Viešnagės etiketas
2023-03-01 11:25Kelių dienų viešnagė ar savaitės trukmės atostogos svetimuose namuose – smagi, dvasiškai praturtinanti ir dažniausiai suartinanti patirtis. Viešnagė neapkars ir netaps našta namų šeimininkams žinant pagrindines svečiavimosi taisykles.
Svečiavimosi ypatumai
Mūsų kultūroje priimta apgyvendinti svečius pas save, jei yra sąlygos, užuot siūlius užsisakyti viešbučio kambarį ar išsinuomoti apartamentus. Svečias sutaupo pinigų už apgyvendinimą ir gauna galimybę pabendrauti su seniai matytais giminaičiais ar bičiuliais. Tai nereiškia, kad svetimuose namuose galima elgtis kaip panorėjus. Priešingu atveju kvietimas paviešėti bus pirmas ir paskutinis. Pristatome vienuolika dalykų, kurių geriau nedaryti apsistojus pas gimines ir draugus. Atskleisime populiariausias nemandagių svečių klaidas ir pasiūlysime, kaip jų išvengti.
Nebūkite… svečiu
Jei geros širdies žmonės įsileido į savo namus, gerbkite jų svetingumą ir dosnumą. Stenkitės nesudaryti papildomų keblumų viešėdami, nes, tikėtina, šeimininkai ir taip stengėsi sukurti komfortą bei patogumą. Neužimkite daug erdvės ir netrukdykite sklandžiam šeimos gyvenimui. Jeigu paskyrė atskirą kambarį, jame, o ne bendroje erdvėje, laikykite lagaminus ir kitus asmeninius daiktus. Rūpinkitės švara lyg būtumėte savo namuose ir nesielkite lyg viešbutyje, kur tvarką palaiko personalas. Atėję iš lauko nusiaukite batus, pasinaudoję vonios kambariu nepalikite šlapių rankšluosčių ant grindų, nedėkite puodelio ar taurės su gėrimu ant paviršiaus, ypač stiklinio, be padėkliuko. Taupykite elektrą ir vandenį, kad po viešnagės šeimininkų neišgąsdintų padidėjusios sąskaitos.
Neįkyrėkite šeimininkams
Gyvenimas viename name ar bute nereiškia, kad turite visą laiką leisti kartu lyg sulipę. Bendravimas tik dėl mandagumo galiausiai pradeda varginti ir erzinti. Atminkite, kad šeimininkai tikriausiai turi savų reikalų, kurie nelaukia, ir laikosi įprastos dienotvarkės. Retkarčiais atsiribokite ir pasišalinkite iš bendrų patalpų. Eikite į savo kambarį pamiegoti, paskaityti knygą, panaršyti internete. Išeikite pasivaikščioti po rajoną. Dar geriau – skirkite dieną lankytinoms vietoms. Pasiūlykite draugiją šeimininkams, tačiau palikite atsitraukimo galimybę. Galite sakyti: „Šiandien ruošiuosi apžiūrėti senamiestį. Jei norite, kviečiu vykti drauge. Tik, prašau, nekeiskite savo planų dėl manęs. Žinau, kad esate užimti.“ Toks elgesys padės išlikti mandagiems, tačiau suteiks erdvės pailsėti, kad vakare vėl galėtumėte bendrauti.
Nesisavinkite automobilio
Jei šeimininkai sutinka, kad paviešėtumėte namuose, nereiškia, kad siūlo pavėžėjo paslaugas ar net savo automobilį. Nesitikėkite, kad žmonės vežios po apylinkes, teiks gido paslaugas arba užpils degalų baką ir įteiks raktelius savarankiškoms kelionėms. Žinoma, gali būti, jog šeimininkai apdovanos dėmesiu ir net pasiims atostogas jums viešint. Bet nesitikėkite tokio paslaugumo kaip savaime suprantamo. Net jei žmonės siūlo pasinaudoti automobiliu, etiška atsisakyti. Išsinuomokite transporto priemonę, išsikvieskite taksi ir patys padenkite visas keliones išlaidas. Nebūkite papildoma finansine našta šeimininkams, kurie apgyvendino nemokamai.
