Mados tendencijos keičiasi kas sezoną, o geras skonis išlieka visada. Tad stilistai vienbalsiai patikina, jog brangiau mokėti verta už klasikinio kirpimo drabužius ir prie daugelio įvaizdžių derančius aksesuarus. Būtent tokių daiktų verta ieškoti per didžiuosius išpardavimus. Mat tuomet pavyks vienu šūviu nušauti du zuikius – kokybiškų rūbų pavyks įsigyti su nuolaida ir juos dėvėti kelis sezonus ar net dešimtmetį.

 

Universalios kokybės taisyklėsHappy,Woman,Stands,In,A,Fashion,Store,,Carefully,Choosing,Clothing

 

Kiekvieno žmogaus spinta, kaip ir jis pats, yra unikali. Visgi yra siluetų ir stiliaus elementų, kurie tinka visiems be išimties. Tai paprasti vienspalviai medvilniniai marškinėliai, džinsai, švarkas ir universalūs aukštos kokybės aulinukai. Stilistai prieš keliaujant apsipirkti rekomenduoja atidžiai peržiūrėti savo drabužius ir įvertinti, kurie jų dėvimi dažniausiai ir geriausiai dera su visais kitais. Būtent tie rūbai yra vadinamoji kasdienė uniforma, ištraukiama tuomet, kai „nėra ką apsirengti“. Jie puikiai atspindi kasdienius poreikius ir gyvenimo būdą. Tad šis komplektas yra garderobo pagrindas ir jam nereikėtų taupyti. Renkantis bazinio garderobo drabužius svarbu atkreipti dėmesį į audinių kokybę. Kuo jie natūralesni, tuo maloniau bus dėvėti. Natūralus audinys, pavyzdžiui, gryna medvilnė ar bambukų pluoštas su trupučiu elastano, puikiai skalbiasi ir neištįsta. Tuomet palaidinės ar sijonai tarnauja ilgiau. Kitas svarbus aspektas – siūlės ir sagos. Kokybiškai pasiūto drabužio siūlės būna dvigubos, užlenktos, be atirusių kraštelių, sagos įsiūtos tvirtai, o jų kilpos – papildomai apsiūtu krašteliu. Tokios detalės, kurių atidžiai netyrinėjant beveik neįmanoma pamatyti, leis drabužiui išlaikyti savo formą. Renkantis kiek brangesnius ir aukštesnės kokybės drabužius derėtų įvertinti spalvas bei raštus. Gali atrodyti, kad saugiausi bus juodi pirkiniai, tačiau iš tiesų lengviausia išlaikyti švelnias žemiškas spalvas – pilką, šviesiai rudą, kreminę bei baltą ir tamsiai mėlyną. Universaliais raštais laikomi dryželiai, langeliai ir taškeliai. Nebūtina vengti ryškių spalvų. Jeigu asmeninis stilius reikalauja raudonos, oranžinės, žydros ar net ryškiai rožinės, būtent į tokių spalvų drabužius ir verta investuoti.

 

Štai blizgančių detalių, užrašų ar siuvinėjimų stilistai rekomenduoja atsisakyti. Paprastai visi itin ryškūs elementai aktualūs tik vieną sezoną. Vos tik jam pasibaigus toks akį rėžiantis rūbas laikomas nebemadingu. Tad kuo mažiau dekoratyvių detalių rūbas turi, tuo ilgiau jį galima dėvėti nenusižengiant mados taisyklėms. Stilistai sako, kad aukšta kaina ne visada apibūdina drabužio stilingumą ir kokybę. Visgi tikrai kokybiški audiniai, tvarumas ir funkcionalumas iš tiesų kainuoja 10–20 % daugiau nei vidurkis. Pavyzdžiui, geros ar vidutinės kokybės džinsai kainuoja 70–100 eurų. Tad laikyti investicija galima tuos, kurie be akcijos ar nuolaidos kainuoja 120–150 Eur. Tai nėra menka suma, todėl verta iš anksto nuspręsti, kokios spalvos, kirpimo ir stiliaus džinsų reikia. Išsirinkti prekės ženklą ir kantriai laukti nuolaidų sezono. Tiesa, kartais teks susitaikyti su pralaimėjimu, mat gali nelikti reikiamo dydžio. Tačiau protingai apsiperkant (neįsigyjant nereikalingų ir spintos gilumoje liekančių gulėti drabužių) laukti išpardavimo net nereikės. Mat kokybiškas ir mėgstamas drabužis bus dėvimas daug kartų ir kelis sezonus, tad tiesiog atsipirks. Tarkime, už kokybišką striukę sumokėję 200 Eur, ją dėvėsite 2–4 metus rudens ir pavasario sezonais beveik kasdien. Tad vienas apsirengimas kainuos 0,5–1 Eur. Nors tokia matematika ir neskamba logiškai, tačiau ilgainiui pasiteisina. Spintoje lieka daugiau vietos, o kokybišką rūbą norisi dėvėti dar ir dar, užuot per sezoną įsigijus dvi naujas, bet greitai susidėvinčias striukes po 50 Eur.

