Smagu dėvėti taškeliais margintus rūbus ir aksesuarus, nes jie bet kokiam įvaizdžiui suteikia grafikos, dinamikos, optinės apgaulės. Dažnai naudojami norint atitikti romantinį ar klasikinį stilių. Ar žinojote, kad šimtmečius gyvuojantis taškelių ornamentas siejamas su čekų liaudies šokiu – polka?

 

Istorinė chronologijaTwo,Fashion,Model,Brunette,Hair,Wear,Green,Brown,Dots,Silk

 

Iki 1700-ųjų. Senovės Azijos, Afrikos, Indijos, Artimųjų Rytų kultūros naudojo primityvias audinių dažymo technikas, kuriomis išgaudavo taškelius. Japonijoje shibori metodas gyvuoja daugiau kaip 760 metų. Štampuojant specialiu antspaudu ant tamsios tekstilės kuriama taisyklinga mozaika ar išcentriniai žiedai, panašūs į pienės pūkus. Toks marginimas padėjo neturtingiems valstiečiams atnaujinti senus drabužius, užmaskuoti dėmes. Vėliau shibori technika pradėta dažyti prabangius audinius, pavyzdžiui, šilką kimono kostiumams siūti. XII a. Afrikoje audinius margindavo fermentuotu purvu, nuo kurio likdavo nenuplaunamų žymių. Senovės Indijoje išrasta dažymo technika batika, kurioje naudojamas vaškas. Australijos aborigenai šimtmečiais kūrė savotišką vaizduojamojo meno žanrą – taškinius paveikslus. Šis marginimas reiškė magiją, vyrų vaisingumą, sėkmingą medžioklę.

 

1700-ieji. Ilgą laiką Europoje taškeliai kėlė neigiamas emocijas, nes sieti su nešvara, buboniniu maru, raupais. 2–3 spuogai ar dėmės ant kūno laikyti mirtinos ligos požymiu. Apie 1760 m. Europoje prasidėjo pramonės revoliucija, dėl kurios atsirado daug technikos stebuklų, tarp jų – audimo mašinos. Pirmoji įranga buvo nesudėtinga, todėl negalėjo sukurti tekstilėje simetriškų apskritimų. Siuvimo mašina išrasta 1790 m. Taip pavyko mechanizuoti procesą, pasiekti idealiai apvalią formą ir simetrišką išdėstymą. Vakarų pasaulyje taškelių raštai tekstilėje išpopuliarėjo tik XIX a.

 

1800-ieji. Šiuo laikotarpiu susiformavo rašto pavadinimas, kuris išvertus iš anglų kalbos (polka dots) reiškia polkos taškelius. Manoma, kad siejamas su čekų liaudies šokiu – ritmiškais ir linksmais žingsneliais, atliekamais poroje. 1840–1860 m. Europoje šis šokis buvo toks populiarus, jog tapo prekės ženklu. Sukurtas polkos pudingas, polkos petnešos, tačiau šioms prekėms pavadinimas neprigijo, priešingai nei taškeliams. Anglakalbėse šalyse raštas vis dar vadinamas polkos taškeliais, nors yra įvairių atmainų. Juodi taškeliai ant balto tiulio vadinami šveicariškais, monetos (talerio) dydžio – vokiškais. JAV terminas pirmą kartą paminėtas 1857 m. moterų gyvenimo būdo žurnale „Godey‘s Lady‘s Book“ aprašant vasarišką muslino skarą.