Nesikiškite į šeimos reikalus
Atminkite, kad viešite svetimuose namuose, todėl gerbkite šeimininkų laiką, nuosavybę ir šeimos taisykles. Nekritikuokite interjero, elektros įrangos, automobilio, nesiskųskite lovos čiužiniu ar kaimynais, kurie kaip tyčia daro remontą. Nepeikite maisto, jei jis – ne jūsų skonio. Neapkalbėkite bendrų pažįstamų. Venkite auklėti svetimus vaikus. Susilaikykite nuo patarimų, kurių niekas neprašo ir nelaukia. Remiantis etiketo taisyklėmis, pravartu vengti trijų subtilių pokalbio temų apie finansus, religiją ir politiką. Išsiskyrus nuomonėms gali kilti arši diskusija, kuri paliks nemalonų kartėlį. Jei šeimininkai paprašys pabūti su jų vaikais, kol jie užsiėmę, sutikite, tačiau neviršykite svečio įgaliojimų, pavyzdžiui, nemokykite to, kam nepritaria tėvai.
Neviešinkite asmeninių detalių
Virtualioje erdvėje verda aktyvus gyvenimas, panašiai kaip realybėje. Daugelis skuba įamžinti akimirkas, pasidalinti su draugais patikusiais dalykais. Svečiuodamiesi nepamirškite, kad esate ne viešoje vietoje, o kitų žmonių asmeninėje erdvėje. Gerbkite jų privatumą. Gali patikti kiemo apželdinimas, tapetai svetainėje, vaišių stalas, dovanos, šeimininkų šuo ar mielas katinas, tačiau negalite jų fotografuoti, filmuoti ir platinti vaizdo medžiagą virtualioje erdvėje. Ši taisyklė taip pat galioja visiems žmonėms – šeimininkams ir likusiems svečiams. Norėdami išsitraukti telefoną paklauskite, ar niekas neprieštarauja, jei fotografuosite ar filmuosite. Neverksite jaustis nepatogiai. Neįkalbinėkite bendram kadrui, ypač surežisuotam, jei esate kompanijoje tik vienas aktyvus socialinių tinklų vartotojas, o kiti asmenys nelinkę viešinti asmeninių detalių.
Nepiktnaudžiaukite svečio teisėmis
Net jei viešėsite 1–2 dienas, stenkite būti naudingi ir paslaugūs. Paklauskite, kuo galite padėti buityje. Sulaukę neigiamo atsakymo, nemanykite, jog turite sėdėti sudėję rankas. Parodykite iniciatyvą ir prisijunkite prie veiklos, kuria užsiima šeimininkai, pavyzdžiui, plaukite indus kriauklėje ar pakraukite indaplovę, sudėkite panaudotus rankšluosčius į skalbyklę. Po valgio nuvalykite stalą ir pašluokite grindis. Vykite į prekybos centrą apsipirkti. Pasiūlykite pagaminti vėlyvus pusryčius arba vakarienę. Jei šeimininkai dirba, atlikite už juos buities darbus. Prieš tai įsitikinkite, kaip veikia elektros prietaisai, kur laikomos valymo priemonės, maisto produktai, kur artimiausia parduotuvė ir pan. Mandagu ištiesti pagalbos ranką ir palengvinti namų ruošą. Jei svečiuojatės ilgai, bent kartą pakvieskite šeimininkus pavalgyti restorane ir apmokėkite sąskaitą.
Nesikniskite po daiktus
Jei liekate namuose vieni, atsispirkite pagundai šnipinėti, kas sudėta spintose ir komodose, ką šeimininkai saugo miegamajame. Buvimas svečiu nesuteikia prieigos prie visų asmeninių daiktų, kurie laikomi toliau nuo akių. Galima atvirai pasidžiaugti nuotraukomis ant sienos ar lentynos, bet nevalia ieškoti šeimos albumų. Nemandagu kuistis vonios spintelėse, naudotis svetimomis kūno priežiūros priemonėmis, kosmetika, kvepalais. Pirmiausia paklauskite savęs, ar jums reikia, ar norite naudoti ką nors, kas priklauso šeimininkams. Jei kažko prireikė, pavyzdžiui, vaistų, plaukų feno, lygintuvo, paprašykite šeimininkų, bet neieškokite patys. Atminkite, kad namuose gali būti įrengtos filmavimo kameros, tad šnipinėjimas bus pastebėtas.
Neslėpkite nuostolių
Kartais nepavyksta išvengti nuostolių, dėl kurių nesmagu ir gėda. Užuot slėpę arba apsimetę, jog nieko neįvyko, kuo greičiau praneškite šeimininkams apie netyčinę žalą. Skubiai imkitės veiksmų ištaisyti situaciją, sumažinti poveikį. Sąžiningai vertinkite savo veiksmus, atsiprašykite, atlyginkite nuostolius. Sudaužėte taurę? Neslėpkite šukių po kilimu. Prisipažinkite, o kitą dieną nupirkite visą rinkinį. Išpylėte ant baldų raudonojo vyno? Skubiai praneškite šeimininkams ir padėkite išvalyti. Sugadinote kavos aparatą? Padenkite taisymo išlaidas. Pametėte paskolintą lietsargį? Internetu užsakykite naują. Kambaryje nuvertėte toršerą ir nesilaiko gaubtas? Galite paremti ir palikti, tačiau šeimininkai sužinos, kai tvarkys namus ir pajudins stovą. Geriau išsyk pasakyti tiesą, gal net kartu pasijuokti, nei slapukauti ir meluoti.
