Triukšmo tarša: šiandienos aktualija
2021-04-26 09:13Daugelis iš mūsų taip įpratę prie kasdien girdimų garsų, kad net nesuprantame, kokie jie garsūs: ar tai būtų judri gatvė tiesiai po mūsų buto langais, ar visu garsu paleistas televizorius už sienos.
Daugybė garsų tapo mūsų kasdienio fono dalimi tiek, kad greičiausiai atkreipsime dėmesį į jų nebuvimą, negu į buvimą. Tikroji problema prasideda tada, kad kai kurie garsai yra labiau erzinantys nei kiti: kai variklių gausmas už lango pažadina ryte, arba, kai užsitęsę remonto darbai pas kaimyną reiškia, kad kelias savaites vengsite likti namuose. Šie erzinantys, nerimą keliantys garsai ir yra vadinamoji triukšmo tarša.
Nešvarūs garsai?
Paprastai taršą mes siejame su purvu, kurį galime pamatyti ir pajausti. Tačiau garsai taip pat gali teršti mūsų aplinką panašiai kaip šiukšlės ir nuodingi dūmai. Triukšmo tarša apibrėžiama kaip per didelis triukšmas ar nemalonus garsas, kuris kažkaip pažeidžia aplinkos balansą (taip pat, kai ta aplinka yra didelio miesto centras). Paprastai apie triukšmo taršą kalbame tada, kai „nešvarūs” garsai yra nenatūralaus intensyvumo ir kilmės, todėl, pavyzdžiui, kurtinantis krioklio šniokštimas negali būti laikomas lygiaverčiu kylančio lėktuvo ar motociklo variklio ūžimui.
Triukšmo taršos poveikis
Garsus, varginantis triukšmas yra nematomas, bet labai baisus priešas. Triukšmo taršos padariniai, be kita ko, apima:
- klausos pažeidimus. Jie gali atsirasti ypač dėl triukšmo, kurio intensyvumas viršija 85 dB;
- miego problemas – dėl akivaizdžių priežasčių;
- kraujotakos sistemos sutrikimus, įskaitant labai pavojingą aukštą kraujo spaudimą;
- bendrą sveikatos pablogėjimą, ypač psichiniu aspektu. Tyrimai rodo, kad ilgalaikis triukšmo poveikis gali sukelti agresijos, depresijos ir panikos priepuolius.
Kaip kovoti su triukšmo tarša?
Dažnai be specialių pastangų triukšmo išvengti neįmanoma. Jei garsai tampa nepakeliami, turite ieškoti tokių sprendimų kaip nešioti ausų kištukus arba tiesiog susirasti ne tokią triukšmingą vietą, pavyzdžiui, intensyviausio triukšmo namuose metu eiti į parką, biblioteką, muziejų ar bažnyčią. Taip pat verta remti kovos su triukšmu iniciatyvas, pavyzdžiui, atitinkamų taisyklių įvedimą. Jeigu nerimaujate, kad triukšmo tarša gali turėti neigiamos įtakos jūsų klausai, jums reikėtų kreiptis į gydytoją audiologą.
Malonūs garsai kovoje su triukšmu
Jeigu negalite pašalinti neigiamų garsų iš savo aplinkos, pabandykite susikurti sveikesnę aplinką, kurioje stresą keliančius garsus pakeistų malonūs. Pavyzdžiui, oro uosto ar miesto triukšmo poveikį gali padėti sumažinti balto triukšmo aparatai arba garsų spa. Tokių procedūrų metu klausomasi gamtos garsų nuo krioklių gausmo iki lietaus barbenimo arba tiesiog statinio triukšmo. Tokie garsai maskuoja erzinančius aplinkos garsus, kurie gali pakenkti jūsų miego kokybei. Taip pat šie garsai gali padėti medituoti ir praktikuoti vizualizacijos technikas. Dieną galima užsidėti triukšmą sulaikančias ausines arba per ausines klausytis muzikos, kad mažiau girdėtųsi ir erzintų pašaliniai garsai. Maloni muzika neutralizuoja triukšmo taršos poveikį, gerina nuotaiką, stiprina imunitetą, ramina ir suteikia energijos.