Prieš dešimtmetį Vaida Dzimidavičiūtė susidomėjo kvepalais. Kuo daugiau gilinosi į šią sritį, tuo labiau pamėgo skirtingus kvapus ir jų derinius. Jau septynerius metus Vaida prekiauja kvepalais, prieš metus sukūrė internLOVE2286eto svetainę „PrabangiDz“, o neseniai ir fizinė parduotuvė atšventė pirmąjį gimtadienį. Su verslininke kalbamės apie kokybiškus kvepalus ir kaip tinkamai jais pasikvėpinti.

 

Vaida, ar pastebite, kad lietuviai vis daugiau domisi kvepalais ir vienų dažnam neužtenka?

Iš tiesų, kuo toliau, tuo labiau lietuviai vertina kokybiškus kvepalus, labiau domisi naujienomis, tendencijomis. Anksčiau daugeliui buvo svarbu kvepėti, tačiau nesvarbu kuo. Dabar vis dažniau sutinku žmonių, kuriuos vadinu kvapomanais, į parduotuvę ateinančiais ne tik nusipirkti kvepalų, bet ir keistis informacija. Jie geba užuosti kvepalus, taip pat ir konkrečias kvapų natas, pasakoja, kokias emocijas ar prisiminimus jie pažadina. Džiaugiuosi, kad žmonės tampa vis labiau neabejingi kvepalams.

 

Kaip atskirti kokybiškus kvepalus nuo prastų?

Yra daug niuansų. Galbūt paprasčiausia atskirti iš paties kvapo. Jei pasipurškus užuodžiate sintetinius kvapus ar stiprų spirito kvapą, tai rodo, kad naudojate neoriginalius kvepalus arba pagamintus iš prastų sintetinių komponentų. Vardinius kvepalus galima atskirti iš jų buteliukų ar pakuočių detalių, tačiau reikia nemažai išmanyti, pavyzdžiui, ar originalių kvepalų šiaudelis turi būti tiesus ar lenktas. Taip pat galima atskirti iš kamštelio. Yra ir daugiau detalių, tačiau paprasčiausia atskirti pagal kvapą.

 

Tiesa ar mitas, kad nekokybiški kvepalai greitai išgaruoja?

Ne, netiesa. Dažniausiai padirbiniai arba žinomų kvepalų analogai laikosi kaip tik ilgai, nes juose daugiau spirito, kuris sulaiko kvapus. Originalūs kvepalai skirstomi į kelias grupes: tualetinis vanduo, parfumuotas vanduo, parfumas ir kt. Tualetinis vanduo laikosi trumpiausiai – kelias valandas, parfumas – iki 8 valandų. Kokybiški kvepalai, kurie pagaminti iš natūralų komponentų, gali kvepėti trumpiau, ypač jei sudėtyje yra silpnesnių kvapų natų, pavyzdžiui, gėlių ar vaisių. Jei gaminant kvepalus naudota ambra, šafranas, tokiu atveju jie intensyvesni ir ilgiau kvepia.

 

Papasakokite daugiau apie kvapų natas. Jas gali užuosti ir atskirti tik profesionalus parfumeris?

Paprastai kiekvienas pajunta kvapų natas, tik ne visi geba jas atskirti. Kvepalų natos skirstomos į viršutines, vidurines ir pagrindines. Viršutines pajuntame vos pasipurškę kvepalais. Praėjus valandai, jau jaučiame vidurines natas, o galiausiai atsikleidžia pagrindinės. Lengviausia pajusti ir identifikuoti viršutines natas, kurias dažniausiai sudaro vaisiai ar gėlės. Gana aišku, ar kvepaluose jaučiame jazminus ar rožes, citrusus ar saldesnius vaisius. Jei norime užuosti daugiau kvepaluose besislepiančių natų, turime lavinti uoslę.

 

Ar kaip profesionalė turite mėgti, vertinti visus kvapus bei kvepalus?

Turiu prisipažinti, kad yra kvepalų, kuriais pati nesikvėpinčiau, tačiau neatstumiu nė vieno kvapo, bandau labiau įsigilinti, priimti, prisipratinti. Pasipurškiu ant riešo, uostau, tyrinėju, ką užuodžiu. Diskutuoju su kolege ar klientais, ką jie užuodžia. Vėl prie tų pačių kvepalų grįžtu kitą dieną ar po savaitės, žiūriu, ar kas nors pasikeitė, gal tų kvepalų natos man suskambės naujai. Kaip profesionalė, turiu gebėti suprasti ir įvertinti visus kvepalus, net jei iš pirmo karto jie nepasirodė patrauklūs.

 

Tiesa, kad kvepalai veikia emocijas bei fizinę savijautą?

Kvepalai iš tiesų turi galios paveikti tiek emocinę, tiek fizinę būseną, tačiau šią mažiau. Visgi, jei kvepalai labai patinka, jais pasipurškęs gali pradėti net šokti – pakelia nuotaiką, pažadina geras emocijas, dovanoja energijos pliūpsnį, didina pasitikėjimą savimi. Jei kvapas nepatinka, jis gali sugadinti nuotaiką, suerzinti. Jei kvepaluose sumaišytas natų derinys asmeniškai netinka, gali atsirasti galvos svaigimas, net skausmas. Jei kvepalai neoriginalūs, juose pridėta daug sintetinių priedų, jautresniam, į alergiją linkusiam žmogui gali išberti odą toje vietoje, kur pasipurškė.

 

Egzistuoja universalūs, visiems (pa)tinkantys kvapai?