 

1900-ieji. Taškelių manija nuvilnijo iki Amerikos žemyno. 1926 m. grožio konkursą „Mis Amerika“ laimėjo Norma Smallwood (pirmoji čiabuvių moteris), kurį bikinio pasirodymo metu dėvėjo taškeliais margintą maudymosi kostiumėlį. Po dvejų metų raštas debiutavo TV ekranuose ir papuošė vaikų animacinio filmuko veikėją Pelytę Minę. 1935 m. jos sijonėlis buvo su geltonais, nuo 1941-ųjų – raudonais taškeliais. Nors vėliau V. Disnėjus nusprendė atsisakyti margumo, nes jį buvo sunku animuoti, ikoninis taškuotas sijonėlis liko nupieštas nejudančiose nuotraukose. 1947 m. taškeliai prigijo flamenko šokėjų kostiumuose. Šis įvaizdis tapo tramplynu į tuometinių kino, muzikos žvaigždžių garderobą. 1954 m. geriausiai parduodama dizainerio Christiano Dioro įvaizdžio „New Look“ versija taip pat buvo taškuota. Kitais metais Hubertas de Givenchy pristatė suknelę, kuriai panaudojo modernesnį raštą – baltus taškelius juodame fone.

 

Raštą dievino pasaulinės stiliaus ikonos, tokios Marilyn Monroe, Twiggy ir Goldie Hawn. Jų pėdomis sekė princesė Diana (dėvėjo taškuotą suknelę pasirodydama ant gimdymo namų slenksčio su pirmagimiu) ir aktorė Julia Roberts (įvaizdis filme „Graži moteris“ kopijuojamas iki šių dienų). Šiuo laikotarpiu rašteliai prigijo kaip romantinio stiliaus požymis, seksualumo ir motinystės dermė.

 

2000-ieji. Dar 1940 m. „Los Angeles Times“ rašė: „Galite sustabdyti savo madistės gyvenimą ties taškuota linija, ir niekada to nepasigailėsite.“ Taškelių visada galima pamatyti ant podiumų, kai garsiausi pasaulio dizaineriai pristato pavasario ir vasaros kolekcijas. Mados namus „Dolce&Gabbana“ galima laikyti uoliausias šio rašto ambasadoriais. Nuo jų menkai atsilieka „Gucci“, „Armani“, „Marc Jacobs“, „Balmain“, „Versace“.

 

Juodos ir baltos spalvų deriniai atstovauja klasikai, tačiau šiuolaikinėje madoje laukiami bet kokie eksperimentai. Siekiant atitolti nuo hiperbolizuoto moteriškumo pinup girl įvaizdyje, taškeliai papildo gatvės, sportinį, avangardinį stilių. Jie derinami su grubiomis faktūromis, aštriomis formomis ir androgeniška išvaizda. Kontrastas – mergaitiškas, nerūpestingas, koketiškas raštas ir struktūrizuota apranga – simbolizuoja tvirtą, išmintingą, ambicingą, tačiau geros širdies, rūpestingą, jautrią asmenybę. Ne veltui smulkius taškelius mėgsta moterys, besisukančios versle ir politikoje.

 
Nors gali atrodyti, kad taškeliai – žmogaus sukurtas raštas, tai netiesa. Gamtoje apstu taškuotų pavyzdžių: perlinių vištų plunksnos, gepardų ir elnių jauniklių kailis, boružėlės, drugeliai, raudonosios musmirės kepurėlė… Taškelių pavyzdžiu galima laikyti net žvaigždėtą dangų.
 

Įvaizdžių kartoteka

 

Raštų dydis. Stilistai rekomenduoja paisyti savo kūno proporcijų. Kuo aukštesnė ir stambesnė moteris, tuo didesni turėtų būti apskritimai – nuo graikinio riešuto iki arbatinės lėkštutės. Reikėtų orientuotis pagal ištiesto delno plotį. Smulkaus kūno sudėjimo ir neaukštoms dera rinktis smulkius apskritimus – nuo graikinio riešuto iki adatos kilpelės. Jei veido bruožai – apvaloki, o figūra – smėlio laikrodis ar putli, geriau nemaišyti skirtingų raštų. Moteriai, kuri apdovanota išraiškingomis linijomis (įkypos akys, aukšti antakiai, skruostikauliai, plačios ar širdelės formos lūpos, aštrus smakras), verta išbandyti skirtingas kombinacijas (taškeliai su langučiais, linijomis) ir kurti dramatiškus įvaizdžius.