 

7 naudingos spintos investicijos

 

Marškiniai. Klasikiniai balti, tamsiai mėlyni ar marginti vertikaliais dryželiais jau seniai nebėra nei nuobodus, nei oficialus rūbas. Tinka prie visko, pasitarnauja norint minimalistinio, klasikinio įvaizdžio bei puikiai gelbsti, „kai nėra ką apsirengti“. Klasikiniai balti tinka tiek darbe, tiek laisvalaikiu, tiek norint pasipuošti, tačiau galima rinktis ir įdomesnius, prailgintus bei griežtesnius kirpimus. Kokybiški oversized marškiniai tinka visiems stiliams. Sportinės elegancijos mėgėjos juos derina su laisvais džinsais, baltais sportbačiais ir marškinėliais. Biuro darbuotoja šį garderobo elementą gali kuo puikiausiai dėvėti su pieštuko silueto sijonu. Vakare tuos pačius marškinius galima derinti su plačiomis kelnėmis, elegantiškais aksesuarais ir aukštakulniais. Svarbu tik tvirtas audinys, dailios sagos ir, be abejo, kruopštus lyginimas.

   

Odinė striukė. Klasikinė odinė striukė – universaliausias ir stilingiausias viršutinis drabužis. Iš esmės ji nešiojama ištisus metus – ant plonų marškinėlių, su storu nertiniu ir net po plačiu paltu vietoj įprasto švarko. Ji, pasak stilistų, neprivalo būti pasiūta iš natūralios odos. Šiuolaikiniai odos pakaitalai savo savybėmis prilygsta natūraliai odai. Rekomenduojama rinktis laisvesnę, kurios apatinė siūlė siekia liemens vidurį – būtent tokie modeliai ilgai išlieka madingi. Derėtų vengti spalvoto kailio apykaklių ar pernelyg gausių puošmenų: sagtelių, kniedžių, daugybės užtrauktukų, raukinių. Spalva – svarbus niuansas, turi derėti prie garderobe dominuojančių tonų. Universaliausia – klasikinė juoda, natūralios spalvos – ruda, karamelės, smaragdo ar vyšnių.
Džinsai. Vis kitokiomis formomis grįžta į madą, taigi galima nuspėti, kad madingi bus ir ateityje. Dažniausiai ir spėlioti nereikia, nes kasmet aktualūs tamsiai mėlyni klasikinio kirpimo. Visgi džinsai neprivalo priminti nuobodaus kostiumo kelnių. Iš mados tendencijų jau nesitraukia mamos stiliaus džinsai, beje, neretai patenkantys ir į pagrindinių bazinių drabužių sąrašus. Platėjantys, boyfriend, siaurėjantys – svarbiausia išsirinkti geriausiai tinkančius figūrai. Vengti didelių plėšymų, kelių skirtingų audinių derinimo ir siuvinėjimų. Paprasti, kuklūs, bet itin kokybiški džinsai tarnauja 2–3 metus ar net ilgiau. Tiesa, šiltajam sezonui reikalingos šviesesnės ar baltos džinsinės kelnės, o šaltajam – tamsiai mėlynos.
Satino suknelė plonomis petnešėlėmis. Vargu ar kas nors šį rūbą pavadintų baziniu drabužiu, bet turėti vieną kokybišką laisvo silueto satino suknelę tikrai verta. Tokį drabužį galima nešioti ištisus metus. Satino suknelę galima derinti su marškiniais, švarkais, megztiniais, aukštakulniais ir grubiais aulinukais. Taip pat tokia suknelė yra vienas iš nedaugelio rūbų, kuriems negalioja nuosaikių spalvų rekomendacijos. Ji gali būti rožinė, skaisčiai raudona, žaliųjų citrinų ar bet kokios kitos mėgstamos spalvos, mat visada bus pagrindinis derinio akcentas.