Nevažiuokite netikėtai
Staigmenos džiugina, tačiau tik ne tada, kai svečiai įgriūna į namus nelauktai ir neplanuotai. Prieš viešnagę būtinai pasikalbėkite su šeimininkais, kad įsitikintumėte, jog jūsų apsilankymas pageidaujamas. Sutarkite atvykimo ir išvykimo datą, preliminarų planą. Iš anksto numatykite, ką veiksite: visą laiką leisite namuose, lankysite artimiausius objektus ar kasdien keliausite vis kitur. Koks šeimininkų užimtumas? Jūsų viešnagės metu jie dirbs įprastu krūviu, nuotoliniu būdu ar atostogaus? Paklauskite, ar reikia ką nors atsivežti su savimi. Ne kiekvienuose namuose pakanka paklodžių, pagalvių, rankšluosčių. Jei skrendate lėktuvu ar važiuojate traukiniu, būtinai aptarkite, kaip atvyksite į galutinį tašką. Netikėtas skambutis „Labas. Aš jau tavo mieste. Atvažiuok manęs pasiimti“ – įžūlus būdas pradėti viešnagę.
Nevykite tuščiomis rankomis
Svečiuodamiesi parodykite mandagumą ir dėkingumą šeimininkams. Vienas paprasčiausių būdų palaikyti gerus santykius – įteikti dovanų. Ši taisyklė galioja ne tik keliaujant per šventes ar gimtadienio proga. Įprasta atvesti šeimininkams lauktuvių iš savo miesto ar šalies. Tipiškos svetingumo dovanos – gėlės, vynas, šokoladas, naminiai skanėstai, dekoratyviniai rankšluosčiai, kvapiosios žvakės. Smagu atvežti gimtąjį regioną ar tautą simbolizuojančių dalykų: gintaro suvenyrą, sūrio, alaus, saldainių dėžę. Kuo labiau suasmeninta dovana, tuo labiau džiaugiasi gavėjas. Pagalvokite, ką šeimininkai kolekcionuoja, kokie pomėgiai? Gal jie pasiilgo lietuviškos duonos rūšies, kokios negalima gauti svetur, ir ūkininko išrūkytų lašinių?
Nepalikite netvarkos
Išvažiuodami sutvarkykite kambarį, kuris buvo jūsų prieglobstis viešint. Išvykdami nuvilkite patalynės užvalkalus, palikite sulankstytus prie kambario durų arba nuneškite prie skalbyklės. Surinkite savo daiktus ir šiukšles, ypač asmeninės higienos (ausų krapštukus, vatos diskelius ir pan.). Jei turėjote atskirą vonios kambarį, nepalikite nešvarių rankšluosčių, tuščių ritinių nuo tualetinio popieriaus, kriauklėje įstrigusių plaukų ir kitų matomų nešvarumų. Viešėdami ilgai paprašykite šeimininkų duoti buitinės chemijos priemonių ir išvalykite sanitarinį mazgą. Niekada neapsikiaulinkite taip, jog vėliau būtų gėda žiūrėti žmonėms į akis.
Nepamirškite padėkoti
Yra daugybė būdų, kaip parodyti šeimininkams dėkingumą. Pirmiausia kalbėkite nuoširdžiai, šiltai, žiūrėdami į akis. Viešėdami dažnai kartokite tris stebuklingus žodžius „Prašau. Ačiū. Atsiprašau.“ Grįžę namo nepamirškite, kad vis dar galite prisiminti svečiuojantis patirtas emocijas. Parašykite šeimininkams žinutę arba elektroninį laišką, paskambinkite ir praneškite, jog sėkmingai atvykote namo. Jeigu viešėdami fotografavote, išrinkite vieną gražią bendrą nuotrauką, atspausdinkite ir ranka parašykite tradicinį laišką su padėkos žodžiais. Galite išsiųsti siuntą su mielomis smulkmenėlėmis, kurios primins kartu praleistą laiką, pavyzdžiui, šiltas kojines, arbatų rinkinį, vonios burbulus. Nepalikite be dovanų šeimininkų vaikų. Atminkite, kad malonus, mandagus, korektiškas svečias – visada laukiamas.
Autorius Jurgita Ramanauskienė