Kojų sunkumas, nuovargis, patinimas ar net skausmas, išryškėjusios venos – simptomai, aiškiai išduodantys venų varikozę. Dauguma vis dar įsitikinę, kad tai estetinė problema, visgi jos keliamas pavojus daug rimtesnis!

 

Aktuali problemaVaricose,Veins,Concept.,Swelling,And,Pain,In,Female,Legs.,Vascular

 

PSO duomenimis, su venų varikoze susiduria 30–40 % suaugusių žmonių. Moterys dažniau nei vyrai. Liga nustatoma maždaug 40 % moterų ir 17 % vyrų. Tikslių duomenų, kiek žmonių su šia problema susiduria Lietuvoje, nėra, bet skaičiuojama, kad kas šeštas gyventojas. Deja, bet atvejų skaičius auga, o pacientų amžius jaunėja. Nors įprastai venų varikozė vargina vyresnius žmones, pasitaiko net ja sergančių paauglių.

 

Dažnai paveldima

 

Venų varikozė išsivysto, kai venų vožtuvėliai nebesugeba tinkamai funkcionuoti ir venose ima didėti kraujospūdis, dėl kurio minėti vožtuvai dar labiau pažeidžiami. Atsiranda kraujo sąstovis, venos plečiasi, susidaro poodiniai jų mazgeliai, pamažu sandarumą praranda iki tol sveiki buvę venų vožtuvai ir liga progresuoja. Nors venų varikozė gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje, dažniausiai atsiranda kojose.

 

Ligos priežastys gali būti įvairios, tačiau per 80 % atvejų tai susiję su paveldėjimu. Jeigu vienas iš tėvų sirgo lėtiniu veninės kraujotakos nepakankamumu, rizika, kad sirgsite ir jūs, siekia net 50 %. Jei sirgo abu, ji padidėja net iki 80 %. Riziką papildomai didina stovimas ar sėdimas darbas, antsvoris, per mažas fizinis aktyvumas.

 

Kreipiamasi per vėlai

 

Dažniausiai į gydytojus kreipiamasi tik tada, kai kojos jau išraizgytos aiškiai matomų venų ar net jų mazgelių. Deja, tai jau progresavusi ligos stadija, kai išvengti komplikacijų daug sunkiau. Kreiptis į gydytojus reikėtų tuomet, kai atsiranda pirmieji venų varikozės simptomai: kojų nuovargis, sunkumas, tinimas, naktinis mėšlungis. Pirminės ligos stadijos gydymas daug lengvesnis ir efektyvesnis. Beje, jei tarp artimų giminaičių būta sirgusių venų varikoze, rekomenduojama profilaktiškai tikrintis venas nelaukiant pirmųjų varikozės simptomų.

 

Gydyti būtina!

 

Negydant apie 20 % atvejų venų varikozė komplikuojasi į sunkius sutrikimus: atsiranda trofinių opų, aplinkinių audinių pakitimų, kaupiasi skysčiai, gresia kraujagyslių sienelių uždegimas, giliųjų venų trombozė, net kraujo užkrėtimas ir mirtis.

 

Gydymas įprastai kompleksinis. Liga stabdoma taikant kompresinę terapiją. Kartu gali būti taikomas gydymas medikamentais. Jie pristabdo lėtinio veninio kraujotakos nepakankamumo progresavimą, tonizuoja kraujagyslių sieneles. Pastebėta, kad gydant lėtinį venų nepakankamumą terapinį poveikį turi ir augalinės medžiagos, ypač flavonoidai. Prie flavonoidų grupės priskiriami diosminas ir hesperidinas – medžiagos, dažniausiai aptinkamos citrusiniuose vaisiuose. Tyrimais nustatyta, kad šiuos flavonoidus vartojant kartu, poveikis būna geresnis nei kiekvieno jų atskirai. 2018 m. atliekant sisteminę apžvalgą ir metaanalizę nustatyta, kad mikronizuota išgryninta flavonoidų frakcija yra efektyvi mažinant kojų skausmą, sunkumą ir patinimą (47–65 %), mėšlungį (49 %), tirpimą (55 %), odos pokyčius (82 %), deginimo, kulkšnies patinimo požymius ir pan.

 

Esant sunkiai ligos stadijai gali prireikti invazinio gydymo. Operuoti varikozines venas galima dviem būdais. Chirurginiu atviru arba minimaliai invaziniu, naudojant lazerį. Pastarasis metodas labiau tausojantis, tačiau ar jį galima taikyti, sprendžia gydytojas, kraujagyslių būklę įvertinęs ultragarsu.

 

Kaip apsisaugoti?

 

Sumažinti riziką susidurti su venų varikoze galima:

 
  • Palaikant optimalų svorį. Kojų venų varikozė dažnai susijusi su nutukimu, todėl svarbu sekti kūno svorį ir nedelsti atsikratyti nereikalingų kilogramų. Tyrimai rodo, kai KMI siekia 25–29,9, grėsmė susirgti venų varikoze išauga 50 %. Jeigu KMI viršija 30, rizika padidėja trigubai.
  • Vengiant ilgo stovėjimo. Jeigu jo reikalauja darbo specifika, svarbu reguliariai daryti pertraukėles, jų metu vaikščioti, mankštinti kojas, galima kelias minutes sėdėti pakėlus jas aukščiau širdies lygio, švelniai pamasažuoti.
  • Mūvint kompresines kojines. Jos rekomenduojamos dirbantiems stovimą darbą, kasdien patiriantiems didelį fizinį krūvį, ypač kai jo daugiausia tenka kojoms, nėštumo metu, ypač trečiame trimestre, ir varginant kojų sunkumui, tinimui.
  • Vartojant specializuotus maisto papildus. Jeigu turite didesnę riziką susidurti su kojų venų varikoze, gali pagelbėti maisto papildų, kurie stiprina kraujagysles ir gerina kraujotaką, vartojimas.

 

Autorius Jūratė Survilė