Visiškai universalių kvapų bei kvepalų nėra, bet dažnas renkasi tai, kas tuo metu ant bangos, kas populiaru, stipriai išreklamuota. Nuo 2017 m. vieni populiariausių kvepalų, kurie maloniai kvepia daugeliui, – parfumerio Maisono Franciso Kurkdjiano kvapų namų sukurti rytietiški kvepalai „Baccarat“, taip pat Tizianos Terenzi „Kirke“, „Xerjoff“ „Erba Pura“ ir kt. Šie kvepalai iš tiesų malonaus aromato, sukurti, kad patiktų visiems, todėl ir sulaukia milžiniško populiarumo. Taip pat klientų simpatijų neatsigina visa „Initio“ kvepalų linija.

 

Koks teisingas atsakymas į amžiną klausimą, ar galima dovanoti kvepalus?

Jei gerai pažįstate žmogų ir žinote jo skonį, o gal net konkrečius kvepalus, kurias mėgsta kvėpintis, tokiu atveju galima dovanoti ir kvepalus. Tačiau jei tiksliai nežinote, visuomet patariame įsigyti mūsų parduotuvės dovanų kuponą, kad žmogus galėtų pats išsirinkti patinkančius kvepalus. Geriau nerizikuoti, nes kvepalai – labai subjektyvus dalykas: kas patinka man, nebūtinai patiks kitam, ir atvirkščiai.

 

Iš kur atkeliauja kvepalai, kuriais prekiaujate?

Domėjimasis kvepalais, jų madomis bei naujausiomis tendencijomis – mano hobis. Nuolat kažko ieškau, žiūrinėju, todėl atsidarius socialinius tinklus ar įsijungus gūglo paieškos sistemą man visuomet meta su kvepalais susijusias reklamas, naujienas. Naujausių kvepalų ieškau specializuotose nišinių kvepalų parduotuvėse, vardinių kvepalų interneto puslapiuose, kur iškart pranešama apie jau pasirodžiusius arba netrukus išleidžiamus naujus kvepalus. Visuomet turiu pati pauostyti ir nuspręsti, ar verta juos vežtis į savo parduotuvę, ar jie bus paklausūs, ar tikrai patiks klientams.

 

Kuo ypatingi nišiniai kvepalai?

Vardiniai kvepalai, pavyzdžiui, „Dior“, „Chanel“, sukurti masinei prekybai, labiau universalūs. Nišiniai kvepalai kuriami konkretaus parfumerio, kuris turi savitą, su niekuo kitu nesupainiojamą braižą, todėl išskirtiniai, ypatingi.

 

Kiek turite kvepalų buteliukų? Skirstote juos į vasarinius ir žieminius?

Aš skirstau kvepalus: vasarą labiau norisi gaivesnių, lengvesnių kvepalų, o žiemą sodresnių, ryškesnių. Neseniai socialiniuose tinkluose savo sekėjų paklausiau, ar jie skirsto kvepalus į dieninius ir vakarinius, žieminius ir vasarinius. Beveik 90 procentų atsakė, kad neskirsto – kvėpinasi mėgstamais kvepalais ištisus metus ir nesuka galvos, kokiam metų ar paros laikui jie labiau tiktų.

Mano kolekcijoje, kuri stovi parduotuvėje, yra daugiau nei 120 skirtingų kvepalų buteliukų. Namuose turiu vos kelis. Vienas jų yra klasikiniai „Chanel“ „Coco Mademoiselle“. Jie vieni mano favoritų jau daugybę metų.

 

Kvepalai vis dar skirstomi į moteriškuosius ir vyriškuosius ar drąsiai galime skolintis vieni iš kitų?

Kvepalų skirstymas pagal lytį kadaise sugalvotas rinkodaros tikslais. Kuo toliau, tuo labiau vengiamas toks skirstymas, gaminama vis daugiau unisex kvepalų. Tikrai tas pats aromatas gali tikti tiek vyrui, tiek moteriai, atsižvelgiant į individualų skonį. Kai kurie vyrai mėgsta kvėpintis itin saldžiai, o kelios klientės prisipažino ilgus metus besiskolinančios kvepalus iš vyrų, nes mėgsta aštresnius, stipresnius. Nereikia bijoti atrasti mėgstamiausių kvepalų, kad ir kokios spalvos buteliuke jie būtų.

 

Kaip tinkamai kvėpintis?

Taisyklių yra apie 10, tačiau pagrindinės – dvi. Jei norite stipriai kvepėti, patartina kvepalus purkšti ant tų vietų, kur labiausiai jaučiamas pulsas: abipus kaklo, ant riešo ir vidinėje alkūnės linkio pusėje. Papurškus riešus, negalima jų trinti vienas į kitą, nes kvepalų molekulės nesusigeria į odą, bet pasklinda ore, todėl kvapas nebus juntamas ilgai. Geras būdas – įeiti į kvepalų debesį, t. y. papurkšti kvepalų virš savęs ir palaukti, kol krisdamos kvepalų molekulės padengs odą, plaukus, drabužius – kvepės ilgai, intensyviai.

Dar vienas patarimas: jei norite kvepėti intensyviai, kvėpinkitės vos išėjusios iš dušo. O jei dar kūną patepsite bekvapiu ar tokio paties aromato kaip kvepalai aliejumi, kvepėsite visą dieną.

 

Jei kvepalai labai patinka, jais pasipurškęs gali pradėti net šokti – pakelia nuotaiką, pažadina geras emocijas, dovanoja energijos pliūpsnį, didina pasitikėjimą savimi.

 

Laima Samulė