 

Spalvų ir faktūrų paletė. Saugiausias ir laiko patikrintas variantas – juodi taškeliai baltame fone. Tačiau šis duetas puošia moteris, kurių gymis – kontrastingas (tamsūs plaukai, šviesi oda). Lietuvaitėms, kurių dauguma yra tamsios blondinės šviesiu veidu, rekomenduojama rinktis baltą foną ir ryškių spalvų – žalios, mėlynos, rožinės, raudonos – taškelius. Labiausiai dera šiuolaikiški rūbai – laisvo, o ne prigludusio silueto, labiau vyriški modeliai. Žinoma, atkartojant flamenko stilių pasiteisina raukiniai, sluoksniavimas ir pūstos rankovės. Taškeliai – dinamiškas ir akis varginantis raštas, todėl reikėtų vengti papildomos stimuliacijos: blizgių faktūrų, kutų, pridėtinių detalių (kišenių, raištelių ir pan.).

 

Nuo galvos iki kojų. Monochrominį įvaizdį lengviausia sukurti iš suknelės (kostiumo, kombinezono), batelių ir rankinės. Galima rinktis elegantišką versiją ir apsiriboti vienu fonu, tačiau skirtingų dydžių taškeliais, pavyzdžiui, rūbas margintas didesniais, o aksesuarai – smulkiais ornamentais. Drąsiausioms verta pabandyti derinti artimus raštus, kuriuos vienija įvaizdžio spalvos. Štai prie baltos su raudonais taškeliais suknelės tinka raudoni su juodais taškeliais bateliai bei juoda su baltais taškeliais rankinė. Kadangi nėra paprasta rasti margų drabužių ir aksesuarų, tenka improvizuoti ir dažyti savarankiškai. Taškelių mada skatina prisiminti amatus, kuriais naudojosi senovės Afrikos ar Azijos gentys. Prireiks specialiai tekstilei skirtų dažų ir teptukų rinkinio.

 

Optinė apgaulė. Kuriant derinius su taškuotais elementais, reikia laikytis principų, panašių į ryškias spalvas. Margi audiniai kausto žvilgsnį, todėl jais dera akcentuoti gražiausias kūno vietas ir jokiu būdu negretinti prie probleminių. Pavyzdžiui, kriaušės figūros atstovėms labai tinka taškuotos palaidinės, t. y. viršutiniai drabužiai, tačiau reikėtų vengti raštuotų sijonų ir kelnių. Moterims, kurių siluetas primena apverstą trikampį ar obuolį, tinka priešingas derinys – vienspalvis viršus ir taškuota apačia. Norit pabrėžti juosmenį (smėlio laikrodžio, stačiakampio figūros savininkėms), patariama dėvėti susiaučiamą taškuotą palaidinę ar suknelę.

 

Smagus akcentas. Toms, kurios nedrąsiai prisijaukina taškelius, raštą užtenka naudoti kaip aksesuarą. Puošia net vienas vienintelis akcentas – originalūs bateliai ar stilinga rankinė. Jei nežavi mintis užpildyti garderobą taškeliais, galima rinkti šalikėlių ir skarelių kolekciją. Padabinus kaklą, plaukus ar biuro portfelio rankeną, įvaizdis atrodys reprezentatyvus, autentiškas ir nenuobodus. Gatvės madų sekėjoms patariama leisti į eksperimentus ir komponuoti nesuderinamas priešingybes, pavyzdžiui, šilkinius taškuotos pižamos marškinius ir džinsus, pūstą taškuotą sijoną ir odinį korsetą, taškuotą per liemenį įimtą suknelę ir vyrišką švarką, griežtą kostiumėlį ir taškuotas pėdkelnes.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė