Trumpi patarimai, kaip naudoti temperatūrą vietoj chemikalų
2015-03-24 15:16Ar tikrai kiekvienuose namuose reikalinga spintelė, prigrūsta pačių įvairiausių cheminių valiklių? Vis dažniau kalbama apie tai, kad beveik viską išvalyti galima, pasitelkiant ledą, verdantį vandenį, sodą ir actą. Šį kartą šiek tiek plačiau apie tai, kaip žema arba aukšta temperatūra gali praversti buityje.
- Išgarinti mikrobangų krosnelių dėmes. Išvalyti mikrobangų krosnelės nešvarumus galima įdėjus 240 ml talpos indą su vandeniu ir 4 šaukštais citrinų sulčių. Virti mikrobangų krosnelėje apie 5 minutes. Ant krosnelės sienelių kondensuosis garai, kurie tirpdys nešvarumus, kuriuos, baigus virti, tereikės sausai nušluostyti.
- Sterilizuoti virtuvės kempinėles. Floridos universiteto tyrėjai nustatė, kad 2 minutes mikrobangų krosnelėje kaitinant kempinėles, sunaikinama didžioji dalis ant jų susikaupusių bakterijų ir virusų. Kempinę į mikrobangų krosnelę dėti šlapią, atkreipti dėmesį, kad ji būtų be metalinių detalių. Išimti labai atsargiai, nes galima nusideginti.
- Išgarinti užsikimšusius vamzdžius. Norint išvengti užsikimšusių vamzdžių vonioje ar virtuvėje, rekomenduoja reguliariai į kanalizacijos angą supilti 1,5 – 2 l verdančio vandens. Kartais rekomenduojama į vamzdžius pilti druskos, sodos, kalio ar natrio karbonato tirpalą, skiestą verdančiu vandeniu. Kai pradės burbuliuoti, į vamzdžius pilti didelį kiekį šalto vandens.
- Išgarinti keptuvių, puodų dėmes. Nešvarius indus pripilti verdančio vandens, galima įberti šiek tiek sodos arba įpilti acto. Truputėlį palaukti ir lengvai nušveisti prisvilusius maisto likučius. Atkreipti dėmesį, kad maistinė soda burbuliuoja, todėl, jei jos beriama, indą su vandeniu rekomenduojama uždengti, kad nesitaškytų.
- Išgarinti virdulių dėmes, nešvarumus, kalkių nuosėdas. Ilgainiui ant virdulio vidinių sienelių atsiranda sunkiai nuvalomų kalių ir kalcio nuosėdų. Jas panaikinta paprasta: lygiomis dalimis į virdulį įpilti vandens ir acto, ir užvirti. Palikti per naktį. Tada išpilti nešvarų vandenį, gerai išskalauti ir sausai iššluostyti.
- Išvirinti baltinius. Vandenyje su citrinų sultimis, muilo drožlėmis išvirinti baltiniai, kojinės taps baltesni nei skalbiant paprastai.
- Išnaikinti piktžoles. Šiltuoju metų laiku tarp takų lauke pradeda želti piktžoles. Ne visada paprasta jas išrauti. Bus lengviau, jei žemės lopai, kuriuose neturi želti piktžolės, bus nuplikyti verdančiu vandeniu. Taip pat galima išpurkšti acto tirpalu.
- Išgarinti blogą namų kvapą. Sveikiau ir veiksmingiau negu cheminiai oro gaivikliai yra natūralių produktų garinimas. Ant viryklės užkaisti puodą su vandeniu, citrusinių vaisių žievelėmis ir kvapniais, saldžiais prieskoniais. Garuodamas skystis paskleis namuose malonų aromatą ir užgoš nemalonius kvapus.
- Panaikinti šiukšlių dėžės dvoką. Šaldiklyje užšaldyti acto ir vandens ledukus, suberti į tuščią šiukšlių dėžę ir sutraiškyti. Paskui išplauti su karštu vandeniu.
- Išvirinti sidabro dirbinius. Su verdančiu vandeniu ir maistine soda galima panaikinti juodas dėmes nuo sidabro dirbinių. Puodo dugną iškloti aliuminio folija, sudėti sidabrinius stalo įrankius, užpilti vandeniu, kad apsemtų, įdėti šaukštelį druskos, sodos ir virti apie 3 minutes. Paskui įrankius kruopščiai nuvalyti ir nusausinti.
- Išnaikinti skruzdes verdančiu vandeniu. Galbūt tai nėra pats humaniškiausias būdas, bet veiksmingas.
- Pašalinti kramtomąją gumą. Drabužį su prilipusia gumą padėti į šaldiklį, kai jis sušals, gumą švelniai nukrapštyti nuo audinio.
- Išnaikinti blakes. Patalynę, kuprines, drabužius ar kitus daiktus užšaldyti -5 laipsnių temperatūroje bent 5 dienas. Teigiama, kad tai sunaikins parazitus.
- Išvalyti džinsus. „Levi‘s“ džinsų generalinis direktorius Chipas Berghas teigia, kad džinsų nereikia skalbti skalbimo mašinoje. Norint juos išvalyti, tereikia palikti per naktį šaldiklyje. Taip prižiūrimi džinsai ilgiau išlieka kaip nauji ir tvirti. Skalbti su vandeniu ir skalbimo milteliais reikia tik išimtiniais atvejais, kai džinsai iš tikrųjų labai nešvarūs.