Paprastumas dar niekada neatrodė taip gerai, kaip 2023–2024 m. rudens ir žiemos kolekcijose. Klasikiniai siluetai, minimalistinis dizainas, prislopintos spalvos – tokie modeliai it elegantiškos gulbės tarp ryškiaspalvių povų. Stebėtina, bet tai, kas vadinama tylia prabanga arba old money estetika, akį traukia labiau nei ryškūs logotipai ir futuristinis dizainas. Šioji tendencija susijusi su šūkiu „mažiau, bet geriau“. Mėgstama ne tik Holivudo žvaigždžių, bet ir paprastų žmonių, siekiančių susikurti stilingą įvaizdį.

 

Full-length,Studio,Fashion,Portrait,Of,Elegant,Woman,Wearing,Yellow,ColorAr tinkamai suvokiame prabangą madoje?

 

Prabanga ekonomikoje – tai prekės, kurių kokybė ir dizainas gerokai viršija tai, kas būtina esminiam poreikiui patenkinti. Prabanga pasižymi aukšta kaina, kokybe ir išskirtinumu. Atsižvelgiant į brangumą, paprastai prieinama tik dideles pajamas gaunantiems vartotojams. Visgi šiuolaikinėje visuomenėje šis terminas vartojamas plačiai ir apibūdina viską, pradedant sportiniais automobiliais ir atostogomis, baigiant čiužiniais ir makiažu. Tai iš esmės prieštarauja išskirtinumui, kuris ir yra kertinis prabangos akcentas. Madoje prekių ženklų hierarchija gana stabili. Visgi netgi šioji tvarka pamažu eižėja. Tokie prekių ženklai kaip „Gucci“, „Prada“. „Valentino“ ir kiti kartkartėmis leidžia sau bendradarbiauti su masinės gamybos tekstilės ir gatavų drabužių įmonėmis. Dažniausiai tokio bendradarbiavimo rezultatas – ryškūs ir prekės ženklą akcentuojantys drabužiai, pavyzdžiui, balti medvilniniai marškinėliai, ant kurių puikuojasi prabangą atspindintis logotipas, konkretaus dizainerio stilistiką imituojantys sportiniai kostiumai ar kiti akcentai. Net patys prabangiausi prekių ženklai savo elektroninėse parduotuvėse turi dvi kolekcijas. Viena itin ryški, mirga aiškiai atpažįstamais ženklais ir įkainota gerokai nuosaikiau nei pagrindinė kolekcija. Antrajai kategorijai priklausantys prabangių prekių ženklų drabužiai ir aksesuarai ir yra toji tyli prabanga, kurią dabar taip vertina mados gerbėjai. Iš pirmo žvilgsnio retas gali atpažinti 5000 Eur kainuojantį švarką ar baltus marškinius iš gryno šilko. Net ir ikoniškuosius „Burberry“ lietpalčius aptikti gali tik tas, kuris žino, į kurias siūles ir pamušalą reikia žiūrėti. Visgi tokie daiktai – patys geidžiamiausi tų, kurie apsupti prabangos.

 

Sakoma, kad ryškiais ir iškart pastebimais prekių ženklais puošiasi tie, kurie nori padaryti įspūdį vargingiau gyvenantiems. O štai tyli prabanga ir rūbai beveik be jokio ženklinimo patinka tiems, kurie nori įsilieti į tokių pat turtingų, kaip ir jie patys, bendruomenę. Prabanga atpažįstama ne iš etiketės, o iš itin aukštos kokybės. Prabangūs rūbai siuvami be galo tvarkingai, pasižymi aiškiomis ir griežtomis linijomis. Audiniai – tik išskirtinės kokybės vilna, medvilnė, linas, šilkas, kašmyras. Prabangūs modeliai, skirti dėvėti kasdien, nepasižymi pataikavimu tendencijoms. Naudojami tik klasikiniai raštai ir spalvų deriniai. Dažnas monochrominis įvaizdis, bet ne toks kaip ryškiaspalvis rožinis ar vaiskiai mėlynas moteriškas kelnių ir padidinto švarko kostiumas. Tyli prabanga – tai vienos spalvos atspalvių dermė, papildyta vos vienu ryškesniu akcentu, kuris tiesiog subalansuoja įvaizdį. Tokiais modeliais pristatant 2023–2024 m. rudens žiemos kolekcijas žavėjo „The Row“, „Bottega Veneta“, „Khaite“ ir „Hermès“. Tylios prabangos drabužius ir aksesuarus lengva derinti tarpusavyje, tačiau jie gerokai skiriasi nuo normcore tendencijos. Mat vadinamoji old money estetika pasižymi dizaino švara, bet ne kuklumu. Tylios prabangos deriniai – ne džinsai ir languotos flanelės marškiniai, o itin kokybiškos klasikinio kirpimo kelnės ir santūrios palaidinės. Daug dėmesio skiriama aksesuarams – kokybiškoms rankinėms, rafinuoto dizaino avalynei ir, žinoma, kukliems, bet neabejotinai prabangiems papuošalams.

