais, deda maistingesnius kiaušinius, pavyzdžiui, daugiau vitamino E ir karoteno.
  • Kiaušiniai geriami žali gali sukelti keletą ligų, pavyzdžiui salmoneliozę.
  • Norint pusiau kieto kiaušinio, jį užpilti šaltu vandeniu ir virti apie 4 min. nuo užvirimo pradžios, tada išimti ir užpilti šaltu vandeniu.
  • Norint kiaušinius išvirti minkštai, dėti juos į verdantį vandenį ir virti apie 3 min.
  • Kiaušinį geriau lupti nuo bukojo galo – jame po lukštu yra įdubimas, todėl kiaušinis lengviau nusilupa.
  • Šviežias kiaušinis vandenyje skęsta, vidutinio šviežumo būna pusiau paniręs į vandenį, senas – plūduriuoja.
  • Šviežius kiaušinius šaldytuve patariama laikyti 3 savaites, kietai virtus – savaitę. Parą kambario temperatūroje laikomi švieži kiaušiniai pasensta tiek, kiek per savaitę šaldytuve.
  • Kiaušinio trynio spalva priklauso nuo lesalų.
Spausdinti