Tvarumas ir augintiniai
2024-06-27 09:31Tvaraus gyvenimo būdo ir ekologijos idėjos, pasirodo, aktualios ne tik žmonėms, bet ir keturkojams draugams. Nuolat plečiamas ekologiško ėdalo, žaislų ir gyvūnų priežiūros priemonių asortimentas. Tačiau aplinkosaugininkai tikina, kad iš tiesų tvarumas prasideda nuo kasdienių įpročių ir sąmoningų pasirinkimų. Tvarumu grįsta gyvūnų priežiūra nebūtinai reiškia, kad augintiniui teks pirkti brangesnį pašarą ar sumokėti didesnę sumą už aplinką tausojant pagamintą guolį. Viskas daug paprasčiau. Štai keletas paprastų įpročių, kurie ir šeimininkui, ir jo keturkojui draugui padės gyventi tvariau:
- Geriausia, ką galima padaryti dėl gyvūno gerovės ir aplinkos, – priglausti beglobį šunį ar katę. Prieglaudose daugybė keturkojų laukia, kol jų pasiimti ateis mylintis šeimininkas.
- Šunis ir kates būtina kastruoti. Tai vienas svarbiausių veiksnių, padedančių mažinti beglobių gyvūnų skaičių.
- Atsakingi šeimininkai pasirūpina surinkti ir tinkamai išmesti augintinių išmatas. Tai užkerta kelią ligų plitimui, o ir žingsniuoti parku ar veja, kurioje nėra krūvelių, daug maloniau. Išmatoms surinkti naudoti greitai suyrančius maišelius. Išmesti į specialias šiukšliadėžes. Jeigu tokių nėra – į buitinių atliekų konteinerius.
- Nors naminės katės dažnai prašosi į lauką, joms verčiau likti namuose. Katės per metus gali sugauti begales paukščių, netgi daugiau, nei jų žūsta oro turbinose.
- Katėms nebūtina pirkti plastikinių kraiko dėžučių. Šiam tikslui gali pasitarnauti bet kokia tvirta dėžė, kurios dugną galima iškloti drėgmės nepraleidžiančia plėvele.
- Žaislų augintiniams galima pagaminti namuose. Tam puikiai tinka medis, natūralūs audiniai, nedažyta ir cheminiu būdu neapdirbta oda.
- Šunims ir katėms skirti kanapių pluošto antkakliai išmetus suyra aplinkoje ir beveik nepalieka anglies dvideginio pėdsako.
- Gyvūnams guolį verta pasiūti iš senų antklodžių. Tokį guolį lengva plauti ir dezinfekuoti.
- Kovojant su blusomis gelbsti ne tik agresyvios cheminės priemonės, tačiau ir atidi kasdienė priežiūra: gyvūno šukavimas specialiomis šukomis, guolio dezinfekavimas muilu ir karštu vandeniu, reguliarus namų valymas su šlakeliu acto ir sodos. Augintinio kailį galima purkšti acto ir vandens mišiniu, tik stebėti, kad skysčio nepatektų į akis ir kvėpavimo takus.
- Specialių kvapus naikinančių priemonių neprireiks, jeigu namų aplinka reguliariai valoma, o prie augintinio guolio padėta eukaliptų lapų ir sėklų. Juos galima sudėti į drobinius maišelius ir panaudoti kaip efektyvią kvapus neutralizuojančią priemonę.
- Pakuotes, kuriose atkeliauja augintinių maistas ir skanėstai, būtina rūšiuoti pagal nurodymus: plastikas ir kombinuotos pakuotės – į plastiko konteinerį, skardinės – į metalo, stiklas į stiklo konteinerį. Tik svarbu įsitikinti, kad pakuotės tuščios ir neužterštos skystais riebalais.
Autorius Eglė Stratkauskaitė