 

6 tylios prabangos akcentai

 

Tyli prabanga – naujojo amžiaus minimalizmas, kurį renkasi siekiantys išsiskirti ne prekių ženklais, o tikrai geru skoniu. Taip pat šie rūbai ir aksesuarai atliepia šiuolaikinę tendenciją vartoti mažiau, bet mėgautis aukštos kokybės daiktais. Vadinasi, apsiperkama sąmoningai. Nors apie tylios prabangos estetiką stilistai gali kalbėti valandų valandas, visgi įtakingo žurnalo „Vogue“ ekspertai tikina, kad tokiam įvaizdžiui sukurti pakanka vos kelių tikrai kokybiškų ir stilistiką atitinkančių akcentų. Jie neabejotinai derės su kitais spintoje esančiais rūbais, juos norėsis dėvėti dar ir dar. Štai pagrindiniai jų:

 
  • Struktūrinis švarkas. Toks rūbas turėtų pasižymėti klasikiniu dizainu ir aiškiomis linijomis. Pageidautina, kad būtų švelniai įimtas per liemenį, o rankovių ilgis atitiktų klasikines proporcijas ir siektų riešo kauliuką. Norint tokį švarką dėvėti ilgai, jis turėtų būti juodos, smėlio ar pilkos spalvos. Puiku, jeigu pavyksta įsigyti modelį su šiek tiek pakeltais pečiais ir dviem eilėmis sagų (metalinių ar kaulinių). Svarbiausias prabangos akcentas – itin kokybiškas audinys. Beveik visais metų laikais galima dėvėti ploną vilną su natūralaus šilko pamušalu. Šiltiems orams idealiai tinka linas, o žiemai kokybiškas tvidas.
  • Klasikinės kelnės. Stilingos moters, kuri suvokia tylią prabangą, spintoje neabejotinai turėtų būti 2–3 poros klasikinių kelnių. Svarbiausios ir dažniausiai dėvimos veikiausiai bus nebalintos drobės spalvos ilgos, klasikinio kirpimo kelnės su kantu arba be jo. Antros mėgstamiausios – baltos, siūtos iš kokybiško lino ar medvilnės, tiesaus kirpimo kelnės aukštu juosmeniu. Galiausiai – šiek tiek patrumpintos juodos kelnės. Su tokiomis kelnėmis lengva kurti klasikinius derinius. Jos tinka beveik visoms progoms ir yra puiki investicija. Turint tikrai patogias kelnes nė neprireiks džinsų.
  • Švarių linijų sijonas. Kalbant apie klasikinį sijoną, dažnai įsivaizduojamas pieštuko silueto. Tačiau iš tiesų tai sekretorių drabužis ir su prabanga jis nesiejamas. Stilistiškai klasikinis sijonas – A raidės formos, siekia kelius ar net pusę blauzdų, aukštu juosmeniu, su minimalistiniais papuošimais: stambiomis klostėmis arba diržu. Rudenį aktuali bus nemari klasika – šilkiniai pusę blauzdų siekiantys sijonai. Derinami tiek su švarku, tiek su megztiniu, atrodo arba puošniai, arba tiesiog elegantiškai, bet neabejotinai prabangiai.
  • Prabangūs sluoksniai. Ant baltų marškinių vilkimas švelnus kašmyro megztinis, lietingą dieną pridengtas kokybišku lietpalčiu, – tikra tylios prabangos pažiba. Tai itin paprastas, net kuklus derinys, tačiau nuosaiki spalvų gama ir kokybiški audiniai puikiai dera tarpusavyje ir sukuria turtingiesiems būdingą harmoniją. Tad iš tiesų verta investuoti į kokybiškus baltus klasikinius marškinius stačia apykakle ir beveik nepastebimomis sagomis bei klasikinio silueto kašmyrinį megztuką su sagomis arba be jų, trikampe iškirpte. Kašmyras natūraliai būna trijų spalvų: pilkos, rudos ir baltos. Taigi žavėtis nenatūraliomis spalvomis neverta. Išimtis daroma tik tamsiai raudonai arba samanų žaliai. Mat puikiai dera su kitomis klasikinės paletės spalvomis. Taip pat svarbu nepamiršti lietpalčio. Jis turėtų būti su kuo mažiau detalių ir puikiai tikti figūrai.
  • Stilingi lygiapadžiai bateliai. Nors pastaruoju metu ant podiumų ir gatvėse dominavo grubi avalynė, tokia neatitinka tylios prabangos stilistikos. Pirmenybė teikiama klasikinės formos balerinukėms ar minkštutės odos mokasinams. Minimalistinio dizaino avalynė nebūtinai turi atrodyti nuobodžiai. Minkšti baltos odos mokasinai juodu padu ir minimalia pakulne atrodo itin stilingai. Klasikinės lakuotos odos balerinukės tinka ne tik darbo susitikimams, bet ir vakarui mieste.
  • Prabangi, bet nuosaikaus dizaino rankinė. Trofėjinė rankinė atrodo prabangiai, pagaminta iš kokybiškų medžiagų, tačiau nebūtinai kainuoja kelias dešimtis tūkstančių eurų kaip klasikinis „Hermès“ „Kelly“ modelis. Tylios prabangos rankinė yra vidutinio dydžio, trumpomis rankenomis ir klasikinių spalvų. Taip pat vienintelis raštas, kuris tokiai rankinei tinkamas – gyvatės odos. Puošyba minimali – viena ar dvi sagtelės, jokių logotipų, kutų ar kitų marginimų. Ir tai tikrai nėra senos tetos rankinė. Prabangus krepšys – puikus aksesuaras, ne tik tinkantis prie bet kokių rūbų derinių, bet ir atspindintis išlavintą skonį.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė