Amerikiečių lyderystės ekspertė Liz Wiseman išskiria du žmonių tipus: įkvėpėjus ir slopinančius. Pirmieji vadovaujamose pozicijose net pilką pelę sugeba paversti iniciatyviu ir įmonei naudingu darbuotoju. Jie sukuria pasitikėjimo atmosferą ir sąlygas augti. Antrojo tipo lyderiai jau sugriauna iniciatyvą, paskatina darbuotojų kaitą, o biuras virsta „minų lauku”. Riba tarp reiklaus mentoriaus ir tirono yra tokia plona, kad gali būti sunku suprasti, kurie jūsų veiksmai yra naudingi darbui, o kurie daro daugiau žalos. Šis trumpas testas padės nustatyti, kokio tipo lyderis esate, ir prireikus pakoreguoti savo elgesį.

 

testas

Sąžiningai atsakykite į 5 klausimus, pasirinkdami tinkamą atsakymą a) arba b) ir suskaičiuokite taškus.

 

1 klausimas. Kaip sekėsi jūsų darbuotojams nuo tada, kai tapote vadovu?

 

a) Darbuotojai pasislėpę, mieliau tyli. Beveik niekas neateina į biurą, iniciatyvų ir pasiūlymų iš jų geriau nesitikėti.

 

b) Jūsų kabinete durys neužsidaro, nuolat ateina pavaldiniai – kas pasitarti, kas su pasiūlymu, o kažkas triukšmingai bando pasididinti savo atlyginimą.

 

2 klausimas. Kaip atrenkate vidurinės grandies vadovus?

 

a) Pasamdote žmones su gerai gyvenimo aprašymais ir rekomendacijomis.

 

b) Ugdote būsimus vadovus komandoje per mentorystę, mokymus ir profesinį tobulėjimą.

 

3 klausimas. Ar kada nors atleidote darbuotoją, kuris buvo aukštos klasės specialistas?

 

a) Taip, ir ne vieną.

 

b) Ne, „perdegimo” problemą pavyko išspręsti ir darbuotojas liko įmonėje.

 

4 klausimas. Kokia atmosfera tvyro jūsų susitikimuose?

 

a) Darbuotojai nesiekia išsikalbėti, dažnai girdimas tik jūsų balsas. Visi yra panirę į užrašus ar kompiuterių ekranus.

 

b) Pasitariate gana aktyviai, vyksta diskusijos, bet nekyla konfliktų. Darbuotojai sugeba pagarbiai ginti savo požiūrį. Jūs stengiatės visus išklausyti.

 

5) Kaip palaikote ryšį su darbuotojais, kai esate toli nuo biuro?

 

a) Ryšio nėra. Darbo procesai nusistovėję, kiekvienas užsiima savo reikalais. Kartais dėl ginčytinų klausimų jie jums skambina arba rašo pavaduojančiam asmeniui.

 

b) Jūsų labai retai nėra darbo vietoje. Jei taip atsitiktų, darbuotojai e. paštu atsiųs ataskaitas apie per dieną atliktus darbus. Be to, jūs valdote darbinius procesus, bendraudami per vaizdo pokalbius.

 

Už atsakymus b) į klausimus nr. 1, 2, 3 ir 4 skirkite sau 1 balą, o už atsakymus a) – 0 balų. Klausime nr. 5 už atsakymą a) – 1 balas, b) – 0 balų. 

 

Rezultatai

 

0 – 2 balai: esate pavyzdys to, kuris slopina. Darbuotojai jūsų bijo, nelaiko išmintingu ir teisingu viršininku. Žmonės stropiai dirba, kol esate šalia, nes bijo „sankcijų”, bet, kai išeinate, viskas griūva. Žinodamas tai, retai leidžiate sau atostogauti, beveik neturite laisvalaikio. Saugokitės, darboholikai viršininkai ne tik kenkia savo sveikatai, bet ir įmonei, kurioje dirba. Reikėtų šiek tiek atlaisvinti vadeles.

 

3 balai. Jums artimas slopintojo vaidmuo, nors tokio vadovo kaip jūs tikrai negalima būtų pavadinti tironu. Galbūt dabartinis jūsų vadovavimas įmonėje yra susijęs su situacija įmonėje arba esate naujai paskirtas vadovas ir vis dar blaškotės tarp griežto viršininko ir mielo kolegos vaidmenų.

 

4 – 5 balai. Esate tikrai įkvėpimo šaltinis savo komandai. Jūsų vadovaujamai darbuotojai klesti, tie, kurie į kompaniją atėjo prieš 3 – 4 metus, šiandien yra neatpažįstami. Jie nebijo ateiti pas jus su prašymu ar pasiūlymu.