Trečiadienį laidoje „Lietuva tiesiogiai“ Linas Slušnys (Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos pirmininkas), Julius Sabatauskas (Seimo teisės ir teisėtvarkos komisijos pirmininkas) ir Dainius Radzevičius (Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas) diskutavo apie žiniasklaidos etikos normas ir neetiškais pripažintų leidinių likimą įstatymų numatyta tvarka.

 

LR_TV_LT_Lietuva tiesiogiai vedeja D. Zeimyte

L. Slušnys įvardijo 2 pagrindinius kriterijus, kuriais remiantis svarstoma ar leidinys yra etiškas ar ne. Tai yra žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas bei žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos patvirtintas darbo reglamentas. „Tam yra argumentacija – ar atitinka ta eilutė tame tekste, toje publikacijoje etikos kodekso straipsnį. Šitie dalykai yra diskutuojami, tai ne matematinė formulė. Mes labai preciziškai vieni kitų išklausome ir bandome priimti kuo labiau objektyvizuotą sprendimą.“

 

D. Radzevičius sako, kad PVM nėra didžiausia problema ar bauda leidiniui, didžiausia problema yra pinigai valstybės viešinimui: „Mūsų žiniasklaidos priemonės tapo pernelyg priklausomos nuo valstybės skiriamų pinigų valstybės propagandai, valstybės reklamai. Didžiausias skandalas ir kilo, nes buvo apsižiūrėta, kad dalis žiniasklaidos priemonių netekę valstybės paramos arba valstybės užsakymų faktiškai beveik bankrutuoja.“ Anot jo, dėl tokio pasirinkto valstybės modelio žiniasklaidos priemonėms remti, ankščiau ar vėliau, „gali nebelikti normalios žiniasklaidos.“

 

J. Sabatauskas sako, kad verta apmąstyti ar ta PVM lengvatos atėmimo bausmė žiniasklaidos priemonėms yra proporcinga, kai jos iš to dažnai uždirba ne šimtus ir ne tūkstančius, o milijonus.

 

Žurnalistų sąjungos pirmininkas, paklaustas, ar ne jo iniciatyva tas PVM įstatymas buvo pateiktas prezidentūrai, o po to ir Seimui, puolė gintis, kad įstatymo projektas, ši iniciatyva prasidėjo dar 2007 metais. Kadangi visuomenės informavimo įstatymai greitai nesikeičia, ponas Radzevičius sako, kad jeigu ir keistųsi tie mokestiniai dalykai per naktį, kaip kažkada, visi suprantame kas atsitiktų rinkoje. Taigi, šis įstatymas dėl PVM lengvatų Seime priimtas buvo tik 2012 metais.

 

J. Sabatauskas sako, kad komisijos darbą tęsia teismai. Jei teismas pripažįsta komisijos sprendimą negaliojančiu, jis paprasčiausiai yra panaikinamas.

 

Laidos „Lietuva tiesiogiai“ transliaciją ir visų praėjusių laidų įrašus galite žiūrėti internetiniame „Lietuvos ryto“ televizijos puslapyje http://tv.lrytas.lt.