Švarkas – drabužis, kurio niekada nebus per daug. Tinka visoms progoms ir pagyvina net patį nuobodžiausią derinį. Rekomenduojama pirkti juodą, tačiau, jeigu spintoje jau kabo juoda odinė striukė, gera investicija taps languotas vyriško kirpimo švarkas. Toks drabužis stilingai atrodo ištisus metus ir jį lengva derinti su kitais baziniais rūbais. Renkantis kiek brangesnį nei vidutinis švarką derėtų įvertinti, ar jo siūlės tiesios, ar yra pamušalas (jis privalomas), matuojantis gerai apžiūrėti save veidrodyje. Figūrą dailins toks švarkas, kurio rankovės dengia riešo kauliuką, be raukšlių krinta nuo pečių ir nėra siauras per krūtinę.
Universalūs aulinukai. Lietuvoje didžiąją metų dalį galima komfortiškai jaustis avint tvirtus aulinukus. Mat praverčia ne tik lyjant, bet ir šąlant. Tad jiems taupyti nereikėtų. Pirmiausia renkantis aulinukus reikėtų įvertinti padą ir odą (arba dirbtinę odą). Padas turėtų būti guminis, gana minkštas, 3–5 cm pakulne, su ranteliais, tačiau nemasyvus. Oda minkšta ir lanksti, geriau nelakuota. Universaliausi tie aulinukai, kurie nėra pašiltinti, tačiau gana platūs, jog prireikus būtų galima įdėti vidpadžius ar apsimauti šiltas kojines. Svarbus ir dizainas. Stiliaus klasika tapo suvarstomi aulinukai komfortišku padu ir minimalistinio dizaino. Tai reiškia, kad neverta pirkti tokių, kurie papuošti didelėmis sagtimis, ryškiomis detalėmis ar grandinėmis. Vienintelė avalynė, kuri stilistiniu klasiškumu varžosi su suvarstomais aulinukais, – jojiko stiliaus batai. Visgi šie tinka ne visoms figūroms.
Vidutinio dydžio rankinė su grandinėle. Manoma, kad 30-ąjį gimtadienį atšventusios moters garderobe turėtų būti bent viena kokybiška rankinė. Tai nebūtinai privalo būti dizainerio kūrinys, besipuikuojantis ryškiu logotipu. Visgi pasidovanoti sau aukštesnės klasės rankinę verta, mat tai – tam tikras statuso ženklas. Jeigu nėra tokios, kuri jau būtų užkariavusi širdį, gera investicija gali tapti vidutinio dydžio rankinė trumpomis rankenėlėmis ir viena ilga (odos arba grandinėlės) rankena. Šioji turėtų būti nusegama. Nors šiuo metu itin madingi maksi aksesuarai, tačiau jau pavasarį ši tendencija trauksis. Tad didesnę sumą verta išleisti tik tuomet, jeigu rankinė stilingai atrodys 5–10 metų. Ji gali būti pagaminta iš lygios lakuotos arba dygsniuotos odos arba marginta krokodilo ar gyvatės odos raštais. Spalvoms beveik nėra apribojimų. Žinoma, daug mokėti už itin ryškias rankines neverta. Geriau rinktis mėlynus, raudonus ar rudus atspalvius.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė