Lietuvos gyventojams, nusprendusiems prisijungti prie Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos, valstybė skiria finansinę paramą – jie gali pasinaudoti kreditais su lengvatinėmis palūkanomis. 

 

DJI_0333

 

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

Renovacijos metu įsidiekite energinį efektyvumą didinančias priemones: pertvarkykite ventiliacijos ar rekuperacijos sistemas, apšiltinkite stogą bei išorines namo sienas, pertvarkykite arba pakeiskite šildymo ir karšto vandens sistemas ir kt. Šių priemonių dėka jūsų daugiabutis pasieks ne mažesnę kaip C energinio naudingumo klasę, sutaupys bent 40 proc. šildymui reikalingų energijos sąnaudų. Pasiekus šiuos rodiklius, valstybė jums kompensuos 30 proc. išlaidų.

 

Jeigu renovacijos metu gyvenamajame namu įrengsite atskirą arba modernizuosite esamą neautomatizuotą šilumo punktą, įrengsite balasinius ventilius ant stovų ir (ar) pertvarkysite arba pakeisite šildymo sistemą butuose ar kitose patalpose, įrengdami individualios šilumos apskaitos prietaisus ar daliklių sistemą ir (ar) termostatinius ventilius, jums bus suteikta dar 10 proc. parama. Nepamirškite, kad visiems daugiabučius atnaujinantiems gyventojams valstybė 100 proc. kompensuoja projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros vykdymo išlaidas.

 

Kada renovacijos išlaidos padengiamos 100 proc.?

 

Nors valstybės parama reikšminga kiekvienam iš mūsų, asmenys, turintys teisę gauti kompensaciją už šildymą, kartais neišgali padengti išlaidų už renovuotą daugiabutį. Atsižvelgiant į tai, daliai jų valstybė suteikia 100 proc. paramą.

 

„Šiems butų savininkams yra padengiamos visos projekto parengimo, statybos techninės priežiūros išlaidos, taip pat paskolos ir palūkanų išlaidos. Tiesa, norėdami išlaikyti teisę į šildymo kompensaciją ir gauti paramą būsto atnaujinimui, asmenys privalo dalyvauti namo atnaujinimo procese ir jam pritarti“, – teigia Pastatų energinio taupumo departamento patarėja Gintarė Burbienė.

 

Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjo Tomo Kavaliausko, nuo šių metų didesnė dalis gyventojų gali dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje nemokamai. Teisė į kredito, paimto daugiabučio namo renovacijai, ir palūkanų apmokėjimą tiesiogiai susieta su asmens teise į būsto šildymo išlaidų kompensaciją. Siekiant sumažinti finansinę naštą nepasiturintiems gyventojams dėl padidėjusių šilumos ir energijos kainų, nuo 2022 m. pradžios sudarytos palankesnės sąlygos gauti būsto šildymo išlaidų kompensaciją – du kartus padidintas valstybės remiamų pajamų (VRP) dydis, nevertinamas asmens turimas turtas.

 

„2022 m. I ketv. vidutiniškai per mėnesį būsto šildymo išlaidų kompensacijas gavo apie 158 tūkst. gyventojų, tai yra maždaug 66 proc. daugiau, nei pernai tokiu pat metu. Iš jų, beveik 17 tūkst. kartu gavo ir 100 proc. kompensaciją už renovacijos paskolą bei palūkanas. Išlaidos šildymo kompensacijoms sudarė apie 22 mln. Eur, o būsto renovacijos paskoloms ir palūkanoms – 1,8 mln. eurų“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ministrės patarėjas Tomas Kavaliauskas.

 

Įgyvendinus šiuos pokyčius teisę gauti kompensacijas už šildymą, o tuo pačiu ir dalyvauti renovacijoje nemokamai, įgijo ir dalis vidutines pajamas gaunančių šalies gyventojų.

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB

 

Parama alternatyviai energijai

 

Renovacijos metu gyventojai gali tapti mažiau priklausomi nuo išorinių energijos tiekėjų ir prisidėti prie klimato kaitos mažinimo.

 

Kaip? Jums tereikia įsidiegti alternatyvius energijos šaltinius, kurie namui pagamins energiją šilumai arba karštam vandeniui, o valstybė suteiks papildoma 30 proc. paramą.

 

zenklas_2015 04 13

 

Lengvatinės sąlygos pasiskolinti

 

Gyventojams sudaromos ir lengvatinės sąlygos pasiskolinti modernizacijos išlaidoms padengti. Pirmus 5 metus šio kredito metinė palūkanų norma neviršys 5 proc., o paskolai nėra taikomi jokie papildomi mokesčiai.

Gyventojams suteikiama ir galimybė paskolą, ar jos dalis, grąžinti anksčiau sutartyje numatyto laiko, netaikant jokių papildomų mokesčių. Taip pat butų savininkai paskolos gražinimą ir palūkanų mokėjimą gali ir atidėti, t. y. paskolą pradėti grąžinti tik pabaigus visus rangos darbus bei gavus valstybės paramą.

Daugiau informacijos nemokama telefono linija 8 614 99699.