Vaistininkai primena, kad bent kartą per pusmetį derėtų peržiūrėti namų vaistinėlę ir pasirūpinti deramu pasenusių vaistų bei maisto papildų utilizavimu. Deja, dar ne visi žino, kaip tai tinkamai padaryti. Juk namuose būna ne tik vaistų, bet ir maisto papildų bei medicininių priemonių: tvarsčių, pleistrų, švirkštų ar gyvsidabrio termometrų. Štai trumpa atmintinė, kaip susitvarkius namų vaistinėlę neteršti gamtos:

 

Closeup,Female,Hand,Neatly,Placing,Medicament,At,Domestic,First,Aid

  •  Peržiūrint namų vaistinėlės turinį derėtų įvertinti, ar turimų vaistų ir maisto papildų tinkamumo vartoti terminas nėra pasibaigęs. Taip pat svarbu apžiūrėti, ar pakuotės ir patys preparatai nepažeisti, nepasikeitė jų konsistencija, spalva, kvapas. Dažniausiai tokie pokyčiai rodo, kad nebuvo saugiai laikomi ir veikiausiai nebetinkami vartoti.
  •  Jau dauguma girdėjo, kad pasenusių ar nebereikalingų vaistų utilizavimu pasirūpina vaistinės. Visgi krepšelyje, kuris bus atiduodamas vaistininkui, turi atsidurti tik vaistai, ant kurių pakuočių užrašyta „vaistinis preparatas“, „receptinis vaistas“, „nereceptinis vaistas“. Vaistininkas šiuos vaistus užregistruos ir atiduos utilizuoti.
  •  Nebetinkamus vartoti maisto papildus, vitaminus (tabletes, miltelius, geriamuosius skysčius ir kt.) derėtų išmesti į paprastą buitinių atliekų konteinerį. Prieš tai galima atskirai išrūšiuoti kartoninę pakuotę, tačiau tablečių iš plastikinio dėklo išimti neverta. Mat šioji pakuotės dalis netinkama perdirbti.
  •  Panaudotus švirkštus ir senus gyvsidabrio termometrus supakuoti atskirai. Jų nevalia nei nešti į vaistinę, nei mesti į buitinių atliekų konteinerį. Šios atliekos atiduodamos į gyvenamosios savivaldybės stambiųjų atliekų surinkimo aikštelę. Nevežkite medicinos priemonių po vieną – laikykite namuose niekam nepasiekiamoje vietoje, o surinkę didesnį kiekį visas išvežkite vienu kartu.
  •  Jei sudužo gyvsidabrio termometras, jį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link. Pirmiausia surinkti stambesnius rutuliukus naudojant popieriaus lapą ir lazdelę, o smulkesnius – su lipniąja juosta arba gumine kriauše, turinčia specialų stiklinį rinktuvą. Dar galima naudoti klijais pateptą drėgną popierių. Renkant išsiliejusį gyvsidabrį privalu mūvėti gumines pirštines, dėvėti respiratorių. Surinkus supilti į sandarų indą su vandeniu, kad negaruotų. Šį indą nedelsiant pristatyti į stambiųjų atliekų aikštelę arba kreiptis į savo savivaldybę. Dauguma savivaldybių sudariusios sutartis su tokių atliekų tvarkytojais, tad gyventojai gali šias atliekas priduoti nemokamai.
  •  Elektroniniai termometrai priskiriami elektronikos atliekoms. Jie metami į šalies prekybos centruose esančius specialius konteinerius.
  •  Medicinines pirštines, krauju permirkusius tvarsčius sudėti į atskirą plastikinį maišelį, gerai užrišti ir tik tada mesti į bendrą atliekų maišą, o šį – į buitinių atliekų konteinerį.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė